Доставчик на положителни емоции
Отразявам потребителските технологии и развлекателната индустрия, а в останалото време правя подкаста “Транзѝстор”
През 2012 г. Стефан Еленков за първи път поема управлението на фестивала Spirit of Burgas, което му дава възможност да вземе някои решения, които днес описва като потресаващи за много хора. Едно от тях е да сложи сета на електронното дуо Chase & Status точно преди хедлайнерския концерт на ню метъл групата Korn. Преди фестивала дори агентите на артистите се опитват да го разубедят, но Еленков е твърд в убеждението си, че смесването на стиловете е правилният подход.
Причината е проста – в този момент Korn са на турне след албум, в който участват някои от най-популярните дъбстеп артисти и новите им песни са изцяло в духа на музиката на Chase & Status. Във вечерта на концерта букинг агентът се извинява на Еленков за съмнението, докато двамата наблюдават екзалтираната публика пред главната сцена на фестивала от терасата на ресторант „Нептун“. По-късно Еленков чува десетки възгласи на изненада за музиката на Chase & Status от феновете на хедлайнерите.
Фестивалните успехи на Стефан Еленков (43) обаче не започват с фестивала в Бургас и съвсем не приключват там. Днес той и компанията му Fest Team организират четирите най-големи музикални фестивала в България, които внасят концептуално и музикално разнообразие в сложния контекст на страната. Историята на компанията се корени във фестивала Hills of Rock, за който Еленков има идеи дълго преди първото му издание през 2017 г. Формално основана през 2019 г., Fest Team днес организира още Spice Music Festival в Бургас, ARTE Festival във Велинград и софийското издание на Hills of Rock, както и някои от най-успешните концерти в страната, включително на Arctic Monkeys в Бургас през август.
Всъщност първият му допир с тази индустрия се случва, когато преди над 20 години доброволства в организацията на салса фестивал в Лондон. Няколко години по-късно той вече е един от основните му организатори, като се занимава и със събития в британския Блекпул – едно от най-важните места за танци в света. Този опит той използва за организацията на партита и събития за латино танци в България, сред които е и Fanta Dance Festival, фокусиран върху салсата.
Само за няколко години Еленков успява да изгради общност около танците, а София се превръща в една от водещите глобални дестинации в света на салсата. „Нашият фестивал беше четвъртият най-голям в света и в един момент задаваше нивото за случващото се в латино света“, казва той. Организатори на фестивали и танцьори от цял свят идват в България, а тукашни продукции се радват на покани от места като Дубай, Лондон и Лос Анджелис.
Благодарение на тези успехи през 2008 г. Еленков получава покана да организира сцена, посветена на салсата, на първото издание на Spirit of Burgas. Това е неговият първи досег с това, което нарича „магията на музикалните фестивали“. Тя очевидно работи за него, тъй като с годините той поема все по-важна роля в организацията му. Няколко години след като се замесва с фестивала, започва да помага със спонсорствата, а по-късно и с маркетинга, докато през 2012 г. поема напълно организацията му.
Историята на Spirit of Burgas включва някои огромни успехи както за музикалната сцена в България, така и лично за Еленков. Сред тях са концерти на едни от най-големите и актуални имена в музиката, както и някои от най-добре посетените концерти в България. Най-големият успех е именно през 2012 г., когато публиката достига над 50 хил. души благодарение и на новата Solar сцена, посветена на електронната музика. Това обаче се оказва недостатъчно.
В годините преди Еленков да стане директор на Spirit of Burgas, фестивалът успява да натрупа много сериозни дългове и дори в публичното пространство се говори за тежкото му финансово положение. Това прави задачата на Еленков изключително трудна, като през 2012 г. той поема огромен риск с мащабите на фестивала. „Въпреки комбинацията от артисти в тази година генерирахме допълнителни загуби – казва той. – Когато се застъпиха няколко такива неща, на следващата година нямахме и бюджет за по-големи артисти и групи.“
През 2015 г. Еленков и екипът му правят последен опит да обърнат курса на историята на Spirit of Burgas след едногодишна пауза. Поводът е възможността за концерт на Роби Уилямс, около който се случва последното издание на фестивала, чийто втори хедлайнер става британската група Kasabian. Основен проблем тогава са обявеният месеци по-рано концерт на Уилямс в Румъния, както и фестивалът Summer Well край Букурещ, за които много българи вече имат билети. Еленков отбелязва и липсата на други достатъчно големи артисти, които да оформят събитие, достойно да се нарече фестивал. „Това предопредели края – казва той. – Когато и концерт на Роби Уилямс е на загуба, няма как да продължиш напред.“
Огромните финасови загуби от Spirit of Burgas карат Еленков да си остави време за възстановяване и осмисляне на подхода му. Този провал все пак му демонстрира, че това е бизнес, който не е обречен. „Там реално видяхме, че има публика и хората харесват организирането на музикални фестивали и събития“, казва той. Затова и паузата след фестивала в Бургас той използва, за да планира събитията, с които днес компанията му Fest Team се превръща в промоутъра на най-големите фестивали и някои от най-успешните концерти у нас.
Идеите на Еленков започват да се материализират за първи път с Hills of Rock, за който променя подхода си. На първо място той печели подкрепата на общината в Пловдив и фестивалът става част от събитията около Европейска столица на културата 2019. Освен това търси активно помощта на други хора в индустрията. Логистиката, инфраструктурата и маркетинга на фестивала поема заедно с екипа, който по-късно става основа за Fest Team, а артистите оставя на други. От първото издание на фестивала през 2017 г. насам лайнъпа на главната сцена се организира от Sofia Music Enterprises, а другите две сцени са поверени на други промоутъри.
Очевидно тази стратегия работи, като още през 2017 г. Hills of Rock събира по около 15 хил. души във всеки от двата си дни. Това лято, след двегодишна пауза заради пандемията и вече официално под шапката на Fest Team, четвъртото издание на фестивала в Пловдив се очертава като най-успешното в историята му с очаквания за над 50 хил. души публика. Разрастването му включва и издание на Hills of Rock в София.
Амбицията на Еленков обаче, изглежда, е по-голяма дори от това и той иска да превърне Fest Team в име, което феновете познават. „Крайната ни цел е да изградим доверие в публиката“, казва той. Според него фестивалната култура у нас е прекалено млада и феновете все още чакат да видят имената на хедлайнерите, за да си купят билети. „Големите западни фестивали по-скоро обявяват, че фестивалът ще се случи, след което той се разпродава за два–три дни и от есента започва подборът на артисти. – казва той. – В крайна сметка отиваш за изживяване, което тези фестивали са се доказали, че ще ти дадат.“
Фокусът върху различните изживявания е отличителната черта на Fest Team и основа на по-мащабната идея на Еленков да позиционира компанията си като организатор на събития, които се харесват от публиката. Освен вече утвърдените Hills of Rock и електронния Solar Plovdiv сред тях е и Spice Music, който се фокусира върху музиката от 90-те години и се провежда в Бургас от 2019 г. Той е от малкото фестивали в света и Европа, които се случват през 2020 г., като според Еленков е показал, че хората имат нужда именно от тези позитивни емоции. „Това ми даде надежда, че каквото и да се случва, фестивалният бизнес е този, който е устойчив на времето и всички катаклизми“, казва той.
С поглед в бъдещето Еленков дава началото на ARTE Festival във Велинград с първото му издание през 2021 г. Фестивалът обединява музикална сцена с артисти от различни жанрове с комедийна сцена, кулинарна зона и обстановка, подходяща за семейства. Той нарича ARTE семеен фестивал, като децата до 10 години получават безплатен вход, а за по-големите деца билетите са на преференциални цени. „Този фестивал би възпитал у тези бъдещи посетители желанието и емоцията, заради които да искат да ходят на такива събития“, казва Еленков.
Макар и фестивалите да са съществена част от бизнеса на Еленков, той се занимава и с организиране на някои от най-успешните концерти у нас. Всъщност първите събития на Fest Team са концертите на Five Finger Death Punch и Papa Roach и Hollywood Undead. Те се случват в седмиците, преди България и Европа да останат блокирани заради мерките за борба с COVID-19. Това води до своеобразна пауза както за Hills of Rock, така и за цялата концертна индустрия в целия свят.
Стефан Еленков обаче решава, че ще се възползва от ситуацията, и се захваща с пълна реорганизация на бизнеса си, което го кара да смята пандемията за полезен период. В последните две години той обединява някои от най-добрите професионалисти в сферата на музикалните събития, с които изгражда солидна бизнес структура. Така днес не просто може да ангажира артисти, а има и дивизии за изграждане на локации, строеж на сцени, маркетинг, разплащания по време на събитията, както и платформа за продажба на билети. „Успяхме да създадем бизнес структура, в която правим тези неща почти сами, с минимално участие на външни компании – казва Еленков. – Затворихме целия цикъл за правене на събития и това се оказа изключително полезно.“
Ядрото на екипа, с който той работи, включва около 15 души, които са лидери на пазара в нещата, с които се занимават. „Това са хората, които с половин дума знаят как да свършат работа“, казва Еленков. По време на събития обаче във всички дейности могат да се включат до над 400 души, които се наемат според нуждите в даден момент.
На практика 2022 ще е първата „пълна“ година за Fest Team, в която компанията ще реализира петте си фестивала и рекорден брой концерти. Сред тях са разпродаденият за четири часа концерт на Arctic Monkeys и почти напълно разпродаденият концерт на Iron Maiden.
В този контекст приходите на компанията за 2022 г. ще са несравними с всичко досега, като Еленков очаква да са с няколко милиона повече, отколкото в предишните години.
Основното предизвикателство пред този бизнес у нас обаче остава непроменено.
„Българският пазар е повреден. Донякъде лоши практики в миналото, донякъде пандемията водят до недоверие между посетителите и организаторите“, казва Еленков.
Според него начинът да се разреши този проблем е последователната организация на успешни събития. „Трябва да покажеш, че ще изпълниш това, което планираш, на изключително високо ниво и хората да останат доволни, за да се върнат при теб“, казва той.
За него тази година е едва началото в този процес по възстановяване на доверието. Плановете му за бъдещето звучат още по-амбициозно, като според него 2023 г. ще бъде още по-добра. Fest Team вече обявява концерти, които ще се случат тогава, и работи по привличането на още артисти, които да дойдат у нас. Според Еленков реализацията дори на половината от амбициите му би докарала България близо до случващото се по сцените в Централна и Западна Европа.
Личната мотивация на Еленков обаче отива и отвъд развитието на бизнеса. Той казва, че няма фиксидея за артисти, чиито концерти би искал да организира. „Работата ни е да доставяме положителна емоция и удоволствие за хората – казва Еленков. – Всичко, което правя в този бизнес, искам да носи тази емоция и удовлетворение, защото вярвам, че хората, които са положително заредени, могат да постигнат чудеса.“