Търговски неволи
От: Манит Ахуджа и Крис Хелман
Кен Грифин гледа замислено през стената от прозорци на десетия етаж на офис сграда в Мидтаун Манхатън – едно от трите места в Ню Йорк, заети от базирания в Чикаго хедж фонд Citadel, с активи 47 млрд. долара. Началото на март е. Технически подсигуреното нападение на Владимир Путин в Украйна е в застой и той вече отправя прикрити заплахи за ядрени удари. От гледната точка на Грифин на хоризонта не се вижда ядрена гъба, но перспективата е силно обезпокоителна за финансиста.
„Израснах в свят, в който бяхме на ръба на гарантирано взаимно унищожение – казва 53-годишният Грифин. – Учеха ни, че при ядрен взрив трябва да се „скрием под масата“. Силно съм разочарован, като виждам как се връщаме към риториката от онова време.“
От началото на годината досега индексът S&P 500 е с 12% надолу. Европейските акции и Nasdaq поевтиняха с близо 18%. Петролът рязко поскъпва. Тази съвкупност от лоши новини настъпва непосредствено след една забележителна за Citadel 2021 г., в която печалбата на хедж фонда нарасна с 26%, а Грифин спечели 2.5 млрд. долара. Сега стойността на активите му е 27.2 млрд. долара, но мисълта му е заета с други, по-значими неща от размера на личното му богатство.
„Продължаващата катастрофа в Украйна е една огромна случайна грешка на човечеството“, казва той. В ретроспектива изглежда, че през 90-те години на миналия век Украйна вероятно не е трябвало да послуша съвета на САЩ и да върне ядрените си оръжия на Русия след разпадането на СССР. Тъй като страните от НАТО отново осъзнават екзистенциалната заплаха, която представлява Русия, Грифин посочва очевидните бенефициенти на превъоръжаването – компаниите в областта на отбраната и енергетиката, чиито акции вече успяха да поскъпнат.
Но това е краткосрочно мислене. В по-дългосрочен план Грифин вижда на хоризонта да се очертава стадо „черни лебеди“. Той прогнозира, че тежестта и характерът на санкциите, които Западът наложи на Русия, ще имат дълготрайно въздействие върху глобалната финансова система, базирана на долара. Според него безпрецедентните действия на западните сили да отрежат достъпа на Русия до капиталовите пазари предвещават превръщането на долара в оръжие.
Това ще има сериозни последици, тъй като Русия, Китай и други нямат избор, освен да се откажат от зелените пари. Отказът от долара от страна на търговския блок Китай – Русия – Иран – Бразилия може лесно да доведе до изолиране на американските компании и инвеститори от бързо развиващите се пазари. „Дали сами не допринесохме за края на американското технологично превъзходство“, пита се Грифин.
Струва си да се вслушате в думите му. Грифин е визионер, чийто опит е почти без аналог на Уолстрийт. През последните 31 години той е имал само две години на спад, като е осигурил на инвеститорите си средно 19% годишна възвръщаемост. Успехът му се дължи на внимателното проучване на макротенденциите и уникалната му позиция в една от опорните точки на световните финанси.
Citadel Securities, втората компания на Грифин, е един от най-големите играчи на пазара в САЩ. Когато става дума за акции, на фирмата се падат над 25% от всички сделки в САЩ, 40% от сделките на дребно и над 30% от сделките с опции. Грифин наема на работа интелигентни математици и учени, които използват най-съвременни технологии – прогнозен анализ, машинно обучение и изкуствен интелект – за да анализират огромни количества данни в реално време. В резултат на това Citadel Securities навлиза на нови пазари и се разраства по-бързо от хедж фонда на Грифин.
Въпреки че получава под един цент от акция при всяка сделка, Citadel Securities през 2021 г. реализира 7 млрд. долара приходи. За първи път Грифин се съгласи да се раздели с част от империята си, като продаде 5% дял в две водещи компании за рисков капитал – Sequoia и Paradigm. В резултат на сделката активите на брокерската къща са оценени на 22 млрд. долара, а нетното богатство на Грифин се увеличи с 5 млрд. долара.
Инвестициите на Paradigm, която специализира в криптовалути, подчертава намерението на Грифин да се превърне във водещ играч на фрагментирания, но бележещ високи темпове на растеж криптопазар. Citadel Securities се управлява от роден в Пекин математически гений – 39-годишния Пън Джао. Той има докторска степен по статистика от Berkeley и е готов да направлява навлизането на Citadel в търговията с дигитални активи.
Ако се използва терминологията на казината, то Citadel Securities е като заложна къща. За нея няма значение дали пазарите вървят нагоре или надолу. Докато хората търгуват с ценни книжа, Citadel прибира печалбата си. Нейното съществуване се гарантира от обема и въпреки ужаса на Грифин от последиците от войната в Европа той знае, че несигурността и неспокойните пазари почти сигурно ще увеличат милиардите му.
„Бизнесът, който [Грифин] е изградил, е смайващ“, казва милиардерът и управител на хедж фонд Пол Тюдор Джоунс. Друг инвеститор милиардер, който желае да остане анонимен, добавя: „Грифин е намалил разходите, сроковете за обработка на сделките и е заложил на внедряването на технологиите, така че за другите е много, много трудно да се конкурират с Citadel.“
Израснал в Южна Флорида през 80-те години на миналия век, още от ранна възраст Грифин се увлича по технологиите. С отличие завършва гимназията в Бока Ратон. Той изпъква със знанията си по компютри и е председател на математическия клуб. Като тийнейджър работи на непълно работно време в IBM. Започва и собствен бизнес със софтуер, като продава с отстъпка образователни програми. Предприемаческият нюх е в кръвта му – баба му и дядо му по майчина линия са управлявали процъфтяваща регионална компания за горива и масла в Илинойс, както и три ферми и бизнес с продажба на семена.
Грифин казва, че постига първата си неочаквана печалба на фондовия пазар, следвайки съвети от страниците на списание Forbes. През 1987 г., когато е в първи курс в „Харвард“, прочита статия, която предизвиква съмнения спрямо една нова компания, наречена Home Shopping Network. Той купува пут опции, залагайки, че акциите ѝ ще поевтинеят, и така печели няколко хиляди долара, когато те действително се сриват. По-късно инсталира сателитна чиния на покрива на общежитието си, за да може да получава котировките на акциите в реално време директно в персоналния си компютър IBM.
Като студент Грифин търгува с опции и конвертируеми облигации с 265 хил. долара капитал, осигурен от семейството и приятелите му. Залозите, направени на понижение на акции, му се отплащат толкова добре след пазарния срив през октомври 1987 г., че след дипломирането му две години по-късно Франк Майер, собственик на чикагската Glenwood Capital, влага в неговия бизнес
1 млн. долара. През първата година Грифин постига 70% възвръщаемост. През 1990 г., на 22 години, с допълнителната подкрепа на Майер, Грифин стартира това, което в крайна сметка се превръща в Citadel Investments – една от първите „квантови фирми“ (т.е. търгуващи на база на количествен анализ) с един компютър, двама служители и активи в размер на 4.6 млн. долара.
От самото начало Citadel постига изключително успешна възвръщаемост, като през първите две години тя е средно 42%. През 1998 г., когато Грифин навършва 30 години, хедж фондовете на Citadel вече разполагат с активи от 1 млрд. долара. През 2002 г. той създава Citadel Securities донякъде заради недоволството си от високите комисиони, които взимат брокерите дилъри от неговите сделки. През 2003 г., на 34-годишна възраст, Грифин дебютира в класацията Forbes 400 като най-младия участник, който сам е натрупал богатството си, с нетно състояние 650 млн. долара.
През годините той осъществява няколко успешни придобивания. През 2002 г. купува останките от поделението за търговия с енергия на Enron, а четири години по-късно придобива Amaranth Advisors и Sowood Capital, след като те претърпяват опустошителни търговски загуби. Не всичко обаче върви гладко. Финансовата криза от 2008 г. носи 50% загуби на водещия фонд на Citadel, изправяйки фирмата на ръба на фалита. Той определя своя ход да спре обратните изкупувания на акции като „едно от най-трудните решения, които някога съм вземал“. На следващата година фондът се възстановява и отчита 62% ръст.
Попитайте го за ключа към успеха му и той ще ви посочи своята обсебеност от таланта. Смята, че през кариерата си лично е интервюирал над 10 хил. кандидати – приблизително по двама на ден. Само за последните три години Citadel е наела повече от 400 инженери, някои от които току-що завършили елитни колежи, а други – от конкурентни фирми на Уолстрийт и големи технологични компании.
В Citadel се води борба за оцеляване. „В Goldman бях известен, че отделям прекалено голямо внимание на детайлите… че прекалено строго управлявам хората“, казва Пабло Саламе, който споделя поста на директор по инвестициите в Citadel, а преди да се присъедини към хедж фонда през 2019 г. е бил заместник-председател на Goldman Sachs. „След това осъзнах, че не съм имал реална представа за нещата. Кен ми показа какво означава внимание към детайла.“
През по-голямата част от кариерата си Грифин избягва публичността. Но миналата година близките отношения на Citadel Securities с брокерската фирма, която не начислява комисиони за търговия – Robinhood, привлича доста голямо нежелано обществено внимание. Всеки ден Citadel плаща на Robinhood, за да получава милиони поръчки за покупка и продажба на акции, след което използва огромната си компютърна мощ, за да съчетава сделките по начин, който ѝ носи безрискова печалба. Тази практика не е противозаконна и имено благодарение на нея Robinhood може да си позволи да работи без комисиона, но мнозина я смятат за неетична.
През февруари 2021 г. Грифин е извикан на изслушване пред Конгреса във връзка със спирането на търговията с акции на GameStop, превърнала се в символ на лудостта по „меме акциите“, завладяла Уолстрийт. Тогава армия от неопитни търговци, предимно от Robinhood, довежда акциите на компанията за видеоигри до рекордни нива, като междувременно разорява няколко акули на пазара. Базираният в Ню Йорк хедж фонд Melvin Capital се озовава на къси позиции и почти фалира. Хедж фондът на Грифин и Point72 на Стивън А. Коен му се притичват на помощ със спешна инвестиция 2.75 млрд. долара.
Няколко дни по-късно Robinhood забранява на клиентите си да купуват меме акциите. Забраната засяга освен книжата на GameStop, така също и на изпитващата затруднения верига киносалони AMC, както и на търговската компания Bed Bath & Beyond. Акциите на GameStop рязко поевтиняват, което на практика е изгодно за Melvin. След като инвеститорите подават множество искове, а Комисията по ценните книжа и фондовите борсите започва разследване, Грифин заявява под клетва пред Конгреса, че въобще не е комуникирал с Robinhood. Обвиненията в конспирация срещу Citadel и Robinhood са снети, но Грифин става обект на безмилостни мемета в Reddit и Twitter.
„Заклеймяването на практиката да се плаща, за да се получава постоянен приток на поръчки може да е политически коректно. Но ще бъде много жалко, ако то намали доверието на инвеститорите на дребно в борсата и попречи на насочването на капитал към компании, които създават работни места – казва Грифин. – Когато бях в колежа, комисионите за търговия бяха по 19 или 20 долара. Днес те са равни на нула. Искам да кажа, че ние сме прехвърлили към инвеститорите на дребно невероятен обем ресурси и моята фирма е един от най-ярките примери на това явление.“
По време на пандемията Грифин дарява над 50 млн. долара за разработване на ваксини и други програми, свързани с COVID-19. Подобно на някои играчи от Уолстрийт той създава във Флорида временна зала за 50 ключови служители, а техните семейства настанява в хотела Four Seasons в Палм бийч – близо до неговия имот на брега на океана, който се намира на 800 м от имението на Доналд Тръмп Мар-а-Лаго.
През юни 2021 г. Грифин нарежда на повечето от своите 4000 служители да се върнат на работа. „Един от ключовите елементи за нашия успех беше решението ни да се върнем в офиса – разказва той, изтъквайки се, че работата в офиса свидетелства за уважение към клиентите на фонда. – Няма съмнение, че съвместната работа на моите колеги и личното им присъствие подчертават способността ни да действаме и реагираме на информацията така, както мнозина от нашите конкуренти не могат.“
Войната в Украйна измести на заден план проблемите с пандемиите и меме акциите. Като всеки опитен търговец Грифин се фокусира върху ефекта на доминото. С други думи, той се интересува от това как реакцията на едно бедствие намалява броя на достъпните инструменти за справяне със следващото. Той съжалява за икономическите мерки, предприети от САЩ срещу пандемията и най-вече за раздадените стимули на стойност 5 трлн. долара. „Това създаде голямо бреме за фискалния ни дефицит и огромни задължения за следващото поколение. Когато фискалните разходи спрат, какъв ще бъде ефектът върху икономическия растеж?“
Стимулите допринесоха също така за инфлацията, която в момента достига 8%. „В съзнателна възраст никога не сме се сблъсквали с инфлация – казва Грифин. – Не се сещаме, че трябва да договаряме заплати за години напред с включени в тях индексации.“
Грифин смята, че инфлацията ще принуди централните банки по света да вдигнат лихвените проценти по-агресивно. Това не вещае нищо добро за Европа, където рекордният скок на цените на електроенергията и природния газ (цените там са 10 пъти по-високи от САЩ) вече затрудняват производството на химикали и торове на основата на газ.
Може би най-големият риск според Грифин е превръщането на долара в оръжие сега, когато западните сили са спрели достъпа на Русия до банкови сметки, където се съхраняват стотици милиарди долари в брой и ценни книжа.
„За Путин това означава война – казва той. – Нашата нация има огромен дълг, който трябва да финансира. И ако виждаме, че ключови купувачи по света се отказват от притежаването на държавни ценни книжа и други доларови активи, ще плащаме много по-висока цена за този дълг през следващите години. Това ще отнеме от способността ни да изградим стабилна мрежа за социална сигурност, от способността ни да инвестираме в научноизследователска и развойна дейност и в образование или инфраструктура.“
Всичко това вече се случва. В края на март Русия поиска от японските купувачи на гориво да плащат в рубли. Откога Китай плаща в юани вместо в долари? „Държавите няма да искат да зависят от благоволението на Америка.“
Това е само началото. Грифин смята, че ситуацията ще се влоши. „Нищо не може да се сравни с необходимостта от развитие на иновациите.“ Лишаването на лошите играчи като Русия и Китай от достъп до американски технологии просто ще ги накара да намерят други решения. „Създаването на независимост от САЩ по отношение на технологиите от висок клас се превърна в екзистенциален въпрос, защото те вече не могат да разчитат на нас.“
Грифин е озадачен, че Америка, която разполага с огромни природни ресурси, не може сама да задоволява своите енергийни потребности. „Това е форма на инфлация, наложена от политическите решения във Вашингтон – казва той. – Ние сме благословени да имаме огромни резерви – комбинацията от изкопаеми горива, петрол, природен газ и размерите на нашата страна, което позволява да се използват слънчева и вятърна енергия. Напълно неприемливо е нашата държава, с всичките ни технологични и геоложки предимства, да бъде енергийно зависима от друга държава.“
Въпреки мрачните облаци Грифин не смята, че инвеститорите трябва да се плашат от поскъпването на суровините. Той вярва, че тези скокове в цените в крайна сметка ще се уредят от само себе си. Да вземем за пример природния газ, който само преди 15 години беше скъп и дефицитен. След това дойде революцията на фракинга и сега американският газ е толкова евтин и изобилен, че САЩ изнасят по 200 млн. кубични метра на ден за Европа и изместват руския газ.
Грифин посочва, че „в дългосрочен план цените на стоките обикновено значително се понижават, защото намираме начини да свалим цените или намираме решения как да ги произвеждаме с по-ниски разходи“.
Според него най-добрите дългосрочни залози са иновативните бързо развиващи се американски технологични компании, които „са в първите редици на революцията в корпоративна Америка“.
Що се отнася до биткойна, инвеститорът Грифин все още е скептично настроен. „От икономическа или екологична гледна точка в биткойна няма нищо ефективно. Не виждам как той ще се превърне в основен платежен инструмент. Аз лично не виждам как криптовалутите могат да се използват като средство за съхраняване на стойността. Но знаете ли, има активи, които притежавам и за които хората биха изтъкнали същите аргументи. Аз съм колекционер на американско абстрактно изкуство“, казва милиардерът.
Но проницателният бизнес стратег Грифин не може да устои на изкушението и да не насочи своите гении в квантовата търговия с техните мощни алгоритми към търговията с криптовалути, чиято стойност достига 2 трлн. долара. В края на краищата, ако печеленето на пари от Robinhood е било лесно, печеленето от токени, които са осигурили на Dogecoin пазарна капитализация 20 млрд. долара, би трябвало също да е лесна задача.
Неотдавна Грифин изпревари тълпата от криптотърговци, купувайки първото печатно издание на Конституцията на САЩ за 43 млн. долара. Неговият най-сериозен съперник в търга, проведен от Sotheby’s през ноември 2021 г., беше една „децентрализирана автономна организация“, известна като ConstitutionDAO, която беше събрала десетки милиони в криптовалути с надеждата да купи документа.
След като Грифин спечели в аукциона, той се свърза с членовете на организацията. „Обърнахме се към тях с предложение за съвместно управление за определен период от време или да им позволим да създадат незаменим токен, но те не успяха да вземат решение“, казва Грифин. Затова той ще предостави документа на Музея за американско изкуство Crystal Bridges на милиардерката Алис Уолтън в Бентънвил, Арканзас, за да бъде изложен там.
„Необходими са йерархия, лидерска структура, ясно вземане на решения и точно разпределение на правомощията – обобщава Грифин. – Културата на наградите, получени за участие, няма да създаде лидерите, от които се нуждаем, за да управляваме страната ни в бизнеса или политиката.“