3 философски книги, които ще помогнат на всеки лидер
На философските книги им се носи славата на тежко и трудно смилаемо четиво. И макар в много случаи да е така, има философи, които излагат мислите си по по-разбираем начин, а идеите им биха се оказали много полезни и вдъхновяващи за лидерите и за всички онези, които се опитват да се превърнат в такива.

Aвторът на Forbes Теодор Макдара препоръчва три книги, които всеки лидер да включи в списъка си за четене.
„Апология“ на Платон
„Апология“ представя три речи на Сократ, свързани със защитата му в съда по повдигнатите срещу него обвинения в атеизъм и ерес. Написана под формата на диалог, книгата се чете лесно. Тя съдържа редица популярни сентенции, включително, че мъдрият човек знае, че нищо не знае.
Сократ е признат за виновен и осъден на смърт и въпреки че приятелите му уреждат възможност за бягство, той решава да приеме наказанието.
Решението му е показателно за древногръцката идея, че трябва да защитаваш ценностите си на всяка цена, независимо от последствията, както и че трябва да си готов да приемеш тези последствия.
„Надзор и наказание“ на Мишел Фуко
Въпреки че не е художествена литература, книгата е написана като разказ. Фуко представя историята на съдебната система и промяната в наказанията и мотивацията зад тях. Той води читателите от времената на публични екзекуции и изтезания до средата на 19 век, където наказанието е затвор и изолация.
Дисциплината и очакванията на работното място също се променят с годините и книгата би могла да вдъхнови лидерите как да бъдат възможно най-справедливи със своите подчинени.
„Етика на двусмислието“ на Симон дьо Бовоар
Това е най-трудната книга в списъка. Не заради езика, а защото думите ѝ могат да имат много различни значения – съвсем целенасочено решение, което оставя тълкуването на читателя. „Етика на двусмислието“ е аргумент в подкрепа на идеята, че етиката е базирана не на религията или обществото, а на индивида.
Какво могат да научат лидерите от тази книга? На първо място, че трябва да разчитат основно на себе си. Един лидер не може да се надява, че до него постоянно ще има някой, който да го води и да му казва как да постъпва. Трябва да бъдеш свой собствен предводител в сложни ситуации, а книгата на Бовоар може да помогне да намериш своя компас.