Стартъпите за тротинетки забуксуваха след рекордни инвестиции
Компаниите за производство, наемане и зареждане на тротинетки са привлекли дялови инвестиции за над 5 млрд. долара през последните 5 години, показват данните на Crunchbase. Въпреки че се превърнаха в част от градската среда, а потребителите с охота ги използват, за да се придвижват по градските улици, тези компании имат един проблем: не могат да излязат на печалба.
Подобен проблем имат и компании като Uber. Те растат бързо; успешно привличат инвестиции, които ги оценяват на милиарди долари, но не могат да покриват разходите си. А това ги прави неустойчиви от финансова гледна точка.
Лидер по привлечени дялови инвестиции според данните на Crunchbase е Lime. Базираната в САЩ компания, чиито тротинетки могат да се намерят и в България, е привлякла дялови инвестиции за 935 млн. долара. Следва я основният й конкурент Bird с 883 млн. долара дялов капитал.
През 2021 г. Bird направи това, за което Lime още се готви: стана публична компания. Непосредствено след излизането си на борсата акциите на Bird се търгуваха на равнища от над 8 долара. После цената започна рязко да пада и към началото на август 2022 г. една акция на компанията струва под 60 цента.
Причината може да се търси в разочароващите финансови резултати на Bird. През 2021 г. приходите на компанията са се увеличили двойно до 205 млн. долара. Огромните оперативни разходи обаче са потопили нетния финансов резултат на Bird до загуба от 196 млн. долара. Положителното все пак е, че този резултат е малко по-добър от декларираното през 2020 (чиста загуба от над 208 млн. долара).