Простичка схема показва как да спрете да отлагате
Протакането е нещо, което всички правим. В най-добрия случай в един момент то ни кара да се засрамим. В най-лошия – може да доведе до напрежение в отношенията с околните, объркване на личностно ниво, загуба на работа или финансови проблеми.
Обичайните съвети за справяне с отлагането включват отделяне по половин час на ден за наваксване на пропуснатото, създаване на списъци със задачи или използване на тактики като „атакувай задачите за пет минути“, както и сериозен анализ в търсене на причината за протакането. Всички тези идеи са полезни при справяне с разпределение на времето, те не решават кардинално проблема.
Истината е, че отлагането работи. То изпълнява важна психологическа функция – да намалява тревожността или други негативни емоции. Проблемът е, че макар да намалява тревожността в краткосрочен план, то увеличава тревожността в дългосрочен.
Погледнете схемата по-долу. Червената линия показва какво се случва, ако продължавате да отлагате някаква задача. Всеки път когато я отложите, тревожността ви спада, но само временно. Цялостното ниво на тревожността се увеличава. Макар че ще почувствате временно облекчение, тревожността ви всъщност ще се увеличава и очевидното решение е да продължите да протакате.
Синята линия показва какво ще се случи, ако всъщност направите това, което отбягвате. Тревожността ви ще се увеличи, ще се почувствате зле, но ако се справите с това първоначално негативно усещане, нивата на стреса бързо ще се понижат и ще останат ниски.
Това е тайната, пише авторът на Forbes Труди Гургекон. Единственият начин да превъзмогнете протакането е да изтърпите първоначалната тревожност, която се появява, когато най-накрая се изправите пред задачата, която сте отлагали досега. Очаквайте да се появи, дишайте дълбоко и се наградете за това, че сте изтърпели дискомфорта. Знайте, че това усещане няма да продължи дълго.
Ако се научите да понасяте това първоначално неприятно усещане, бързо ще установите, че тревожността ви като цяло намалява.
Това простичко упражнение действа за лоши навици, които може да са свързани с отлагането, като нездравословни количества алкохол, емоционално хранене, компулсивно пазаруване и други. Всички те временно намаляват тревожността, макар че ни вредят в дългосрочен план. Точно защото ни карат да се чувстваме добре в краткосрочен план, е толкова трудно да ги променим.
Единственият начин да го направим е да очакваме, че ще се появи дискомфорт, и да го изтърпим в името на намаляването на тревожността в дългосрочен план.