Какъв е изходът от “исках, но нямах желание”?
Често си казваме – това изглежда работи за колегата ми, ще започна и аз да го правя. Или – няма повече да отлагам да пращам предварителен дневен ред за срещата. Но не действаме. Накратко, искаме, но нямаме желание.
Моделът KISS с конкретен план за прилагане ни помага както да осмислим и пожелаем, така и да действаме. Той се прилага за всякакви бизнес, маркетинг и житейски ситуации, включително и за подобрение на професионалните и личните ни комуникации. Моделът ни помага да оценим като страничен наблюдател конкретна среща, стратегия, дигитален актив, конференция, организация на чистотата в офиса и т.н. по четири елемента:
- Keep (запази), защото е отлично;
- Improve (подобри), защото може по-добре;
- Start (започни), защото пропускам нещо полеzно;
- Stop (спри), защото пречи.
В дигиталната агенция, в която съм съдружник прилагаме този модел след успешно участие в конкурс, при разделяне с клиент, при получаване на предложения от екипа как да подобрим процесите, инфраструктурата и работата с клиентите. Колкото и универсално приложим обаче да е този модел, той има и един голям недостатък – толкова е гъвкав, че можем да изпишем десетки булети в някой от квадрантите на KISS модела без да приложим дори един от тях. И след седмица да не искаме да отворим записките си, защото ще се почувстваме “исках, но нямах желание”. Не е приятно, но и не ни помага.
Затова на база написаното в квадрантите на KISS ползваме следния модел на три типа действия.
Код “Действам”
Решаваме, че ще действаме по някои точки от KISS и правим конкретен план. Ако нещо е било в Start, то почти със сигурност ще се появи в Improve. Това намалява значително стреса от прилагането на нещо ново. Ако нещото е било в Improve, не е лесно да е в Keep, но има само един човек, от който зависи, и това е този, който ни се усмихва или мръщи сутрин в огледалото.
Код “Някога”
Тук попадат важни неща, по които няма да действаме сега. Това помага да нямаме отворени задачи. Именно тези задачи вкарват много шум, както отлично е описано в “Да задвижим нещата” на Дейвид Алън, една от най-добрите книги за продуктивност.
Код “Без действие”
Няма да направим нищо, защото сме взели решение да не действаме. При мен тук попадат предимно идеи, базирани на еднократна откъслечна информация. Т.е. полезно ми е, че съм записал възможно действие и че го обмислям, но ми трябва още информация. Подходът на натрупване на информация в контекст за вземане на правилните решения е отлично описана в “Принципи” на Рей Далио.
Следващата стъпка? Да направите KISS на избрана от вас бизнес, оперативна или маркетинг ситуация, или на конкретна комуникация – ваша, или на ваш конкурент или партньор, след което да действате. А нещата с код “някога” или “без действие” са винаги част от реалността на професионалния и личния живот.