Как армия от 700 доброволци изгради безвъзмездно дарителската платформа “Подкрепи.БГ”
Когато в края на 2020 г. Георги Иванов публикува онлайн форма за записване на доброволци, нищо не подсказва, че в рамките на седмици тя ще набъбне до 700 имена. Още по-изненадващото е, че за доброволци са се записали не само софтуерни инженери, каквито предимно търси Иванов, но и адвокати, маркетинг специалисти, счетоводители, представители на неправителствения сектор.
Всички те са готови да работят безвъзмездно за създаването на “Подкрепи.БГ” – онлайн платформа, която свързва дарители с дарителски кампании, без да удържа комиисион за това.

Това не е случайно. По същото време медиите в България дъвчат скандала около дарителската платформа HelpKarma. Тя набира пари за дарителски кампании и удържа част от даренията като комисион.
HelpKarma попадна в центъра на общественото недоволство, след като bTV публикува информация, че някои от служителите на платформата са получавали десетки хиляди левове заплата, а част от набраните през платформата средства са били предоставени като заем.
Новината бързо достига до една от големите Facebook групи за софтуерни инженери (DevBG, в която членуват 40 хил. души). Росен Генчев, един от администраторите на групата, реагира остро: “Скандалът с HelpKarma хвърли петно върху ИТ kомюнитито. Има ли желаещи да клонираме тази “велика” платформа и да я пуснем да бачка с 0% комисионна ?”
“Желанието ни беше да създадем устойчиво решение, което да развие допълнително дарителството в България – казва Георги Иванов. – Да изработим модерна, дигитализирана, сигурна, прозрачна платформа с отворен код, който всеки с идеи и желание може да надгражда, и най-вече различен модел на управление, базиран на безкомпромисна прозрачност и самоиздръжка без комисиони от кампаниите, а чрез частни и корпоративни дарения към сдружение “Подкрепи.бг”, както и членски внос. Принципи, в които вярваме, и сме твърдо решени да следваме неотклонно”.
С онлайн общността от софтуерни инженери зад гърба си инициаторите на идеята преминават към реализацията й. Регистрират сдружение и търговска марка, а в началото на 2021 г. се сформират екипи. Голяма част от комуникацията между тях става в създаден за целта сървър в Discord.
Същинската работа по платформата започва в средата на 2021 г. През есента на същата година се организират хакатони за програмисти, като по този начин се ускорява технологичната разработка на “Подкрепи.БГ”.
Освен безвъзмездния труд на доброволците, платформата получава подкрепа и от бизнеса. Superhosting.BG например осигурява хостинг за сайта, а SoftUni дава на свои курсисти да работят по платформата, което позовлява на основатели да завършат бета версията на сайта навреме. “Курсистите бяха напътствани от нашите по-опитни експерти и спомогнаха за създаването на всички ключови функционалности на платформата, като голяма част от тях си намериха работа веднага след стажа в сдружението”, казва Иванов.
От началото на 2022 г. работата върху дарителската платформа е съсредоточена върху процеса на създаване и управление на кампаниите, осигуряване на сигурност и прозрачност на дарените средства, формулиране на начините за повишаване на доверието към организаторите и организиране на работата на платформата.
“Подкрепи.БГ” няма да удържа комисиони или такси за дейността си от събраните средства за кампаниите. Малка сума от даренията обаче се удържат от финансови посредници – банки, Paypal или Stripe.
На сайта на “Подкрепи.БГ” вече са качени първите две дарителски кампании, които набират средства. Едната е за Кризисния център за пострадали от насилие намиращ се в гр. Перник. Другата ще подпомогне изграждането на специализирана стая за ерготерапия в Специализираното училище за ученици със зрителни нарушения “Проф. д-р Иван Шишманов” във Варна.
От “Подкрепи.БГ” уточняват, че организатори на всички кампании ще са физически лица, неправителствени организации или други институции. Самата “Подкрепи.Бг” няма да е организатор, а само посредник при набирането на даренията. “Обективно можем да очакваме при някои кампании съответният организатор да е предвидил и някакви разходи, свързани със своята дейност, което разбира се винаги ще бъде изрично упоменато във страницата на кампанията им, както и се изисква подробен финансов отчет за всички похарчени средства”, казват от “Подкрепи.БГ”.