Данни от птичи поглед
Отразявам успехите на българските предприемачи с фокус върху стартъп екосистемата, технологиите и социалното предприемачество
Вървите по стоманена конструкция на 200 метра височина. Катерили сте се 30 минути и сте качили 650 стъпала, за да стигнете дотук. Сега трябва да огледате оборудването пред вас, да запишете всичко и да слезете, за да предадете резултатите на инженерите. Когато те станат готови, ще се качите отново до самия връх, за да направите необходимите технически корекции. Изглежда опасно и трудно, нали? Това обаче е ежедневието на промишлените алпинисти, които катерят телекомуникационни кули. Те изпълняват една от най-опасните професии в света, за да съществуват телефонните разговори и сърфирането в интернет.
Българската софтуерна компания MYX предлага технологично решение, което да елиминира първата част от този процес – събирането на данни, и да намали риска от злополука. Постига го чрез подробно заснемане с дронове и анализ. Безпилотните апарати предават информацията към софтуер, той проектира дигитален близнак на кулата, а след това изкуствен интелект предлага промени по конструкцията. „Инспекцията на инфраструктура на мобилни оператори е трудоемък и опасен процес, който отнема около два-три часа. Ние можем да съберем всички метрики за около 30 минути, а а 3D макетите и последващите анализи се генерират от софтуера“, казва Явор Михайлов, съосновател и изпълнителен директор на MYX. Той е един от най-младите предприемачи, които са били на страниците на Forbes. Едва на 20, той управлява 40 души, отговаря за поддръжката на 200 хил. кули на едни от най-големите компании в телекомуникационния сектор като American Tower, Cellnex и Vodafone.
Останалите съоснователи в компанията са Михаил Георгиев (22), технически директор, Димитър Райнов (29), финансов директор, Деан Безлов (29), директор продажби, и Васил Рабухчиев (33), директор бизнес развитие. И петимата са решени да се докажат на пазара за дигитални близнаци, който възлиза на 6.75 млрд. долара по данни на Fortune Business Insights за 2021 г. Набраните 7 млн. лв. в сийд рунд през май 2022 г. потвърждават намеренията им.
Михайлов ни споделя за бързия растеж на компанията, а след това ни кани в друга стая. Там виждаме пет дрона. От тях стърчи изолирбанд и изглеждат по-обемисти от актуалните на пазара. Още по-озадачаващо е как се използват, защото MYX няма прокети, които да снима със свои апарати. За заснемане работи с подизпълнители. Михайлов обяснява, че машините пред нас са сглобявани от него и Георгиев в гимназията и върху тях стъпва идеята за MYX.
Явор Михайлов казва, че с Михаил Георгиев винаги са били запалени по роботиката и програмирането. За да намерят съмишленици през 2014 г., съосновават тематичен клуб в Софийската математическа гимназия „Паисий Хилендарски“ и започват проекти в две направления – роботи и дронове. През 2016 г. наред с много други награди печелят 4-то място за сумо роботи на световното първенство в Естония. На състезанието няма възрастови групи. Затова българската група от момчета по около 14 години се състезава предимно със студенти. Наградата ги мотивира за повече и по-големи проекти, но не само в роботиката, а и при конструирането на дронове. Въпреки че поръчват частите за тях от сайтове като Alibaba и AliExpress, им трябва финансиране.
Пишат в алумни групата на гимназията и се запознават с Деан Безлов. По това време той учи и работи в Лондон. Харесва идеята им и дарява 1000 лв. за контролери, батерии и мотори. Момчетата стават все по-добри и бащата на Явор Михайлов – Михаил Михайлов, решава да ги срещне с екипа на Sofia Plan, подизпълнител на Столичната община. По това време започва да се обръща повече внимание на Законът за планирането на градовете и Sofia Plan има задача да преброи всички дървета на територията на общината, да измери височината им, обиколката на стъблото и на короната. Това е необходимо, за да се паспортизират. В процеса обаче до този момент не се е споменавало за използването на технологии. „Мереха височината на дървото с крачки. Тръгваха от стъблото и правеха крачки настрани, докато стигнат 45 градуса с короната. Тогава записваха разстояние и започваха да смятат“, казва Явор Михайлов.
Той и Георгиев вярват, че могат да решат този проблем. Към края на 2018 г. правят сдружение с родителите им, защото нямат 18, и срещу 15 хил. лв. снимат със сглобени от тях дронове 200 хил. дървета. Анализират записите и извличат важните показатели.
Двамата само чакат да направят 18, за да задвижат бизнеса с апаратите, които вече имат. Междувременно Деан Безлов продължава връзка с тях и ги запознава със свои колеги от университета – Димитър Райнов, инвестиционен банкер, и Васил Рабухчиев, финансов анализатор. Райнов и Рабухчиев са част от корпоративния свят от пет–шест години. Този начин на живот започва да им тежи и искат да се върнат в България, а работата им да е в по-гъвкава среда.
През 2020 г. Михайлов, Георгиев, Райнов, Рабухчиев и Безлов официално основават MYX. Райнов поема финансовата част, Михайлов се заема със стратегическите проекти и технологията, Георгиев отговаря за хардуера и събирането на данни, Рабухчиев прави корпоративно и бизнес развитие, а Безлов търси нови клиенти. Вече имат успех с община София и решават, че е логично следващият им клиент да е подобен, но не се случва така. „По-малките общини нямат бюджети, а по-големите вече са дали поръчки на големи компании, които да им мерят дърветата с крачки“, казва Безлов.
Втората неприятна изненада е, че дроновете, които се внасят от Китай, стават все по-евтини и подбиват цените. Екипът обяснява, че излиза по-изгодно да наемат дрон, когато им трябва, отколкото да си го сглобяват сами. Това обаче не ги отказва. Дори им помага да вземат решение и да се фокусират върху изграждането на софтуер, който да работи с визуалните данни.
За целта им трябва свеж капитал. Затова няколко месеца по-късно през 2020 г. набират първото си финансиране – 700 хил. лв. под формата на конвертируем дълг. От тях 300 хил. лв. идват от NV3, третият фонд NEVEQ, а останалите са привлечени от частни инвеститори.
Решението да се насочат към конвертируеми облигации е напълно ново за стартъпите в България, но не и за Европа и САЩ. То се използва, когато основателите оценяват бизнеса на една цена, а инвеститорите на друга. В такива ситуации е най-лесно да не се слага оценка. Разбират се тя да се направи при следващия рунд, като междувременно се слага таван, за да не се окаже, че инвеститорите не притежават нищо, ако бизнесът се разрасне много.
Михайлов, Георгиев и останалите от екипа им обаче са сигурни. Със събраните средства наемат още трима програмисти и влагат останалите за подобряване на продукта. Все още обаче нямат идея кои са техните клиенти.
„Добре. Имаме средства за събиране на данни, имаме и софтуер, който ги анализира. Коя е индустрията с много инфраструктура, която се подобрява непрекъснато“, се бита Безлов. Разбират, че могат да са полезни навсякъде, където се използват хора, просто за да отидат и да измерят определени показатели. А от Михаил Михайлов, който има над 20 години опит в телекомуникационната индустрия, научават, че заради 5G мобилните оператори имат най-голяма нужда от подобно решение.
Михайлов им помага с контакти, срещи и съвети. Така през март 2021 г. A1 става първият клиент на MYX. Работата с българския телеком им помага да претрансформират софтуера. За разлика от височината и обиколката на дърветата на телекомите им е важно радиопланирането, дали има ръжда по констукцията, може лид а се сложи още оборудване върху нея и как то да бъде позиционирано. Така дружеството „Ем Уай Екс“ завършва 2021 г. с оборот 168 хил. лв.
Сумата идва от еднократните заснемания и анализи, но екипът разбира, че абонаментен достъп до софтуера би бил много по-полезен за някои от телекомите. В началото на 2022 г. участва в надпревара с над 40 компании за проект зна испанската компания в света на инфраструктурата в сектора Cellnex. Не печелят, но си тръгват с важни колтакти, които им отварят врати за още големи клиенти като Vodafone, Telelink, JB Towers и WHP Telecoms.
Бързото скалиране води до втори рунд на финансиране от 7 млн. лв. през май тази година. Швейцарският гигант Connect44, който разработва инженерни решения за мобилни оператори в 12 държави, поема 85% от сумата. Останалата част от инвестицията ще остане за вече съществуващи инвеститори.
40% от свежия капитал се инвестират за R&D, други 40 за нови хора и по-добра стратегия за продажби, останалите са за изграждането на съпорт екип. Появява се и нов проект за 200 кули на American Tower във Франция, като се разбират през следващите години да станат три хиляди. Понеже вече се познават с компанията, няколко месеца по-късно – вв началото на 2022, тя ги търси, за да започнат спешно работа с между 15 и 20 хил. от кулите ѝ в Германия.
Проектът изглежда изключително амбициозен, защото досега българската компания е работила общо по 2 хил. кули. Преговорите са във финална фаза и се очаква до месеци да се започне работа. Компанията вече е преизпълнила няколко пъти обещанието си към инвеститорите, като само за юни има 460 хил. лв. оборот. С нов договор Димитър Райнов очаква MYX да завърши настоящата година с 5 млн. лв. оборот вместо с очакваните 1 млн. лв.
Тези числа със сигурност изглеждат привлекателни в очите на инвеститори. Мобилните оператори от своя страна също остават доволни от продукта и не се притесняват да се разделят с тези пари. Правят го, защото решението на MYX им спестява време, много по-точно е от човешкото око и най-важното – намалява времето на алпинистите върху стоманени конструкции на стотици метри височина.