Smartity: Управлявай умно
Имение от метал и стъкло, кацнало на върха на скала над океана. Виждали сте го, нали? Това е домът на Тони Старк от филма „Железният човек“ на Marvel. Изкуственият интелект „Джарвис“ вършеше невероятни за 2008 г. неща, когато излезе филмът – включваше светлините, музиката и дисплеите чрез глас, измерваше приема на течности на Старк, анализираше кръвта му и го предупреждаваше, когато пристигаха гости и кои са те.
Днес повечето от тези невероятни за времето си неща съществуват и са част от умните домове, които изгражда Здравко Донков. Когато излиза „Железният човек“, той е 33-годишен електроинженер и е сред малкото хора у нас, които не са изумени от възможностите на „Джарвис“. Тогава той вече е сред най-важните хора в българския клон на френската компания Legrand. Тя не само е водещ производител на ключове и контакти, но към онзи момент вече се занимава и с автоматизация на домове и популяризиране на новите технологии и възможности.
„Хората трудно оценяваха идеята за автоматизиран дом и неговите невероятни възможности. Звучеше им малко като фантастика“, спомня си Здравко Донков. Той приема екипа на Forbes в дома си в столичния квартал „Лозенец“. Висок, в добра форма, с леко прошарена брада, говори за технологиите толкова задълбочено, че нещата, които разказва, и днес звучат като от филм за бъдещето. Отпива от кафето, направено от напълно автоматизираната му машина, която може сама да го приготви така, както той го обича, докато е с гостите си в хола. Това е само малка част от уменията на умния му дом – място, където може да покаже как си взаимодействат технологиите. На всяка стена има различни модули и екрани, с които се управлява всичко и навсякъде. „Домът ми е вид лаборатория. Всяко ново нещо на пазара се тества тук, преди да го предложа на клиентите.“
Здравко Донков е от София, завършил е Френската гимназия, електроинженер е от Техническия университет с френски. Магистър е от УНСС по „Международни икономически отношения“.
С две дипломи, през 2001 г. тръгва към първата си работа. Иска да покаже какво е научил и какво може. Когато човек има качества и знае какво търси – намира. Така се случва и със Здравко Донков – поканен е на интервю във френската фирма Legrand, която набира екип за представителство в България. Френските мениджъри виждат потенциала на Здравко Донков и му възлагат да ръководи всички ѝ дейности у нас. С много хъс Здравко Донков изгражда екип, създава контакти с други фирми, намира партньори. След година бизнесът вече стои стабилно, а той като мениджър има нов фокус – автоматизациите, които стават важна част от дейността на Legrand. „Не разбирайте нещо сложно, базови неща, но бяха толкова нови, че клиентите и партньорите ни гледаха все едно им говорим за ракетни технологии“, спомня си с усмивка Здравко Донков.
По това време Legrand купува италианска фирма, която се занимава със стенни модули за управление на автоматизацията. Те стават новото бизнес направление на компанията и в България. Със знания, опит и аргументи Здравко Донков тръгва по новия път в бизнеса. „Бях търговец-инженер. Обяснявах на клиентите каква е добавената стойност от автоматизацията. На пръв поглед това е ключ за лампа, но с него може да се правят и други прости неща. Това бе началото на умните технологии“, спомня си той.
През 2005–2006 г. подобни екстри има само във филмите. Но Здравко Донков и Legrand продават автоматизацията на все повече клиенти, които виждат в нея врата към бъдещите си умни домове.
Мениджърът на компанията в България свързва производителя, търговските партньори, инсталаторите, които съживяват автоматизацията, архитектите и дизайнерите.
През 2007 г. нещата в Legrand драстично се променят – от семейна компания със специфичен дух и традиции тя се превръща в голяма световна корпорация. Влизат инвеститори, които играят по други правила. Дали те не се харесват на Здравко Донков, той не казва. „Настъпи моментът и аз да променя нещо.“ През 2008 г. той вижда, че в добре изградената от него верига някои звена не се харесват достатъчно. „Хората искаха нови неща.“
В края на същата година Здравко Донков напуска френската компания и създава свой бизнес. Не сменя посоката, защото това е, с което иска да се занимава – да изгражда автоматизации и умни домове. В това е силен, умее го, има специализиран опит и много връзки.
Със скромна инвестиция от под 10 хил. лв. през 2009 г. основава фирмата Smartity с дейност системен интегратор. Привлича брат си Иван Донков като ИТ специалист и един техен приятел за консултант.
На пръв поглед странно, но от самото начало на частния бизнес решава да работи без екип. „Ние имаме много трети подизпълнители – архитекти, интериорни дизайнери, електропроектанти и т.н. За един обект мога да имам нужда от един електротехник, за друг от 20. Много по-гъвкаво е да работиш с подизпълнители, обучаваш ги и разчиташ на тях. Изграждаш собствена екосистема
Първата година бизнесът на Smartity е доста труден – автоматизацията на домовете все още се приема за нещо екзотично, хората гледат на него с недоверие. „Малко от малко започнахме да променяме нещата, най-вече с демонстрации и лични срещи. И накрая колелото се завъртя.“
Бизнесът започва да расте и през следващите 10 години компанията става една от най-известните у нас в изграждане на умни домове върху т.нар. KNX протокол – световен стандарт за автоматизация. Има и KNX Association, в която членуват над 500 компании, сред които Bosch, Siemens, Daykin, Panasonic, LG. „Когато една система използва KNX като език за говорене на продуктите, това позволява да се ползват изделията на всяка фирма от асоциацията и те си комуникират помежду си“, обяснява Донков. „KNX може да управлява както система от една стая, така и от цял квартал.“
На въпрос защо един дом трябва да е умен Здравко Донков изброява четири плюса – комфорт, добавена сигурност, икономия и забавление. „Пресечната точка на тези неща прави твоята умна система. Ако искаш повече комфорт, би направил малък компромис с енергийната ефективност. Ако искаш повече сигурност, би жертвал нещо от комфорта. Няма типови системи, всичко е индивидуално според вкуса на човека.“
Здравко Донков е категоричен, че в днешно време всичко може да се навърже към умна система – от осветлението, алармената система, отключването на вратата, през управлението на телевизията, озвучаването, бялата и черната техника до сложни отоплителни и охладителни системи, комбиниращи много различни компоненти, като например термопомпи, ВЕИ, климатици, газ, ток и т.н.
„Умният дом се различава доста от автоматизирания“, обяснява Здравко Донков и дава пример. „Всеки може да си инсталира умна шпионка, умна брава, умна щора, климатик. Но всяко от тези неща има отделно приложение и помежду си тези умни устройства не си комуникират. В умния дом устройствата говорят помежду си, което пести пари, време енергия.“
„Почти невъзможно е завършено жилище да го направиш умно“, казва Здравко Донков. Най-добре е всичко да започне още в началния етап на ремонта или строежа. „Аз се срещам с клиентите, разказвам им какви са възможностите, от какво се нуждаят, какви са плюсовете и минусите. Работата ми е подобна на архитектите“, казва той. След като разбере какво желае клиентът, изгражда проект, който съгласува с архитектите и дизайнерите. Прави скици, на база на които се полагат кабели за бъдещата инсталация. „След като стените вече са боядисани, всичко е сложено зад тях, отивам да съживя системите.“
Здравко Донков обяснява, че работи главно с предизвикателни проекти, поради което изпълнява не повече от 10 на година, а приходите са около един милион лева. Изключение прави кризисната 2020 г. „От 2021-а нещата си дойдоха пак на мястото. Ако погледнем отчета, имаме типична кардиограма – драстичен спад през 2020, рязък ръст след това“, описва ситуацията той. През 2022 г. световната криза с доставките се отразява и на дейността на Smartity. „Най-критичното в момента е да си спазиш срока.“
Освен в България Здравко Донков развива бизнес в Испания, Белгия, Германия, Франция, понякога и по-далеч. „През 2021 г. компания в Нова Зеландия ме потърси да изградим съвместно проект за затворен комплекс с къщички. Заради кризата всичко стана онлайн и проектът бе осъществен. Открих, че Smartity може да развива и друг вид бизнес – консултиране.“
Здравко Донков ври и кипи в идеята „умен дом“ и е амбициран да я превърне в стандарт за всяко жилище. За да се случи това, е нужна общност от експерти. Решен да го постигне, преминава през сложни обучения в KNX Association. След това основава нова компания – Blue KNX Training Center Bulgaria. Тя се занимава с обучение на интегратори на KNX системи. „Идеята е да развием KNX стандарта у нас. Чрез обучителния център слагаме основите на една общност. Всеки завършил курса има основата, от която да се развива самостоятелно – да знае как е изграден този протокол, какви са основните изисквания, как да подходи, какво да гледа, какво да търси, как да открива проблемите. Всеки преминал обучението може да разкаже на клиенти, партньори, приятели каква е идеята и по този начин да постигнем крайната цел умен дом навсякъде. Но това е дългосрочно. Краткосрочната ми цел и тази на Smartity е да консултирам хора, които искат да инвестират в бъдещето.“