Как да се откъснеш от работата и да си почиваш без вина
Ако работиш по 8 – 10 часа на ден и дори обядваш на бюрото си, вечер сядаш отново пред лаптопа, за да си довършиш задачите, а след това дори сънуваш нещо, свързано с работата, вероятно ти е трудно да се откъснеш от служебните си задължения по време на отпуск.
Ако това е вярно за теб, вероятно ти е трудно да казваш „не“ и да поставяш граници между работата и личния си живот, перфекционист си или имаш силно желание да се докажеш, пише авторът на Forbes Мелъди Уайлдинг и предлага съвети как да се откъснеш успешно от работата, за да си починеш пълноценно.
Мисли за почивката като за инвестиция
Мозъкът ти е като мускул и не може да работи постоянно на пълна мощност. Подобно на тялото ти и мозъкът ти има нужда от почивка, за да работи по-добре. Хората, които работят на бързи обороти, са склонни да отричат това правило, защото им се струва като проявление на мързел. Не мисли за това време като за почивка, а като за време за възстановяване.
Помисли за екипа си
Осъзнай, че почивката ти не засяга само теб, а и екипа ти. Ако отговаряш на имейли по всяко време, служителите ти ще чувстват задължението да правят същото. Ако не си вземаш отпуск, те също няма да си вземат.
Ако си лидер, приеми, че хората ще следват твоя пример. Ти си този, който създава правилата за работа, и ако заради поведението ти служителите ти не успяват да си починат, това несъмнено ще доведе до бърнаут.
Ако не си лидер, тогава приеми, че като не си почиваш, това влияе отрицателно на целия екип. Преумората ти ще доведе до проблеми в работата, така че отделяй време за пълноценна почивка не само заради себе, а и заради целия екип.
Започни бавно
Ако си свикнал да работиш на бързи обороти и постоянно искаш да постигаш нови и нови цели, е много вероятно да се опиташ да си най-добрият и по отношение на почивката. Така много хора, които са свикнали да работят по седем дни на седмица, изведнъж излизат в отпуск за две седмици. Това може да е истински шок за теб и нерната ти система. В много екстремни случаи хората изпитват дори симптоми на абстиненция. Може да почувстваш паника, тревожност, отпадналост.
Вместо това започни полека. Вземай си краки почивки всеки ден – например планирай си 15-минутна почивка след всяка среща. Или почивай всеки петък в продължение на един месец.
Приеми чувствата си
Проявявай търпение към дискомфорта, който изпитваш, когато започнеш да си вземаш малки почивки, защото със сигурност ще изпиташ такъв. Очаквай да почувстваш вина, но се опитай да приемеш усещането, без да е необходимо от това да последва някакво действие.
Фокусирай се върху позитивното
Опитай да не мислиш за задачите, които стоят неизпълнени, и непостигнатите цели. Като се фокусираш върху липсите, това те стресира допълнително и ще ти е невъзможно да се отпуснеш. Затова по-добре се фокусирай върху постиженията си. Мисли за това, което си осъществил, а не какво още ти остава да направиш.
Създай си препятствия
Направи така, че да ти е трудно да работиш в извънработно време. В края на деня излез от всички програми, изключи лаптопа си и го сложи в друга стая. Създай си пречки и да работиш през телефона.
Задай ясни правила
Много позиции изискват тези хора да са достъпни при извънредни ситуации. Ако това важи за теб, създай точни правила за това в кои часове могат да те търсят, как да се свързват с теб и при какви обстоятелства.
Ако шефът ти ти пише имейли по всяко време, опитай да създадеш граници, като не отговаряш на съобщенията в почивните си дни или отговориш кратко, че си почиваш, но ще обърнеш внимание на имейла в понеделник сутринта.