Маркетинг инжекция
Как маркетингът може да помогне на твоя бизнес? Така започва разговорите си с нови клиенти Моника Згурова, участник в селекцията „30 под 30“ клас 2021. Въпреки че изречението е простичко, то винаги успява да впечатли клиентите на маркетинг агенцията Monmar Consulting. „Показва им, че могат да ми имат доверие“, обяснява 30-годишната Згурова.
Kлиентите ѝ са стартиращи компании, които не могат да си позволят големи и скъпи маркетинг пакети, а трябва да се концентрират върху услугите, които ще им донесат най-много ползи срещу най-ниска цена. „Това са малки бизнеси, нямат много ресурси. Всичко спечелено се реинвестира. Основната им инвестиция е в продукта, след това вече имат пари за маркетинг“, допълва тя.
„Започваме с една капсула – маркетинг инжекция, която включва брандинг, канали в основните социални медии – минималната инвестиция с максимален резултат“, допълва тя.
Всеки проект завършва с обучение, при което Згурова разяснява начертаната от нея стратегия на клиентите си и им оставя възможността да изберат дали да продължат сами, да наемат свой служител, който да следва този план, или да продължат да работят с нея. В много от случаите дори съветва стартъпите да изберат някой от първите два варианта.
„Аз виждам целия бизнес и винаги мога да им взема повече пари за маркетинг, но не искам да вземам повече, отколкото има нужда. Освен това виждам, че по този начин не губя бизнес. Когато стане време да се преработва стратегията, пак идват при мен или наемат човек, когото да обуча.“
Оказва се, че тази стратегия работи добре. Monmar Consulting съществува от есента на 2019 г. и до момента има около 40 клиента във Великобритания, Австралия, Дубай, Полша, България, Америка, като през 2021 г. отбелязва 30% ръст в сравнение с предходната година.
На същия принцип Згурова се осланя, когато пуска безплатни курсове по маркетинг за стартиращи компании по време на ковид пандемията, откъдето също идват нови клиенти. А на всички свои близки, които се притесняват, че като предлага безплатни уроци, намалява шанса си за успех, тя отговаря, че ако някой може с два урока да се справи сам с маркетинга на компанията си, той така или иначе няма нужда от нейните услуги.
Маркетингът не е детската мечта на Моника Згурова. Тя неведнъж казва, че обича от време на време да се пуска по течението с надеждата, че нейното ще си дойде при нея. И бърза да уточни, че по този начин е отворена за различни идеи и ги оставя да узреят, преди да се захване с някоя от тях. А опитът ѝ до момента подкрепя тази концепция.
След като завършва Американския колеж в София, заминава за САЩ, учи в University of Miami. Тръгва с идеята да учи кино и театър, но бързо вижда, че тази индустрия не е за нея. Затова в крайна сметка се насочва към връзките с обществеността с второстепенни специалности маркетинг, кино и театър.
След няколко години в Америка решава, че вече ѝ се прибира в Европа, но не и в България, затова се мести в Лондон и започва да си търси работа. Пробва различни маркетинг роли, преди да стигне до Globe business media group – компания, която създава събития и продукти за правната индустрия. Не след дълго става началник на маркетинг отдела в компанията и има 10 подчинени.
Следващата стъпка в кариерата ѝ идва, когато Globe business media group се слива с най-големия си конкурент. Згурова остава началник на маркетинг отдела в новата компания – Law business research. „На 26–27 години имах екип от 20 души и 30 бранда и беше супервъзможност, но усетих, че това не е моето“, казва Згурова и допълва: „Замислих се, че най-много някой ден да стана CMO и евентуално CEO, но аз не исках да съм CEO на тази компания. Исках нещо по-интересно.“
По това време много нейни приятели и познати започват собствен бизнес и се обръщат към нея за съвет, а тя осъзнава, че се чувства много добре в тази своя нова роля.
„Усетих, че това ми е много по-приятно от работата ми и че имам много по-голямо влияние върху тези бизнеси. Виждах, че хората са доволни и гонят мечтите си с помощта на моя маркетинг, и реших, че това ще го пробвам“, признава тя.
Преходът от работа от 9 до 17 към предприемачеството не е лесен и изисква сериозна пренастройка. Моника Згурова си дава няколко седмици, за да измисли как ще се казва новата ѝ компания. Едва след като ѝ хрумва името Monmar Consulting,
нещата потръгват – само след няколко часа вече има сайт, имейл, визитни картички и изведнъж начинанието започва да изглежда много по-реално.
След първите стъпки в бизнеса идва и първият клиент – софтуерна компания, с която подписва договор за шест месеца. COVID-19 пандемията обаче замразява всичко. Поне за кратко. „Тъкмо бях набрала скорост, бях подредила клиентите и всички се шашнаха.“
Въпреки първоначалния шок Моника Згурова бързо осъзнава, че в тази нова ситуация дигиталният маркетинг ще е още по-важен. Клиентите ѝ също си дават сметка за това и се връщат, а Згурова използва тези първи няколко седмици на пандемията, за да развие компанията си – разговаря със свои познати в България и ги привлича да работят заедно с нея като фрийлансъри, за да предлага допълнителни услуги на клиентите си, например уебдизайн.
Работата отново потръгва, макар че някои месеци са доста по-натоварени от други, в които както проектите, така и приходите са значително по-малко. „Малко като влакче на ужасите, трябва да имаш железни нерви“, казва Згурова. В началото това я плаши, но постепенно се научава да планира по-добре за по-слабите месеци, а работата с фрийлансъри ѝ дава гъвкавостта, от която се нуждае.
Като следваща стъпка вижда наемането на първия си служител. Отлага за момента, защото е наясно колко време и усилия ще ѝ костват да го обучи.
С времето се интересува все повече от изграждане на по-цялостна стратегия за развитието на бизнеса на клиентите си. „Натрупах опит за това как се създава една компания, как се намира инвеститор, как се верифицира идеята. Има много хора, които мислят, че имат страхотна идея, която сама ще се продаде, но е важно да си доуточниш дори какво ще е това, което ще продаваш“, посочва тя и допълва, че не изключва възможността след време да се насочи изцяло към такава дейност.
Междувременно не се е отказала от практиката от време на време да се пуска по течението, за да остави различни бизнес идеи да отлежават, докато приемат по-ясни очертания. Малко по малко започва да изкристализира следващото ѝ бизнес начинание – използване на отпадъчно кафе от малки заведения в Лондон в козметичната индустрия и за наторяване. Идеята ѝ хрумва, след като използва ексфолиант с кафе, докато е в България, а по-късно, вече в Лондон, завързва разговор по темата с клиентка на Monmar Consulting, която притежава точно такова малко заведение.
„В разговора видях, че много кафе минава през тях на ден и че това кафе може да се преизползва, да се преработи, да се направи нещо друго с него.“
Вече има договорка с някои от собствениците на такива заведения, като част от отпадъчното кафе се дарява на ферми и градини, където се използва за обогатяване на почвата. Усилено проучва и как може кафето да се влага в козметични продукти.
Предстои да започне и работата с едно от заведенията по проект, насочен към козметичната индустрия. А целият процес и резултатите от него ще могат да се използват след това като пример, преди към новия бранд да се присъединят нови кафенета.
Моника Згурова признава, че вече е измислила името на новата компания, но за момента не бърза да го споделя. Желанието ѝ е проектите с всички кафета да са под един общ бранд, но без да губят своята индивидуалност. „На личния елемент отдавам отчасти моя успех – всичко за мен е много лично“, казва Згурова, като говори и за работата си с клиентите на Monmar Consulting, където търси личността зад бранда.
В бъдеще иска да направи и платформа за инвеститори и стартъпи. Идеята вече е в главата ѝ и предстои с времето да приеме по-ясни очертания. „Отворена съм за всякакви възможности. Просто трябва да се впуснеш, да си позволиш да го направиш“, убедена е тя.