Работно място по избор
Да имаш свободата да избереш на кое работно място да извършиш своята дейност, е мечта на много хора. Част от тях вече са я осъществили, след като в последните вече две години и половина много от компаниите не изискват присъствие в офис или това е наложено заради някакви ограничения.
„Това, което се очертава за бъдещето, е, че новият модел на работа ще бъде хибриден и голям процент от компаниите вече се ориентират към него“, казва Спасен Ценов, съосновател на компанията „Мултиспейс България“ ООД, която разработва платформата Multispace. Този модел засега се практикува основно от IT компании и такива, при които има възможност и не се изисква служителите да са в производствено помещение.
Multispace свързва собственици на неизползвано офис или друго пространство с компании и хора, които търсят по-пластична работна локация. Проектът стартира преди година и се базира на новата работна реалност, наложена от пандемията COVID-19. „От една страна, доста компании бяха принудени да наложат отдалечен модел на работа, а от друга, много бизнеси и площи бяха блокирани заради ограничения“, казва Рамона Радуйкова, другият съосновател на компанията. Тя допълва, че идеята е да се съживят бизнеси и работни пространства.
Радуйкова и Ценов работят заедно от няколко години и вече имат две предходни съвместни бизнес начинания, свързани с технологичния сектор. Докато през миналата година търсят офис, се заражда идеята за Multispace. Правят бизнес план и започват разговори с ползватели и собственици на офис пространства. Осъществяват 400 анкети с хора с различни навици на работа, със семейства и деца, с разнообразно ежедневие. Интервюират и хора, които вече ползват такъв тип места – коуъркинг пространства или различни други места, за да разберат какви са техните нужди. „Искахме да съберем цялата необходима информация, да наредим пъзела и да видим дали има възможност за такъв вид бизнес“, казва още Спасен Ценов.
След като виждат свободна ниша, бизнес начинанието е стартирано със собствени средства на двамата съдружници. За сериозно развитие е необходимо и външно финансиране и то идва в началото на тази година, когато фондът за рискови инвестиции Vitosha Venture Partners ги подкрепя с 400 хил. евро срещу 20% от капитала на компанията. Основната част от финансирането ще се използва за разработка и нови функционалности на платформата, като са предвидени средства и за бизнес развитие. „Искаме първо да осъществим голяма и разнообразна мрежа от обекти в страната, бизнесът да бъде устойчив и възможно най-скоро да излезем и извън страната“, допълва Спасен Ценов. Плановете са първо да се проучат съседните на България страни и възможности за бизнес там.
Следваща стъпка в плановете за развитие е Multispace да бъде разпозната като социална придобивка за служителите. „Предлагаме на компаниите услуга на абонаментен принцип, да закупят определен брой посещения в зависимост от нуждите на служителите“, обяснява Рамона Радуйкова. Тя допълва, че в повечето случаи пакетите им са гъвкави, съобразени според социалната политика на всяка компания и според нейните възможности. Спрямо домакините, които предлагат работни площи, се работи на база реализирани посещения, които се отчитат на края на всеки месец и тогава им се заплаща. За тях използването на платформата е напълно безплатно.
Двамата посещават местата, които се предлагат, още преди да бъдат качени в платформата. Те искат лично да бъдат убедени, че всеки би се чувствал комфортно на едно подобно работно място. „Ние не гоним количеството от гледна точка на предлагането, а гоним качеството. За нас е важно по какъв начин се приема услугата и винаги търсим обратната връзка“, уточнява Рамона Радуйкова. Според нея първите неща, които се търсят, са добрата интернет връзка и комфортът на мястото. Друго много важно нещо е общността, потребителите много държат хората да са приветливи и тогава се връщат отново и отново, допълва тя. В платформата се предлагат не само офис площи, а и хижи, хотели и търговски площи. Предлагат се и места, от които бързо може да се отиде на някое събитие след работа.
И двамата идват от един град – Ботевград, но допреди три години не са се познавали. 36-годишният Спасен Ценов е от предприемаческо семейство, дядо му и баща му винаги са имали малък бизнес. Още като студент по компютърни технологии създава първата си фирма, която е затворена по време на кризата от 2008 г. След това известно време работи за компании от технологичния сектор, където трупа опит, преди отново да поеме по самостоятелен път. Рамона Радуйкова е завършила счетоводство и контрол и дори работи четири години по специалността си. По това време обаче разбира, че това не е нейната съдба, иска повече свобода и затова се насочва към човешките ресурси. Работи основно в сферата на IT индустрията, в която са и предходните им две компании със Спасен Ценов – Devsense и Cosense.