Сезонът на Siroko
Стефан Раев (50) се качва на уиндсърф за първи път като тийнейджър и дори фактът, че това се случва в мръсните води на бургаското пристанище, не може да охлади ентусиазма му. Да лети по вълните с дъска и платно, е мечта, по която се пали, докато тренира ветроходство в яхт клуба на „Нефтохимик Бургас“ през 80-те. В тези години е трудно да се намери екипировка в България и въображението на момчето се вдъхновява от „красивите плакати на сърфове“, закачени по стените на яхтклуба.
Раев осъществява фиксидеята си да се научи да кара уиндсърф чак когато заминава да следва в Германия. Като студент работи какво ли не, за да се издържа, докато през една лятна ваканция открива своята работа-мечта – яхт инструктор в сърф училище в Нидерландия. Там сърфовете от плакатите, по които е въздишал, са стандартно оборудване и ентусиазираният българин толкова бързо напредва в спорта, че още същия сезон е одобрен за учител по уиндсърф. Този опит е повратна точка в живота му. „Разбрах, че нито офисите, нито фабриките, нито парите са за мен. Аз съм морско момче. Захвърлих всичко и се концентрирах само и единствено върху водните спортове и бизнеса около тях“, казва Раев.
Той прекарва пет години като мениджър на станцията и опознава бизнеса в детайли. Учи се от най-добрите в бранша, защото училището, в което работи, е германско. А Германия е най-сериозната школа и един от най-големите пазари в света на уиндсърф ваканции. 25-годишният Раев се сблъсква с непозната реалност. От българския модел, който е „едно навесче с тел за ограда, стогодишни сърфове и никакво отношение към клиентите, където сърф учителят е бог“, изведнъж трябва да се адаптира към строгата германска система. Изключително подредена, професионална, всичко е подчинено на клиента, с ясни правила за обучение, лицензирани инструктори, където е невъзможно да закъснееш пет минути, защото си препил предната вечер.
„В един момент бях – чакай малко, представях си по друг начин тази работа, развявайки коси по плажа и с припадащи девойки около мен. А в училището се чувствах така, сякаш работех в Siemens. Но ми хареса“, казва бургазлията.
И точно този опит той ще пренесе след време на българските плажове и ще преобрази сърф средата у нас. Най-ценният урок заляга в сърцето на предприемаческия му подход: „Сърф училището може да е сериозен бизнес, ако гледаш на него сериозно, а не като на начин да изкараш пари през лятото.“
Преди да направи крачката към предприемачеството, Раев работи в някои от най-ветровитите места на Египет и Турция, където управлява сърф станции. През зимата на 2003 г. вятърът го отвява обратно в България. Причината да се върне е лична, но няма как да не забележи свободната пазарна ниша: „Видях около себе си много пари – скъпи коли, строителство и потенциал от платежоспособни клиенти.“ От друга страна, предлагането на брега е като във времето, когато е заминал.
Идеята на инструктора е спонтанна и мащабна – да отвори не едно, а верига училища. Уверен е, че ще успее, ако предложи качество, и убеждава в това и тримата си инвеститори – негови сърф приятели и ученици, които му стават съдружници в „Сироко груп“ ООД.
Капиталът от 200 хил. долара е нещо нечувано в бранша по онова време. И досега помни как, след като се разчува новината, при него идват конкуренти, за да го съветват съвсем добронамерено „да не прави глупости“. „С българското Siroko променихме културата на сърф учителстване и училищата в България. Преди нас беше хаотично, с малък асортимент, материалната база рядко беше качествена, беше и много евтино. Oще първия сезон ние вдигнахме цените три пъти“, казва бургазлията.
Стефан Раев копира германския модел, който познава отлично, и действа с размах. Трите сърф училища Siroko отварят едновременно на къмпингите „Златна рибка“, „Градина“ и „Каваци“ през юни 2004 г. и се различават от всичко, познато досега. Те представляват стабилни постройки със съблекални, офис и огромно разнообразие от качествена екипировка и аксесоари. Предлагат уиндсърф развлечения с лодки и джетове, комбинират спорта с музика и вкусна храна, организират тематични събития. В списъка с услуги е и последната мания по света – кайтът, който тогава прохожда и носи едва 5% от оборота.
„За сравнение – сега на Лимнос съотношението е 50/50, защото поддържаме традицията на уиндсърфа“, коментира Раев. Въвеждането на унифицирано обучение в Siroko оказва най-силно влияние върху сърф общността. „Дотогава беше така – в едно училище днес си при този учител, утре при другия и от двамата можеш да чуеш коренно различни неща“, обяснява предприемачът.
Резултатът от новаторския му подход е поток от щастливи клиенти въпреки по-високите цени. Siroko набира скорост. „Втория и третия сезон избухнахме, имахме по шест–седем инструктори, което не е било на Черноморието“, припомня Раев. Веригата и досега e повод за гордост: „Наложихме стандартите в бранша. След нас наши инструктори и клиенти отвориха училища на много високо ниво. Видяха, че може да инвестираш голям капитал и да спечелиш като бизнес.“
Първоначалното вложение в Siroko се възвръща след три години, оборотите и печалбите са добри, но през 2009 г. Раев е принуден да затвори веригата. Едната причина е несигурността, породена от постоянното прехвърляне на плажните концесии от ръце в ръце. Замесени са силови групировки, които спорят помежду си, и Siroko поема негативите. Върху Раев се упражнява натиск да плаща наем и на двете страни. Едновременно с това финансовата криза помита другата фирма, където бургазлията е съдружник. Тя се занимава с търговия със сърф облекла, има 12 магазина и току-що е закупила офис с банков кредит. „Фалирахме с гръм и трясък“, споделя предприемачът, който губи в този колапс и апартамента си. „Имах късмет, че се случи преди 15 години, бях сравнително млад, преодолях го. В бизнеса винаги има сложност, а аз не се боя“, коментира той.
Също като в моментите, когато е на дъската, Стефан Раев не позволява страхът от падането да му попречи да лети. Без да губи време, се устремява към следващото предизвикателство – да разработи международен сърф спот на един див гръцки остров. „Лимнос е щастлива случайност“, обобщава предприемачът.
Toй дълго време е добре пазена тайна, известна само на шепа сърфисти. Раев също е посветен, но успява да посети мястото чак през 2008 г. и е зашеметен. Заливът Керос на източния бряг е онова, което някой би създал, ако трябва да проектира сърфисткия рай. Огромен полумесец с широка плажна ивица, чисто пясъчно дъно, тюркоазена вода и перфектен мелтеми, който духа от юни до септември.
Стефан Раев дава стaрт на Siroko Wind Club през 2009 г. и ако не се беше появил на безкрайния пуст плаж заедно с едно гръцко училище, Лимнос нямаше да е това, което е днес – топ дестинация за сърф почивки в цяла Европа с развит локален туризъм – къщи за гости, пансиони, голям хотел и къмпинг на брега на залива. Преди тринайсет години обаче островът е огромен риск, защото до него няма директни полети, фериботите от сушата са нарядко, отделно липсва и настаняване – „хората спяха при баби, дядовци, лели, чичовци в селата, работеха само два малки пансиона“. Все фактори, достатъчни да усложнят живота на всеки, който иска да разработва нов спот. Но Раев твърдо вярва във възможностите на Лимнос, защото вижда как реагират първите клиенти.
Началните пет-шест години са и предизвикателни, и романтични. Училището е построено и екипирано с 50 хил. евро, които бургазлията събира чрез лични заеми, като този път е сам в начинанието. Мащабът е по-малък, отколкото на „българското Siroko“ заради преживения фалит. „Започнах не от нулата, а от минус“, казва Стефан Раев. Разчита на собствените си мускули и дава уроци по уиндсърф и кайт заедно с брат си и свой предишен служител. През зимата се налага да работи и друго, за да покрива разходите на училището. Това го мотивира да направи завой към Кабо Верде и Атлантическия океан. Първият му опит за сърф училище се проваля, но на втория открива най-ветровития спот в региона – Сао Висенте, който е неразработен пазар. Там развива първата сърф станция на острова и когато шест години по-късно излиза добра възможност да я продаде, той го прави.
Междувременно славата на Siroko Wind Club и Лимнос се разнася от уста на уста. Според Раев разковничето е в началото, когато екипът е малък и може да отделя „страшно много внимание“ на учениците. Сега отношението продължава да е индивидуално, а за разлика от преди собственикът му разполага с 30 души персонал от различни държави. „Хората разбраха, че наистина даваме качество, което надхвърля това на конкурентите. Направихме име и то работи за нас“, казва собственикът на Siroko Wind Club. Лимнос също помага в привличането на клиенти с дивия си чар встрани от отъпканите маршрути на масовия туризъм, и комбинацията с отличните сърф условия е неустоима.
„Хората ценят спокойствието, природата – солени езера с фламинго, много плажове… Живеят по селата, вечер са по таверните – основно сърфисти и местни. Това се разчу – разчухме го“, уточнява предприемачът. Посочва още една причина за успеха на Лимнос – популяризирането на кайта в глобален мащаб, което вдига значително обема на сърф почивките. Трендът добавя нови клиенти към бизнеса, без да отнема толкова от уиндсърфа, защото ако не е кайтът, те не биха влезли във водните спортове.
Силният сезон на Лимнос е от май до септември. Тогава към острова се отправят кервани от кемпери, каравани и автомобили с български номера, чиито пътници копнеят да уловят в пъстрите си платна и крила идеалния вятър на Керос. Българите са три четвърти от клиентите на училището. Чужденците пристигат от различни места, като Раев разчита на дългогодишните си партньорства с туроператори от немски говорещите страни. В последните три години оборотите на Siroko Wind Club се движат между 250 и 280 хил. евро, по думите на собственика му. Бизнесът расте всяка година, но заради пандемията приходите започват да „тъпчат на едно място“, споделя той.
Ковид увеличава българския пазар, който значително, но не изцяло, успява да компенсира отлива от западноевропейския, където спадът е наполовина. Строгите рестрикции в Гърция блокират достъпа на английски туристи в първата ковид вълна, казва Раев. Германците могат да пътуват, но са предпазливи. Единствено българите не са толкова уплашени и продължават да прииждат. Тук има и психологически момент, отбелязва бургазлията. „Хване ли те веднъж сърфисткият вирус, става мания и си готов да жертваш доста неща – дали повече път или ще поемеш по-голям здравословен риск.“
На фона на ситуацията в бранша, в която фалират една трета от училищата по света, Siroko Wind Club се справя добре в кризата: „Издържахме, защото не разчитаме толкова на масовия туризъм и чартърите“, казва предприемачът. Войната в Украйна също се отразява на бизнеса. За два месеца букингите замират. Пристига по един имейл на седмица вместо по десет на ден. Но след първоначалната уплаха хората започват да планират ваканциите си и резервациите се връщат на нивата от преди конфликта. Очакванията му към 2022 г. са за силен сезон.
С растежa на Siroko Wind Club Стефан Раев е все по-ангажиран и рядко намира пролуки в програмата си, за да полети по вълните. Toва лято ще му е по-трудно, защото ще дели времето си за уиндсърф с първата си любов – ветроходството. Още едно хоби, което предприемачът е решил да превърне в успешен бизнес. „Идеята за ветроходство никога не ме е напускала“, уточнява Раев, който участва в регати всеки път когато му се отвори случай. Не е мечтал за собствен яхт клуб, защото е трудно, мащабно начинание и натрупването на клиентела и лодки става бавно. Но той вече има сериозна база данни с платежоспособни клиенти, събрана покрай Лимнос, и е забелязал свободна ниша на яхтинг пазара около София.
И когато се появява възможността, улавя мига. Купува фалирал яхт клуб с 50 лодки на язовир „Искър“ на „прилична цена“ и отваря Ветроходна академия „София“. Тя работи за първи сезон и предлага начално обучение на всеки ентусиаст, лесни за управляване яхти от различни класове под наем, организиране на корпоративни и лични събития, детски ветроходни лагери и други водни забавления. Засега интересът е голям, тази седмица Стефан Раев по цял ден е на базата, където прекарва дълги часове на вода, подготвяйки флотилията си за голям фирмен ивент през уикенда. Телефонът му, останал на брега, не спира да звъни. Както изглежда, морското момче отново е хванало вятъра в платната си.