От Apple до собствен глобален бизнес
„Алкатраз“, или „Скалата“, както е по-известен, един от най-сигурните затвори, строени някога в САЩ. Разположен е по средата на залива Сан Франциско, в него са излежавали присъдите си едни от най-големите престъпници на миналия век, сред които и Ал Капоне. Известен е с това, че никой не е успял да избяга от него. Страховитият затвор не функционира от няколко десетилетия, но славата му на най-сигурния в света е жива и днес.
През 2016 г. на 20-ина километра от „Алкатраз“, 32-годишният русенец Венцеслав Гайдарджиев щастлив излиза от административната служба на Сан Франциско. Току-що е регистрирал стартъпа си Alcatraz AI за хардуер и софтуер за биометрична защита чрез лицево разпознаване. „Името си дойде естествено. За мен „Алкатраз“ е едно от най-сигурните места в света, а и беше близо до дома ми в Сан Франциско“, разказва Венцеслав Гайдарджиев.
С него се срещаме в софийския му офис ден след като си е дошъл за лятото от Щатите с жена си и двете им деца. Там Венцеслав Гайдарджиев живее и работи повече от 23 години.
Висок, със синьо-сиви очи, говори бързо, с доста чуждици, но без акцент. „Жена ми е българка, вкъщи се говори само на български“, обяснява предприемачът, развеждайки екипа на Forbes из отвореното пространство с няколко реда бюра, много камери, прототипи и пръснати джаджи. Отборът, както сам нарича екипа си, наброява в България 30 души, предимно инженери. „Тук се случва магията на Alcatraz.“ Още 30 души работят в двата офиса в САЩ – единият е на две пресечки от централата на Apple в Купертино, Калифорния, другият е в Индианаполис. Днес компанията има десетки клиенти, основно големи компании от Fortune 500, а оценката ѝ е между 50 и 100 млн. долара. „Ние все още сме в началото на своето голямо пътуване“, казва предприемачът Гайдарджиев.
Венцеслав Гайдарджиев е българин, от Русе, но животът му в САЩ следва американската мечта – низ от приключения, неочаквани обрати, предизвикателства, изпитания и много успехи. Като малък свири на цигулка, предричат му дори бляскаво бъдеще. Насърчава го баба му Вяра, която е първа цигулка в Русенската филхармония над 50 години. „Свирих сериозно пет–шест години, докато един ден нашите не ми купиха компютър.“ Така, преди да е започнала, приключва кариерата му на музикант. Новата домашна машина силно привлича тийнейджъра. Още ненавършил 16 години, с приятели пишат програми, които подобряват връзката с интернет.
Когато е в десети клас, попада на малко странна обява в интернет – компания предлага живот в приемни семейства в САЩ и образование в американски училища. Запалва се, една от мечтите му тогава е да живее в Америка. Убеждава родителите си и кандидатства. След месец вече е на самолета за Флорида. Попада на сурово място – в пустинята Орландо, приемното семейство се оказва мъж от коренното население на Америка. „Беше странно преживяване. От русенските купонджийски вечери попаднах в къща на колела, трябваше да храня вълци и да усвоявам и спазвам различни индиански обичаи.“
Особено му е, трудно му е и почти вече се е отказал от американската си мечта, когато съученичка организира тържество за рождения му ден. Подаръкът е много ценен и неочакван – домакините на празненството му предлагат да се прехвърли да живее при тях, като те ще се грижат за него. „Оказаха се страхотни хора.“
През 2002 г. завършва гимназията до Орландо. Следващите двайсет посвещава на сериозно учене. Завършва бакалавър в University of Central Florida и магистър по микроелектроника в University of Southern California. След следването Венцеслав Гайдарджиев е нетърпелив да започне работа, да прави кариера, да печели пари. Кандидатства не къде да е, а в легендарната компания за компютърни чипове nVidia. Приемат го в отдела за интеграция на чипове в автомобилите. Може би е късмет, но първите му задачи са по проекти с Tesla, компанията, която с революционния Model S тогава променя цялата автомобилна индустрия. „Точно Илън Мъск беше показал автомобила и аз бях в екип, който помагаше на инженерите на Tesla да интегрират чиповете Tegra 2 и Tegra 3 на nVidia“, разказва Венцеслав Гайдарджиев.
Българинът бързо се налага като инженер, на когото може да се разчита. Не след дълго компанията го праща като бизнес посланик в ключови европейски автомобилни компании – Ferrari, BMW, Audi, Volvo. Пред водещите им инженери презентира възможностите на чиповете на nVidia и ги интегрира в прототипи на бъдещи модели. Паралелно с работата записва ново висше в Станфордския университет. „Специалността беше микс между инженерство и бизнес или, по-точно казано, как да осъществиш идея.“
На втората година в nVidia ентусиазмът отстъпва пред реализма. „Беше интересно, но монотонно. Във всеки вид кола чипът се интегрираше по един и същ начин, нямаше особено творчество и нужда от нови решения. Нямаше какво различно да правя с моите инженерни знания.“
Работейки в технологична среда, Венцеслав Гайдарджиев често попада на различни патенти и обмисля да се насочи към тях. „Реших да стана патентен адвокат.“ Започва да учи за приемните изпити.
В живота на човека има съдбоносни щастливи дни. Такъв е денят, в който се явява на изпита за адвокат по патенти. Преди да влезе в залата, му се обаждат от Apple с предложение за работа. И то не каква да е, а да оглави отдел инженери, които създават прототипите на новите модели на iPhone и iPad. „Дойде ми като гръм от ясно небе. Седнах на една пейка, за да си взема въздух.“ Явява се на изпита за адвокат, след това на интервюто в Apple. „Седмица по-късно бях приет в почти всички университети, където преподават патентно право, а Apple ми предложи оферта за позицията. Бях на кръстопът – университетът или една от най-желаните за работа компании в света,“ казва Гайдарджиев.
Избира Apple. „Това беше едно от най-важните решения в живота ми“, продължава той. И обяснява, че компанията, основана от Стив Джобс и Стив Возняк, е уникална с две неща, за които не се говори много – че всеки ден може да се запознаеш със стотици хора и че няма ограничение на ресурсите.
Още с постъпването Венцеслав Гайдарджиев заедно с екипа си от 50 инженери получава задачата да направи прототип на iPhone 6+ – първият голям смартфон на компанията, също така прототип и на първия 12.9-инчовия iPad. „Нашият отбор се занимаваше със създаването на продуктите – от компютърен дизайн до краен продукт, готов за мосово производство. Работата беше почти денонощна. Сутрин от рано до късно в Купертино, вечер до малките часове – виртуални срещи с фабриките в Китай.“ В началото на лятото на 2015 г. прототипите са готови и пуснати на тестова линия във фабриката. Дефектите са малко и устройствата са готови за масово производство. „Новите модели започват да се произвеждат два месеца преди премиерата, за да може да се отговори на търсенето на пазара“, разказва българинът.
Той навлиза надълбоко в живота и практиките на компанията, която описва като най-добрата в индустрията. След iPhone 6+ отделът на инженера от Русе е натоварен с проекта Pearl („Перла“), един от най-предизвикателните. Неговата основна идея е в мобилните устройства да бъде интегрирана нова технология за лицево интуитивно разпознаване, наречена Face ID. „Apple знаеше колко е ценно това. Никоя компания не работеше успешно с лицевото разпознаване.“ „Перла“ следи всяко движение на лицето на потребителя и разпознава какво иска да направи. Има идея как телефонът да се контролира само с очите. Да се отключва, да отваря приложения, да мести текста нагоре и надолу. Венцеслав Гайдарджиев обяснява, че най-голямото предизвикателство на Face ID е била сигурността и Apple е направила така, че да създаде една наистина надеждна технология, която трудно може да бъде преодоляна. При това много лична, етична, която пази данните защитени.
„За Apple няма невъзможни неща. Най-важното са качеството и времето, за което всичко се случва. Има много нива на йерархия, но ако се нуждаеш от решение по даден проект, лично Тим Кук, главният изпълнителен директор, или негов заместник ще ти отговори, независимо дали е четири часът през нощта. Това е така, защото, ако потенциално има проблем, всяка минута е важна, всеки час е милиони долари загуба. Apple те учи никога да не се отказваш и да търсиш начина, по който да решиш всеки проблем по най-добрия начин“, описва културата на компанията Венцеслав Гайдарджиев.
През следващите месеци той е все по-увлечен от проекта Pearl и навлиза все по-дълбоко в технологията за лицево разпознаване и сигурността, която тя предоставя. Един ден в началото на 2015 г., докато обикаля коридорите на току-що завършената нова сграда на Apple, Венцеслав Гайдарджиев си дава сметка колко остаряла е системата ѝ за физическа сигурност. „Използваха методи за достъп, утвърдили се преди десетилетия – баджове и жива охрана на всяка важна врата.“ Започва да се пита не може ли да направят нещо подобно на Face ID. Търси мнението на колеги, рови в интернет и си дава сметка, че нищо подобно няма и не е правено. Има сложни, мудни и недостатъчно точни биометрични защити чрез пръстов отпечатък, длан или ирис.
Това е, Венцеслав Гайдарджиев вече е на нова вълна и с нова мечта. Година и три месеца след като започва работата в Apple, взима трудно решение – напуска с идеята да създаде свой бизнес, който да е в лицевото разпознаване и сигурността. На въпрос как е предприел толкова смел ход, отговаря: „Нямах семейство и можех да си позволя да рискувам. Ако не бях го направил, още щях да съм инженер на заплата.“
И така идеята за бизнес е сложена на масата, но осъществяването ѝ изглежда почти невъзможно към пролетта на 2015 г. – трябват много проучвания, работа и пари. Венцеслав Гайдарджиев запалва колега от Apple, експерт по софтуера, и двамата правят първи стъпки за създаване на прототип. За да се издържа, българинът започва работа при приятел, чиято компания Planet се занимава с изграждане на сателити. И отново безсънни нощи. Година по-късно Венцеслав Гайдарджиев остава сам в бизнес начинанието си – колегата от Apple се оттегля.
Това не го обезкуражава. Напуска Planet, регистрира официално Alcatraz AI и се съсредоточава изцяло върху прототипа. Успява да привлече първи инвестиции благодарене на адвокатите, с които работи. „Не познавах никого в Силициевата долина, но юристите ми убедиха свои клиенти да инвестират в мен и моята компания.“ С първите свежи средства предприема неочакван, но – както ще се окаже по-късно – много далновиден ход.
Връща се в България и основава компания тук. Открива офис в София и наема първите си инженери. През следващите три години събира общо 20 млн. долара инвестиции от различни бизнес ангели. Но въпреки средствата, разширяващия се екип и безсънните нощи прототип все още няма. „Оказа се много трудна задача. Ние искахме да създадем нещо уникално. Да може нашият продукт да бъде интегриран в сгради, например със 100 хил. служители, и да е безгрешен.“ На няколко пъти компанията е изправена пред фалит.
През 2018 г. е най-близо до него, след като голям инвеститор решава да се оттегли точно преди затваряне на инвестиционен кръг. „Да знаеш, че бебето ти – идеята, по която си работил с години – ще умре след две седмици, за толкова имахме пари в банката, е много тежко, не го пожелавам на никого.“ Спасява го неговият ментор най-голям инвеститор в Alcatraz AI – Рей Статa, основател на Analog Devices, мултинационална компания за полупроводници и чипове, специализирана в преобразуване на данни, обработка на сигнали и технологии за управление на захранването. Той отново инвестира лични средства в компанията, за да може бизнесът да получи тласък.
Точно това се случва в средата на 2019 г., след като Венцеслав Гайдарджиев и част от отбора му отиват в Лас Вегас на най-голямата конференция за сигурност в САЩ – ISC West 2019. Там представят The Rock („Скалата“) – дългоочаквания прототип на Alcatraz AI. „Десетки компании проявиха интерес – това бе най-голямото признание за тригодишния труд на Alcatraz.“ Но да се говори за бизнес, е все още рано. „Оказа се много по-сложно, отколкото си мислех в началото. Когато отидеш да продаваш продукт като нашия на голяма компания като Apple, Google или на правителствена организация, тя има много високи изисквания за сигурност, лични данни, ИТ, инфраструктура, вътрешни мрежи. Отне ни още година и половина да нагласим продукта към изискванията и да започнем първите пилоти.“
Технологията The Rock дава сигурност, сравнима с живата охрана и постовете на всяка врата. Устройството е малко по-голямо от телефон, с три вградени камери – инфрачервена, цветна и 3D. Alcatraz AI има патент за тройно лицево разпознаване. „Наслагваме данните от камерите, за да можем да направим лицево разпознаване, което е 1000 пъти по-точно, отколкото всяко друго. Това ни дава възможност да отидем в голяма компания и да регистрираме 100 хил. души, без да допуснем грешка за нито един от тях.“ Освен хардуер компанията с български корени разработва и сложен софтуер, чрез който устройствата комуникират помежду си, събират подробна информация, която се съхранява в облак. „Нашата технология проверява не само човека, който има достъп, а всеки, който се движи в сградата. Изкуствен интелект следи дали има нарушители и сигнализира за това“, казва Венцеслав Гайдарджиев.
Бизнесът тръгва на високи обороти през 2021 г. В момента клиенти на Alcatraz AI са едни от най-големите банки, мобилни телекоми, болници, стадиони в САЩ.
На въпроса за приходите на компанията Венцеслав Гайдарджиев не отговаря с аргумента, че не може да разкрива такава информация без разрешение от CEO-то на компанията Тина д’Агостин. Но обещава да сподели тези данни, когато Forbes го покани да бъде на корицата на списанието. „Вярвам, че след няколко години ще имам място там“, казва с усмивка Венцеслав Гайдарджиев.
За да може Alcatraz AI да расте, се нуждае от още свежи пари. Сега те идват по-лесно и в правилния момент. Докато се подготвя този брой на Forbes, компанията затваря нов рунд за 27 млн. долара. В инвестиционния кръг влизат Almaz Capital, редица европейски бизнес ангели, Европейската банка за възстановяване и развитие, глобалният Endeavor. „Много съм щастлив, че в рунда имаме и българска следа. Включиха се Silverline Capital и няколко рискови инвеститори с около 5 млн. долара.“
Плановете на Венцеслав Гайдарджиев имат мащаб. Вярва, че скоро Alcatraz AI ще продава успешно Rock на всички компании от Fortune 500 и 1000, както и в целия свят. В момента усилията са насочени към разширяване на продуктовия и търговския екип, за да започне експанзията към Европа, Азия и Латинска Америка. Първата стъпка вече е направена – Alcatraz AI има клиенти извън Щатите и това е голяма ядрена електроцентрала в Европа. „Стремежът ни вече е да вземем колкото се може по-голям пазарен дял. Да продаваме продукти на големи корпорации.“
Извън своя бизнес Венцеслав Гайдарджиев си е поставил за цел да помага на млади предприемачи да успяват в успешните си бизнеси. Той вече е част от мрежата на Endeavor. „Много голяма част от компаниите не успяват, защото не могат да си осигурят първите инвестиции. Само с идея не става. Първата инвестиция е най-важна, както и какво правиш с нея. Моята роля е да показвам правилния път и вярвам, че това го мога.“