Треска за адреналин
В лятната юлска жега Царево е почти заспало, но в Х Challenge Park животът се движи на висока скорост.
Под прохладните сенки на боровата гора, в която се намира паркът, хлапета на различни възрасти се противопоставят на гравитацията – с каски и наколенки потъват и изскачат над „вълните“ на обширен скейтпул, качени върху скейтове, кънки, тротинетки, колела… Във въздуха се смесват детски викове, чуруликане на птици, трополене на твърди гуми върху бетон, скърцане на спирачки и един преобладаващ монотонен тон – бученето на миниваляк, който заравнява ивица чакъл. Последни довършителни щрихи за сезона.
От седалката се измъква висок, загорял от слънцето мъж в свободни скейтърски дрехи. Това е Веселин Деспотов (34), бивш състезател по сноуборд, уиндсърф, идеолог на X Challenge и един от настоящите му собственици. Неговият бизнес партньор и съмишленик също е с вид на спортист. Не е случайно. Ави Барух (41), аудио-визуален директор на Световния еврейски конгрес и продуцент на документални филми, е и блейдър – пристрастен към адреналина от карането на кънки, отскоро запален и по хавайския сърф. Спорт, който открива покрай сърф училището, част от портфолиото със забавления на парка. „При добра организация гоним вълните, които в този сезон не са много. Ставаме в пет сутринта, караме и в девет сме тук. И сме с eeeй такива усмивки на работа, защото сме гледали изгрева в морето“, казва Барух.
Докато с Деспотов правят тур през парка за Forbes, продължават да се усмихват – X Challenge Park, е нещо, което не са си представяли и в най-смелите си мечти, когато са били деца и сами са учили първите си уроци по скейт и кънки из градските улици. А сега предлагат на новото поколение не просто скейт парк, а арена за различни алтернативни спортове и приключения с обезопасена инфраструктура и професионални съоръжения – като скейтпула, даващ безкрайни възможности на всички видове райдъри, няколко рампи, трасета за маунтийбайкове и BMX, въжена градина и много други предизвикателства.
Всички те са комбинирани с услугите на млади и ентусиазирани инструктори. Паркът се простира на 15 дка общинска земя, пет от които са отделени в къмпинг зона със свободен достъп и за детски лагери – част от концепцията на създателите да подкрепят лайфстайл, близък до природата и далеч от дигиталните екрани.
Силният сезон на X Challenge е през юли и август, а Барух и Деспотов са тук от април, за да подготвят терена. Клиентите са начинаещи и напреднали, предимно български туристи и семействата им, които искат, докато са на ваканция, да не се разделят с любимите си спортове или пък да се научат на нещо ново, местни деца, включително съседите от ромската махала. „Те също идват и практикуват всичко безплатно, в замяна ни помагат с поддръжката на парка“, казва Барух. Тази инициатива по идея на Веселин Деспотов става известна през 2020 г. като „Смет за спорт“ и е насочена именно към деца от ромски произход, сред които се откроява и екстремен талант – Темелко, шампион от последното състезание по кънки в парка.
„Причината за всичко това е Веско“, очертава въображаем кръг около нас Барух, който се присъединява по-късно към X Challenge. Деспотов отдавна мечтае за професионален скейтпарк в София и идеята първоначално е разписана за столицата, но проектът не е одобрен за финансиране. Тогава плановете се пренасочват към Царево, което е съвсем близо до Арапя, където Деспотов е прекарвал летата с родителите си къмпингари. Негови съмишленици в начинанието са приятели спортисти, с които работят заедно в сърф училището на къмпинга и са учредили сдружението „А-ТЕАМ“ през 2006 г., за да участват в състезания по сноуборд и уиндсърф.
Община Царево прегръща идеята им за атракциона. Предоставя земя на концесия и финансира изграждането на бабуните, въжената градина и пула, който поглъща инвестиция от близо 120 хил. лв. Първите скейтове политат от ръба му през 2016 г. и общината се оттегля. Някой обаче трябва да поеме проекта и това е Веселин Деспотов, който мечтае как да го доразвие: „Бях на 28, доста амбициозен, докато не осъзнах, че ще трябва да осигуря още стотина-двеста хиляди лева. А в момента, в който стана въпрос за пари, приятелите ми се отказаха. Останах сам и тежестта беше голяма. Всички ми казваха, че съм луд и няма как да стане.“
Това обаче го мотивира повече – тегли кредити, взема лични заеми и дори организира краудфъндинг кампания. Първата година е тестова, в следващите паркът функционира, но двигателят му се задъхва. Спортистът предприемач жонглира едновременно със сърф уроци, с бранд за дрехи, организира детски лагери, лее бетон и се чуди как да покрива банковите си задължения. От стреса получава здравословни проблеми и е изпаднал в безизходица, когато Барух се появява на хоризонта. „В момента, в който се намерихме с Ави и той ми каза „ще подкрепя проекта и каузата ти финансово“, за мен беше сериозна глътка въздух“, споделя Деспотов.
Срещата си дължат на случайността и страстта към адреналина. Продуцентът отива да тества „новия скейт парк на морето“ по настояване на приятелката си през лятото на 2016 г. Ентусиазиран от видяното, той организира състезание с кънки и планира следващото, когато Деспотов му предлага да стане управител на X Challenge. „Не знам дали искам да работя за теб, но може би бих искал да работя с теб“, отговаря му Ави Барух и през 2019 г. двамата тръгват по общ път. Регистрират „Пул чалендж“ ООД, а новият съсобственик инвестира в начинанието 50 хил. лв. личен капитал, като сумата нараства до 80 хил.лв. във времето. Заедно започват да доразвиват всички идеи за парка, с които Веселин Деспотов няма капацитет да се справи сам.
Тандемът им работи гладко и в него продуцентът е „човекът на компютъра“, a сърфистът – „по-скоро полевик“. Двамата са наясно, че X Challenge няма да ги направи богати, но са движени, както често споменават в разговора ни, от идеалната цел да подкрепят, популяризират и предоставят перфектни и безопасни условия за развитието на алтернативните спортове у нас. Стратегията им е да постигат максималното с минимален бюджет. „Малко сме като клошари, събираме всичко изхвърлено, но сме тренди – upcycling и zero waste, заложили сме много на това. Вземаме неща, които гният някъде, и ги преобразяваме“, обяснява Деспотов.
Примерите са навсякъде край нас. Масата, на която сме облегнали лакти, някога е била част от детска катерушка от соц времената. Съдружниците превръщат старите съоръжения за игри, прибрани в общинските складове, в маси и пейки за ресторанта си. Барът му преди 30 години е бил фотомагазин с формата на кутийка за лента „Коника“. Барух и Деспотов откриват „консервата“, захвърлена извън града, откупуват я от собственика ѝ и ѝ вдъхват нов живот в своя проект. Забавно им е от нищо да правят нещо, а и спестяват доста разходи, коментира сърфистът, през чиито ръце са минали повечето от подобренията в парка. Работата с дърво и желязо му се удава – ноу-хауто е придобил преди години, когато е строил декори в Киноцентъра в „Бояна“.
Коуъркингът на Х Challenge е изграден на същия принцип. Два бракувани корабни контейнера и два градски автобуса са префасонирани в нестандартни и приятни офиси под боровите клони с минималистичен дизайн и всички съвременни бизнес удобства. Съдружниците таргетират „хора като нас“ – които работят дигитално, обичат да са на открито, имат деца, които могат да се забавляват в парка, докато родителите им са заети, без да губят предимствата на цивилизацията – „денонощен магазин на 30 метра, банкомат на 100, Lidl, а усещането е да си в гората“.
Първата част от коуъркинга стартира през 2021 г. Най-интересното в проекта, според Барух, е как точно започва изграждането му: „Веско ми се обади от Пловдив, че е открил евтина дограма, а още не знаехме какви ще са контейнерите. Каза ми: „Сделката е добра, купувам.“ Беше като да си вземем копче преди балтона, но се оказа едно от най-добрите ни решения.“ В предизвикателството се включва и IKEA, чиято подкрепа съдружниците извоюват с огромно постоянство. Близо две години, откакто им хрумва идеята, те обстрелват мебелния гигант с предложения за колаборация и го информират за статуса на проекта. Сърфистът цитира два имейла от кореспонденцията им, които са се запечатали в съзнанието му: „Вие май не се отказвате?“ и един от последните – „Има светлина в тунела и тя не е от идващия влак“.
Сега скандинавският интериор на офисите контейнери подсказва за щастливата развръзка, а логото на световния крипто кредитор Nexo върху покривите им е знак за друга успешна акция на екипа – да продават коуъркинга като изнесена работна локация основно за технологичния сектор. „IT фирмите са по-разкрепостени и разполагат с бюджети. Фирмите, по-близки до нещата, които правим, никога нямат бюджети. С тях сме на бартер“, коментира Деспотов. Така през есента на миналата година съдружниците предприемат кампания, чиято изходна точка е класация с най-добрите работодатели в България. На част от тях те изпращат офертата си. Nexo е сред първите, откликнали на идеята им. Поради високия интерес от този сезон автобусите – новата генерация споделени офиси на X Challenge, също приемат дигитални номади. „IKEA се съгласиха да ни помогнат с едно обаждане този път“, посочва Барух.
„С коуъркинга хванахме момента“, смятат съдружниците. С развитието му Ави Барух вижда шансове да си върне първоначалната инвестиция до 2026 г., когато изтича концесията. Финансирането на X Challenge само по себе си изглежда екстремно предизвикателство. „Винаги има зона, която храни останалите“, казва Деспотов. Първата печалба паркът генерира от детските лагери, предлагащи „малко сърф, скейт, SUP, BMX, въжени градини“ и общуване около лагерния огън. Компанията отбелязва органичен растеж във времето и продължават да привличат клиенти. Кухнята също се развива – „от минус миналата година излезе на нула“, посочва сърфистът. В разработването ѝ през 2019 г. се включва и шеф с „Мишлен“ звезда, който придава хипстърки вайб на мястото.
Въпреки че се случва бавно, X Challenge расте с всеки сезон. Оборотите му през 2020 г. според Търговския регистър са с ръст 37%, а нетния резултат, макар и скромен, съдружниците реинвестират обратно. 2021 г. е по-добра от предишната, твърдят те и не спират да добавят нови дейности – организират по-бутикови ивенти, концерти, киновечери с ексклузивна документална селекция от Red Bull и Greenpeace, арт събития, фотоизложби, състезания и др.
Препятствията пред Ави Барух и Веселин Деспотов са ежедневни, но както в любимите им спортове, те им помагат да отскачат по-високо. Едно от тях обаче поставя на тест партньорството им. През юни 2021 г. името на Деспотов като председател на управителния съвет на „А-ТЕАМ“ се появи в публикация за това как се харчат парите, събирани от държавата от хазарт, за дейности по превенция на зависимости сред младите хора и доколко са ефективни кампаниите. В списъка с 50 бенефициенти по програмата на спортното министерство „А-ТЕАМ“ е сред получателите на една от най-солидните суми за създаването на целева рекламна кампания.
Четири сдружения бяха гледани под лупа и eфикасността на дейността им – поставена под съмнение. „А-ТЕАМ“ беше критикуван, че към датата на излизане на разследването няма публикувани информационни материали. Във вихъра от въпроси и подозрения сърфистът отказа коментар. Днес споделя пред Forbes мотива си: „Нямам какво да крия, но в такъв момент, ако дадеш гласност, сякаш се оправдаваш. В случая нямаше обвинения конкретно срещу нас.“ Идеята на клуба да участва в програмата е била „да трупаме история като сдружение, за да можем да осъществим следващата цел – да направим подобен на X Challenge скейт парк в София“. Деспотов твърди, че проектът от 2021 г. е изпълнен, документиран, проверен и материали са излезли в 17 медийни и интернет канала. „Видеоклиповете са два и бяха излъчени в сутрешните часове, когато няма такава аудитория, а не в праймтайма. Проблемът беше, че не са достигнали до достатъчно хора. Но има медия план, в който е описано кое колко струва“, обяснява той.
Скандалът утихва, но има остатъчен ефект: отразява се върху зимния отбор на клуба, който губи състезатели, защото родителите им се дистанцират от него. „Бях вцепенен. Много хора се усъмниха в мен, хора, които дори не ме познават. Това остави траен отпечатък в мен и ми е като обеца на ухото“, допълва той. Историята е неприятна и за Ави Барух, който обаче застава твърдо зад партньора си: „Ние правим бизнес заедно и щом нещо се случи, ще те подкрепя“, казва му той. Събитието не повлиява по никакъв начин върху X Challenge Park, посочват съдружниците – не губят нито клиенти, нито интереса на публиката си.
Година по-късно Ави Барух и Веселин Деспотов са напълно погълнати от житейския ритъм на парка. Междувременно работят и по следващата си идея, с която да запазят и надграждат Х Challenge, както и да предложат на екипа си целогодишна заетост: автобуси – офиси на колела, готови да потеглят към всяка локация, пожелана от клиентите им.