FoodObox набра 310 хил. евро от първите си инвеститори
Отразявам успехите на българските предприемачи с фокус върху стартъп екосистемата, технологиите и социалното предприемачество
Стартъпът FoodObox набра 310 хил. евро в три последователни рунда на финансиране. Средствата идват от фонда за рисков капитал Innovation Capital (150 хил. евро) и девет бизнес ангели от България (160 хил. евро). Създаденото от Джейн Димитрова и Велин Керков приложение FoodObox позволява на пекарни, сладкарници, ресторанти и хранителни магазини да предлагат продукти, които не са се продали през деня, с намаление от поне 40%. В него за се регистрирали 380 обекта в България и над 30 хил. потребители.
С набраните средства Димитрова и Керков целят да увеличат пазарния си дял три пъти. „Започнахме първите преговори през януари и отне малко повече време, отколкото си представях. Важното е, че с новите ни инвеститорите можем да растем много по-бързо. Заложили сме си набраните средствата да ни стигнат за около девет месеца. През тях ще разширим заведенията, с които работим до 1000, а потребителите – до 100 хиляди“, казва Джейн Димитрова, мениджър бизнес развитие във FoodObox.
Партньорството с Innovation Capital е логично за постигането на тези цели, защото фондът се е специализирал в подкрепата за малки компании. Той е създаден през 2019 г. като един от трите фонда за ускоряване и начално финансиране. Размерът на капитала първоначално е 15.6 млн. евро, от които около 90% са предоставени от Фонда на фондовете по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014–2020 г. (ОПИК), съфинансирана от Фонда за регионално развитие на ЕС.
Към подкрепата на Innovation Capital FoodObox ще получи и тази на своите бизнес ангели. Сред тях са Атанас Райков, старши директор развитие на ключови пазари в Rakuten Viber, Николай Неделчев, доскорошен изпълнителен председател на Publicis Groupe България, Светослав Герджиков – партньор в адвокатска кантора „Велинов и партньори“, и Йордан Трифонов, който е мениджър Бизнес развитие за Източна България в FoodОbox. „Много се радваме, че един от инвеститорите е човек от екипа ни. Това показва, че той вярва в каузата ни и можем да разчитаме на него в дългосрочен план“, казва Димитрова.
От стартъпа предпочитат да не казват на каква оценка са получили финансирането. Признават обаче, че мажоритарният дял във „Фуудобокс“ остава в основателите. Компанията е регистрирана на 2 юли 2021 г. и към септември 2022 г. има 10 човека на трудов договор. За маркетинг и ИТ услуги FoodОbox разчита на подизпълнители. Това понякога обаче им създава трудности. „Започнахме работа с програмисти от Филипините, защото си мислехме, че така можем да спестим средства. Всичко се случваше много сложно и не бяхме доволни от резултата. Затова сега преминаваме към работа с българска компания.“
Поглед навън
FoodObox ще използва свежия капитал за разрастването си в България, но междувременно екипът прави първи стъпки извън страната. Стартъпът участват в акселераторска програма Rubik Garage в Румъния. Целта е това да бъде първият му външен пазар. Вече има служител, който е локиран там, а през октомври се очаква официалното откриване на представителство. За това разрастване зад граница FoodObox търси 900 хил. евро. „От няколко месеца преговаряме с два фонда. Очаквам през декември да финализираме сделка и да стъпим смело в Румъния“, казва Джейн Димитрова.
Повече за мотивацията на Димитрова и Керков да създадат FoodObox и предизвикателствата, през които са минали след акселератора ABLE Activator, можете да прочетете в интервюто на Forbes с двамата основатели.