JobTiger: Пазарът на кандидата
Това лято в жегите, докато работи върху нов сайт за кариерни консултанти, защитен от климатиците в просторния офис на JobTiger, Светлозар Петров наблюдава, че в пазара на труда настъпва охлаждане. За човек, който управлява една от най-големите в България компании за комплексни HR услуги и разполага с всички данни в реално време, е много лесно да проследи поведението на ключови клиенти, все големи компании, които спират да наемат персонал и отказват плануван подбор, а „това не е добър знак“.
Свиването на пазара е очаквано заради рекордната инфлация и икономическата нестабилност, но то според него е трябвало да се случи още в края на 2019 г. с 10–15% заради натрупани излишъци от човешки ресурс. В ковид кризата обаче правителството налива милиони левове в помощ на компаниите и по този начин задържа процеса. Сега става въпрос за рецесия в САЩ и свиване на икономическия растеж в Европа до нула, което се очаква да даде отражение. Новините от САЩ, че технологичните компании са разтърсени от съкращения след свръхнаемането на персонал по време на пандемията, подсещат Петров колко е бил прав да намали през 2017 г. зависимостта на JobTiger от клиенти в IT сектора от 75% на 35%: „Беше важно да го направим. Не ми харесваше да съм толкова тясно обвързан с един сектор.“ Много български компании са доставчици за американски корпорации или са част от тях. Те може да свият дейността си, разсъждава той, но може и да я увеличат, ако се прехвърли повече работа в България: „Място за притеснение няма, защото недостигът на таланти в IT сектора е толкова голям, че ако някоя компания пострада, друга бързо ще лапне хората, останали без работа.“
През всичките 22 години, в които управлява JobTiger, Светлозар Петров е преживял няколко кризи на пазара и сега не е по-различно за него. Само не знае колко силно ще е разтърсването, колко дълго ще продължи и как ще засегне компанията.
Под бранда JobTiger функционират множество компании. Трябва му минута да изброи всички дейности – сайт с обяви за работа, подбор на персонал, кариерни събития, предоставяне на персонал под наем, HR консултиране плюс „Фондация на бизнеса за образованието“, в която е изнесено развитието на кариерното консултиране. Развойната дейност е отделена в технологичната компания FlowMinds, която функционира самостоятелно.
В най-добрите години, говори за 2016-а, в JobTiger работят близо 200 души – 42 на щат и 150 души на граждански договор по външни проекти. Консолидираните приходи стигат до 6 млн. лв., което за този бизнес на малък пазар е постижение. Сега цялата работа в офиса се върши от 15 висококвалифицирани и взаимно заменяеми специалисти и всеки е минал първо през сайта за обяви, преди да израсне в йерархията, включително и Светлозар Петров. В годината на пандемията приходите от сайта за обяви намаляват наполовина – от 1.7 млн. лв. през 2019 г. до 800 хил., а той е освободил единия от двата етажа, които компанията ползва под наем. С премахването на ковид мерките дейността се отваря и постъпленията се стабилизират. Петров очаква 3 млн. лв. консолидирани приходи за 2022 г.
Вниманието сега е насочено за преодоляване на настъпващия спад в пазара на труда. Неговата стратегия се изразява в правилно изразходване на времето. Той смята, че ако екипът се концентрира само върху клиентите, които по една или друга причина са предвидили да се разширяват, ще осигури достатъчно договори и отворени работни позиции, за да запълни работното време и да има печалба. Редовните консултации с фирмите от своя страна ще осигурят много по-рано информация, ако някой покаже намерение да спре подбора и това време може да се продаде на друг клиент. „Защото нашият бизнес е консултантски – както и да го обличаме в продукти и услуги, накрая продаваме работно време“, обяснява Петров. В криза хората предпочитат да запазят сигурната си работа и са по-малко склонни на рисковани трансфери, което за JobTiger означава повече часове, изразходвани при подбора, и загуби, ако някой клиент се откаже в последния момент. Затова и новите договори са направени да защитят интереса на JobTiger, без да се нарушава интересът на клиента.
Роден и израснал в Сливен, Светлозар Петров изучава програмиране, докато е студент по Гражданско строителство в Университета по архитектура, строителство и геодезия в София и в Техническия университет във Виена. Работи в Австрия и Германия до 1997 г., когато решава да се върне в България точно в тежката криза. Трудно е да намери работа като строителен инженер, затова решава да се представи с познанията си по програмиране. Така се озовава в IT отдела на НЕК, който в този момент работи по проекти на Българо-американския инвестиционен фонд. Петров се запознава с хората от фонда, които искат да инвестират в сайт за търсене и предлагане на работа в България, и е поканен да стане технически оперативен директор на jobtiger.bg. Сайтът тръгва през лятото на 2001 г. и е „първата платена българска услуга в интернет“. Появата му съвпада с кризата, предизвикана от дотком балона, която поставя на изпитание всички интернет компании. Сайтът харчи много пари за реклама, но никой не вярва на съдържание в интернет. Заради слабото разпространение на интернет в страната обявите за работа трудно стигат до хората. „Докато се чудехме как да пробием, стигнахме до решение да излъчваме обявите в телетекста на БНТ и Евроком“, разказва Петров. Той отваря и втори канал – абонатите на JobTiger Agent да получават по SMS всички обяви и да кандидатстват за позиции пак чрез SMS. Технологията е разработена съвместно с М-Тел.
Основната задача по това време е компанията да постигне бързо финансова самостоятелност и независимост от допълнителни инвестиции. Петров решава първо да развие среда, от която може да черпи клиенти. Неговата идея е да организират кариерни събития в национален мащаб, на които компаниите да срещнат бъдещата работна сила в лицето на студенти. От това трябва да произлязат стажантски програми, каквито в България няма. Първото издание на „Национални дни на кариерата“ през 2002 г. тръгва скромно – с 20 компании. Никоя няма опита да прави стажове. „Написахме им методология и пак им беше трудно“, споделя Петров. „Националните дни на кариерата“ стават най-големият форум за студентски стажове и кариери в България и пример как от една добра кауза се ражда бизнес с приходи по 740 хил. лв. в силните години.
JobTiger продължава да инвестира в развитие на пазара на труда още повече, след като излизат резултатите от проучване по програма на Американската агенция за международно развитие през 2004 г., които разкриват, че пречките пред чуждите инвеститори в България не идват от корупцията, а от липсата на работна ръка. Компанията инициира създаването на кариерни центрове във висшите училища в България, което се оказва „скъпо начинание с възвръщаемост някъде в далечното бъдеще“. Бизнес няма, но като цяло подобрява средата в обществото, което пряко влияе на пазара на труда. „Можеше да вземем финансиране по програми за трайно безработни и за хора с увреждания, но избрахме да работим с младите хора“, казва Петров. Реално от развитието на кариерни центрове JobTiger изкарва пари десет години по-късно – през 2015 г., когато се появява нуждата от специалисти с опит в тези неща. „Бяхме единствените, спечелихме на търгове поръчки с държавно финансиране“, добавя той.
Междувременно през 2005 г. Българо-американският инвестиционен фонд излиза от България. Светлозар Петров и още четирима съдружници купуват JobTiger. (Сега са трима.) Сред тях е Том Хигинс, инвеститор и предприемач, а тогава главен инвестиционен директор на фонда и изпълнителен директор в Българо-американската кредитна банка. Хигинс оставя Петров да ръководи компанията.
Той развива JobTiger като най-голямата в България компания в областта на интернет базираните решения за подбор на персонал и отваря ново звено – TigerOnSite, за предоставяне и управление на служителите по временна заетост. Продължава да отделя и значителни средства за социални проекти, които по негово мнение подобряват средата. Някои от тях имат кратък живот като Фондация Empower в подкрепа на младите да стават предприемачи и Kosher.bg – платформа за студентите да изложат идеите си и да привличат съмишленици и спонсори. В един момент средствата за социални дейности и дарения стигат 107% от печалбата на компанията.
Петров не го споменава никъде публично, защото „това не е бизнес“: „Имах проблем. JobTiger започна да се възприема като социално предприятие, което раздава пари.“ Тогава той създава Фондацията за бизнеса за образованието и прехвърля там всички социални проекти. Вкарва много пари за ребрандиране, за да върне имиджа на JobTiger като бизнес компания.
JobTiger се намира в период на разрастване с много регионални офиси, когато през септември 2008 г. настъпва финансовата криза и клиентите панически започват да освобождават хора. Голяма технологична кампания със 100 души предоставен персонал съобщава, че трябва да го освободи. Банките също връщат наетия под наем персонал. „Случиха са грозни неща. Хора, за които сме уговорили високи позиции и са инвестирали в преместване на семействата им в София, са съкратени още в първия си работен ден. Сутринта ги запознават с екипа, следобед закриват отдела“, разказва Петров.
Компанията търпи големи загуби, покрити с 300 хил. лв. заем от съдружниците.
Петров въвежда нови методи на заплащане от клиентите, така че поне част от усилията на екипа да бъдат възнаградени: „Беше изключително важно да спрем да губим пари.“ В кризата той поставя в пълна прозрачност финансовото състояние на фирмата пред екипа, за да активира хората и да мислят за предложения – практика, валидна в JobTiger и до днес. Така без съкращения всички дочакват раздвижването на пазара през 2010 г., когато излизат големи проекти за набиране на хора, и само JobTiger има екип да ги поеме.
През 2017 г. екип на JobTiger се включва в проект на ЕС в разработването на Europass (набор от онлайн инструменти, които се използват при създаването на автобиографии, мотивационни писма и помагат на потребителите да намерят работа и курсове в ЕС). Услугата е толкова добра, че JobTiger преустановява поддръжката на автобиографии в сайта и съветва потребителите да ги прехвърлят в Europass.
В период на подем в икономиката и засилени инвестиции в бизнеса за големите компании става неизгодно да ползват специализирани услуги за наемане и си създават собствени отдели за човешки ресурси, което намалява възможностите за приходи в JobTiger. Те започват да поръчват само подбор на висш мениджмънт, а по върховете хората по-дълго се колебаят да правят промени. Това означава повече часове, изразходвани за намирането на кандидат.
Петров сам се отказва от работата с кол-центровете, които са много добър източник на приходи, преди да започнат сами да набират хора: „Започнаха да излизат и кол-центровете с криптовалутите, които плащат на служителите си двойно. Това засили миграцията на подбраните от нас хора, а по договор трябваше да търсим други да ги заместят за наша сметка.“
Търсенето на кадри в последните шест години в България е толкова силно, а предлагането толкова слабо, че в общи линии се оформя „пазар на кандидата“, който диктува условията. Това няма да се промени през 2023, смята Петров: „Здравословна безработица е около 4%, за да функционира пазарът нормално, а в София е под 2%.“
Сайтът за обяви в последно време носи все по-малко приходи на JobTiger за разлика от кариерните събития, специалните проекти и подбора на висши управленски кадри. Все повече хора предпочитат да поддържат профилите си в социалните мрежи, а не в сайтовете за работа. Всяка е достатъчно мощна, ако реши да развие услуга с обяви за работа, сериозно да навреди на локалните сайтове. „Първи въведохме кандидатстването за работа с LinkedIn профил още през октомври 2011 г.“, казва Петров. Той не разполага с бюджетите на големите сайтове като Indeed с над 250 млн. потребители месечно, които измислят всякакви продукти да си удължават живота с обяви за ден-два за малко пари. Развитието на подобен софтуер не е по силите на JobTiger. „Срещу глобална мощ на социалните мрежи ние имаме познанието за локалния пазар и близка връзка с клиентите като оръжие – казва той. – Ако си гъвкав и познаваш достатъчно добре клиентите, може да водиш за носа конкуренцията в социалните мрежи и да имаш нещо по-добро от тях.“