Революцията в пътуванията е вече реалност
съавтор
Дистанционната и хибридната работа освободиха много хора от необходимостта да бъдат в офис всеки ден, което доведе до най-голямата промяна в пътуванията, откакто съществуват редовните авиолинии. За първи път милиони хора вече могат да живеят навсякъде. Всяко пета резервация в платформата Airbnb през първото тримесечие е за престой от 28 дни или повече. Платформата позволява на потребителите да заменят хотелското настаняване с престой в частен дом. Самият съосновател Браян Чески обяви, че той също ще живее в домове от листа на Airbnb в различни градове и през няколко седмици и се връща в Сан Франциско по същия начин, по който много работещи от дистанция хора се връщат редовно в градовете, където са офисите им.
Това лято пазарът на краткосрочни наеми в България е в разцвет. Само в столицата броят на обектите, предлагани в Airbnb, надвишава 3 хил. Българският стартъп за управление на имоти Flat Manager, бележи рекорден ръст в приходите и резервациите от Airbnb още през юли. Компанията управлява над 350 имота в 14 населени места в България и Румъния, което е два пъти повече в сравнение с 2020 г. преди пандемията.
В корона кризата Flat Manager минава през труден период. През април 2020 г. софтуерът за управление на имоти се оцветява в червено от отменени резервации. Приходите спадат с 95%, а 40% от клиентите прекратяват договорите си. Airbnb прилага специални политики за отменени резервации заради ковид ограничения в полза на гостите, с което допълнително утежнява финансовото положение на всички в сектора. Flat Manager попада сред технологичните стартъпи, които веднага преминават в дистанционен режим на работа, без това да повлияе на оперативните дейности, но пандемията спира хода на кампанията за набиране на нови франчайз партньори в Европа. Още през 2019 г., две години след създаването, компанията открива и своя първи франчайз извън страната – в Букурещ. В плановете са да края на 2020 г. да влезе в още 5 европейски столици. „Бяхме пред финализиране на преговори с две малки компании в Белгия и Нидерландия, които управляват по 40 апартамента, но те фалираха в кризата“, казва основателят на Flat Manager Борис Павлов.
За да оцелеят, във Flat Manager започват да отдават апартаментите на българи, които се връщат се от чужбина, докато изтече карантината им. През лятото на 2020 г. Павлов уговаря собствениците на голям хотел, който нямат намерение да отварят за сезона, да го дадат за управление. Голяма част от екипа се мести там и през август компанията дори успява да излезе на нулата – до следващия локдаун.
В същото време Airbnb се разделя с 25% от служителите си, но се възползва от work from home/anywhere движението в САЩ. Търсенето на самостоятелни апартаменти за настаняване, както и вили и къщи на отдалечени места за по-дълги периоди взима огромен дял от хотелското настаняване и еднорогът успява да генерира по-добри приходи от очакваното. В края на 2020 Airbnb успешно дебютира на борсата Nasdaq, като в деня на първичното публично предлагане стойността на акциите се удвоява, а пазарната капитализация надминава 100 млрд. долара.
Пълното възстановяване на Flat Manager започва в края на февруари 2022 г, когато няколко IT фирми релокират екипите си от Украйна в България и наемат всички апартаменти, управлявани от компанията в София за няколко месеца. „Само ден преди войната няколко IT компании релокираха служителите си от Украйна в нашите апартаменти. След като се погрижихме за тяхното настаняване, решихме да помогнем на останалите бежанци да бъдат настанени“, казва Борис Павлов. Airbnb осигурява настаняване на близо 100 хил. бежанци в частни домове в близките до Украйна държави. Междувременно екипът на Flat Manager с други доброволци от българската стартъп екосистема разработва платформата в помощ на украинските бежанци Ukraine.gov.bg и я дарява на правителството.
Flat Manager продължава да помага на собственици на подходящи имоти да печелят повече, като ги отдават под наем краткосрочно чрез платформи като Airbnb и Booking.com. Този вид отдаване изисква създаване и поддържане на онлайн профили на имота, комуникация с гости, настаняване, почистване, поддръжка и други дейности, които компанията извършва вместо собственика срещу процент от приходите от резервации. Доходността на подходящите апартаменти с централна локация и на пешеходно разстояние от туристически забележителности, е „от 30% до 90% по-висока, отколкото при дългосрочен наем“. „Има и още едно предимство – че собствениците могат да ползват имотите си когато пожелаят – ако живеят в чужбина през повечето време, могат да прекарват ваканциите си в България в своя дом, който през останалото време им генерира приходи“, казва Борис Павлов.
Тази есен Flat Manager подновява франчайз кампанията с отварянето на партньорски офис в един от най-горещите пазари за ваканционни имоти в света – Дубай. „Освен че им даваме софтуера и готовите стратегии за маркетинг и продажби плюс направата на уебсайта, им ще поемем комуникацията с гости, която не е по телефона, защото те говорят английски и сме в една часова зона“, казва Павлов. Екипът от Дубай е на обучение в София, което включва от операции в имотите. Те трябва да са напълно оборудвани – от кафе машината до сешоара.
Flat Manager обединява всички франчайзи е една платформа FlatAway, в която всеки може да си запази апартамент. „Печелим от такси от франчайза лиценза и от самата платформа също. Идеята е да се знае, че тези имоти се управляват професионално – с консиерж и при едни и същи стандарти, където и да си в Дубай, Букурещ или София. И се плаща с крипто валута“, обяснява Павлов.
Развитието идва в период, в който Airbnb записва най-печелившото второ тримесечие в историята си със 103 милиона реализирани нощувки и преживявания и 2.1 млрд. долара приходи, което е с 58% повече от второто тримесечие на 2021 г. и 73% повече от 2019 г. Независимо от добрите резултати акциите на компанията поевтиняха след обявяването им, като основна причина за това е глобалният проблем с отменените полети, който няма изглед да бъде разрешен скоро.
Тенденцията „живей навсякъде“ прави революция в пътуванията. В Airbnb очакват хората да продължат да пътуват в хиляди малки и големи градове и да остават там седмици, месеци или дори повече. Прогнозите са, че някои ще започнат да живеят в чужбина, други ще пътуват за цялото лято, а трети дори ще се откажат от наемите си и ще станат дигитални номади. Градовете и държавите ще се състезават за привличане на тези отдалечени работници и това ще доведе до преразпределение на местата, където хората пътуват и живеят.