Универсален телеком
Александър Димитров няма нищо против телефонни обаждания по време на интервю. „Нека звънят, това ни носи стотинки“, казва той през смях. Това е шега, но Димитров въобще не се шегува, когато превключва на делови тон и казва, че очаква още през 2022 г. управляваният от него телеком A1 България да стане най-големият доставчик на ИКТ услуги в страната.

A1 България току-що е приключила придобиването на СТЕМО – един от големите системни интегратори в България, чиито оперативни приходи за 2021 г. достигат 71 млн. лв. Сделката дава възможност на телекома да диверсифицира и увеличи още повече приходите си. „През 2022 г. оборотът ни от ИКТ услуги ще е между 90 и 100 млн. лв., което ни поставя ако не на първо, то на едно от първите места на този пазар“, казва Димитров.
Сделката със СТЕМО идва в момент, когато A1 завоюва първото място на телекомуникационния пазар по приходи. През 2021 г. компанията е увеличила приходите си с почти 12% до 1.12 млрд. лв., изпреварвайки двата си основни конкурента Vivacom и Yettel. Традиционните телко услуги като телефонията и доставката на интернет и телевизия все още са основен генератор на приходи за A1 България, но въпреки това компанията от години се опитва да навлезе на нови пазарни ниши като предоставяне на съдържание или платежни услуги.
Преди около четири години A1 България започна да навлиза сериозно в бизнеса с ИКТ услуги, предлагайки всичко – от наемане на сървъри през внедряване на системи до киберсигурност. През 2020 г. телекомът сключи стратегическо споразумение с българското звено на SAP, което ѝ позволи да разшири портфолиото от продукти на германската технологична компания, които предлага на своите бизнес клиенти. През 2021 г. сключи партньорство и с българското поделение на Acronis – компания за киберсигурност, която разполага с голям развоен център в България. Тези и други партньорства показват как A1 България се опитва да затвори цикъла, предоставяйки не само свързаност, но и необходимите дигитални решения за управление на бизнес процеси.
„Вярваме, че съвременният начин на управление на бизнес не може да избяга от дигитализацията – казва Александър Димитров. – Като най-голямата телекомуникационна компания виждаме, че доставянето на свързаност е само основата. Повечето наши конкуренти или надграждат тази свързаност с някой партньор, или нямат свързаност. Ние сметнахме, че най добрият вариант за компания като нашата е да осигурим и свързаност, и средства за дигитализация – киберсигурност, софтуер като услуга или интеграция на SAP.“
A1 България оглежда няколко компании за ИКТ услуги, но в крайна сметка избира да придобие СТЕМО, защото най-добре надгражда услугите, които телекомът вече предлага. „Те имат много добър модел на писане на софтуер, а това е нещо, което ни интересува – казва Димитров. – Имат и доста добре развити решения за цифровизация на бизнеси. Това много добре се вписва в нашето портфолио.“
Дигитализацията на българския бизнес до голяма степен все още не се е случила. Едва 22% от фирмите в България разполагат с ERP система (софтуер за управление на ресурсите) според данните на НСИ. Под 17% от предприятията използват CRM система, с която управляват информацията за клиентите си.
Димитров вижда голям потенциал в тези числа, тъй като много бизнеси рано или късно ще трябва да дигитализират в някаква степен бизнес процесите си. Той изтъква основното конкурентно предимство на телекома: компанията осигурява софтуер и поддръжка на информационна инфраструктура в комбинация със свързаност. Според Димитров това е сделка, която значителна част от 100-те хил. корпоративни клиенти на A1 България ще са щастливи да приемат. „Виждаме, че за един клиент е по-добре да работи с компания, която има свързаност, финансов ресурс, репутация и достатъчно много специалисти, които да поддържат тази инфраструктура и услуги – казва Димитров. – Вярваме, че това е нашето основно конкурентно предимство, защото в България ИКТ компаниите са по-скоро малки софтуерни компании или малки системни интегратори, ако ги сравним с А1 България.“
Но А1 България има и друго предимство. Компанията е част от австрийската група A1 Telekom Austria Group, която присъства на повечето пазари в Югоизточна Европа и Австрия, а отскоро предлага ИКТ услуги в Германия и Швейцария. Това дава възможност на A1 България да работи като подизпълнител за австрийската компания майка, която пък има клиенти от целия континент. „Фактът, че имаме присъствие на различни пазари, ни дава възможност да бъдем много добър подизпълнител на компаниите от групата – казва Димитров. – И в момента работим с клиенти на А1 Австрия, на които осигуряваме системна интеграция или изграждане и поддръжка на инфраструктура.“
ИКТ услугите са горещ пазар и като че ли всички искат да навлязат на него. Scalefocus, която започна да предлага ИКТ услуги от нулата, за десетилетие се превърна в компания с 800 души персонал и офиси в няколко държави. KPMG, която традиционно се занимава с бизнес консултиране, отвори собствена компания за ИТ услуги в София, която обслужва клиенти на групата от цял свят.
Навлизането на нови играчи неизбежно води и до консолидация. Сделката на А1 България е само поредната стъпка от този процес. През август 2022 г. чешката ARICOMA Group обяви, че ще придобие българската „Мусала Софт“ – компания, стартирана в началото на XXI век в апартамент в София и разраснала се до бизнес с оборот над 40 млн. лв. годишно.
По-рано през годината френската Inetum обяви, че ще купи базираната в България Do IT Wise. Компанията специализира във внедряването на решения на ServiceNow и в рамките на четири години успя да утрои приходите си до 16.7 млн. лв.
Големите играчи като A1 България трудно могат да останат извън този пазар, особено ако искат да следват тенденцията да са one-stop-shop за корпоративните си клиенти. И докато част от компаниите гледат към чуждестранния пазар, Александър Димитров е обърнал поглед към българския. „Основата ни е в България – казва той. – Вярваме, че потенциалът е много по-голям, защото процесът на дигитализация във всички сектори е все още в началната си фаза.“