Как да разрешиш проблем в 6 стъпки
Компаниите се сблъскват с проблеми всеки ден. това важи особено за времената на преход или криза. Авторът на Forbes Лиз Кислик споделя съветите на маркетинг консултанта Кейти Мартел за разрешаване на проблеми.

Установи кой е истинският проблем
Анализирай ситуацията и се опитай да разбереш къде точно се корени проблемът. Например, ако забележиш, че служител не се справя със задълженията си, опитай да разбереш каква е причината за това, вместо да го отдадеш автоматично на липса на дадени качества. Възможно е той да не е получил точните инструкции, да се затруднява с част от процеса или създадената организация да не е оптимална. Осъзнаването на това какъв всъщност е проблемът показва пътя за неговото разрешаване.
Увери се, че заедно със съюзниците ти се борите за едно и също нещо
Трудно един човек може да осъществи промяна, която да обхваща цялата компания. Ако си начело на екип, обърни внимание на начина си на комуникация, за да е ясно каква е общата цел, към която се стремите. От маркетингова гледна точка е важно да покажеш на клиентите, че работите заедно за разрешаването на техния проблем.
Давай на екипа си изпълними задачи
Като лидер ще трябва да раздробиш всяка голяма промяна на малки стъпки и да се опиташ да се поставиш на мястото на служителите си, за да разбереш как тези стъпки ще бъдат включени в ежедневната им работа. Ако просто имаш план, включващ постигане на някаква цел в бъдеще, но не си наясно как екипът ти ще направи стъпките за изпълняването му, той почти сигурно ще се провали. Имай предвид, че всеки има различна идея как да изпълни най-добре дадена задача, така че е важно да обясниш на служителите си своята гледна точка и да им покажеш пътя за достигане до желания ефект.
Остави настрана порицанията и наказанията
Добрият лидер не се надява на страха на служителите си като стратегия за разрешаване на проблеми. Наказанията и порицанията задействат защитен механизъм и всъщност повече пречат на справянето с трудни ситуации.
Бъди мотивиран
Важно е екипът ти да е мотивиран, но за да се случи това, е важно това да важи и за теб. Ако си мотивиран, служителите ти ще имат повече увереност, че си способен да се справиш с проблема. Освен това, ако ти не показваш, че си готов за промяна, ще е много трудно да убедиш екипа си, че такава е необходима.
Избирай битките си
Няма как да направиш голяма промяна за един ден, но околните ще бъдат много по-склонни да те подкрепят, ако виждат, че има прогрес. Изясни си кои са силните страни на компанията ти и ги използвай, за да постигаш напредък.