Адаптираш се или умираш
Адриен Баки седи на диван в собствено покривно пространство в центъра на София. Отпива от кафето си и се взира в надвисналата над южните квартали панорама на Витоша. „Не разбирам много от сърфиране – казва Баки. – Но вярвам, че бизнесът е като сърфирането. Трябва да хванеш вълната и да не я пускаш, докато я има.“
На петдесетина метра от покривната градина Mind to Mind на Баки се намира офисът на Chibi Phoenix: компания, която 41-годишният французин създава в България с двама свои приятели. И която, както показват финансовите отчети, е хванала вълната на успешния бизнес.
Между 2019 и 2021 г. приходите на Chibi Phoenix почти са се удвоили до 17 млн. лв. Компанията се занимава с разработката на видеоигри – както за свои клиенти, така и като собствени продукти. Едно от популярните им заглавия е MangaRPG – уеб базирана игра, в която действието се развива като интерактивен манга комикс.
С черен бъф на главата и боядисана в зелено брада, Баки има голяма страст към мангата, както всъщност и другите двама съоснователи – Лоран Гома и Алекзандр Пансиер. Мангата е един от основните им творчески двигатели през годините, в които тримата имат общ бизнес.
Баки, Гома и Пансиер пристигат в България през 2008 г., но животът ги среща години по-рано. През 2005 г. Адриен Баки си намира на работа в Брюксел. Пак тогава към същата компания се присъединява и Лоран Гома. Двамата бързо се сприятеляват и стават съквартиранти. След това в компанията работа започва и Алекзандр Пансиер – стар приятел на Баки, с когото се познават още от ученическите години. „Бяхме нърдовете, които стоят на предния чин и слушат с интерес учителите“, спомня си Баки.
Баки, Пансиер и Гома се превръщат в тесен приятелски кръг; обединява ги интересът към мангата, видеоигрите и комиксите. Минава около година, през която тримата са колеги, когато им идва идеята „защо да не работим за себе си“.
Започват да правят уебсайтове през уикендите, които монетизират с реклама. През седмицата продължават да са служители на тогавашния си работодател. Страничното им занимание им носи задоволителни джобни пари: по спомен на Баки около 1500 евро месечно общо за тримата. „Казахме си: „Не са много пари, но ако работим на пълен работен ден, има вероятност да заработваме повече от минималната работна заплата“, спомня си Баки.
Решават да рискуват. През 2007 г. напускат работа и се съсредоточават върху собствения си бизнес, който в началото се оказва пълна катастрофа. Първите дни са много тежки. Отнема им 6 месеца, преди да започнат да заработват достатъчно пари само за да плащат наема за малкия офис и да си купуват храна. „Бяхме млади и наивни и си мислехме, че ако работим повече, ще правим повече пари“, казва с усмивка Баки.
Очакванията им не се сбъдват, но пък се появява друга спасителна възможност.
Бившият им работодател има нужда от хора, които да се грижат за имейл маркетинга на фирмата, и тримата приятели приемат задачата.
Оказва се, че много ги бива да създават атрактивни имейл съобщения, които запленяват вниманието на потребителите. Бизнесът под бранда Supernovamail потръгва и Баки си мисли, че няма какво повече да иска от живота в Белгия. Точно тогава обаче се среща с един от бившите си шефове, който е стартирал компания в България и успява да го убеди, че това не е точно така. „Каза ми: „Слушай, в Белгия си губиш времето – разказва Баки. – Белгия е грозна, данъците са високи, няма слънце. Ела в България: красива страна и красиви хора, ниски данъци и много слънце.“
Така през юни 2008 г. Баки и двамата му съдружници пристигат в България за десетина дни. Страната им харесва толкова много, че тримата се връщат в Белгия и прекарват следващите няколко месеца в това да уредят юридическите подробности, да си стегнат куфарите и да преместят бизнеса си в България.
През 2010 г. бизнесът им с имейл маркетинг расте и е на печалба. Това дава на съдружниците идеята да инвестират спечелените от имейл маркетинг пари в общата си страст – комиксите и видеоигрите.
Лоран Гома има известен опит в това отношение. Той е запален фен на популярната манга Dragon Ball и един от най-известните автори на фенско съдържание, базирано на поредицата.
Вероятно затова един от първите им големи проекти е да създадат онлайн платформа за илюстратори – Amilova. Продуктът действа като социална мрежа, през която илюстраторите могат да публикуват съдържание, да трупат фенска база и да монетизират творчеството си. Отделно от Amilova съдружниците създават и публикуват комикси, посещават изложения за манга. Тримата са убедени, че с мангата могат да повторят успеха, който са постигнали с имейл маркетинга.
Но реалността е друга. Бизнесът с манга съдържание не потръгва, защото колкото и големи фенове да са, тримата са аматьори за индустрията: не познават дистрибуторите, не знаят как се печатат комикси и т.н. В същото време приходите от имейл маркетинг започват да намаляват, защото съдружниците са съсредоточили цялото си внимание върху мангата. „Беше пълен крах – казва Адриен Баки. – Всичко се срина.“
Така през 2012 г. съдружниците трябва да сложат нов залог на масата и го виждат в покера. Решават да създадат социална мрежа за покерджии. Намират инвеститори, които обезпечават финансово идеята за социалната мрежа Ranking Hero. Един от инвеститорите е Никола Леви, който е фен на покера и ранен инвеститор в мрежата, а в последствие – и съосновател.
Но и този проект не сполучва. Баки твърди, че през 2015 г. отново е на ръба на фалита и бори стреса с алкохол и нездравословна храна. Допълнително проблеми му създава травма в гърба, заради която едва ходи. „Имаше един момент през декември 2015 г., когато бях на дъното – казва Баки. – Казах си, че синът ми е на една година, нямам пари и не мога да причиня това на семейството си, трябва да намеря начин да се възстановя.“
Той променя навиците си, минава на стриктна диета и започва да се чувства много по-добре. Докато търсят пари за Trixir – компанията, която управлява Ranking Hero, намират инвеститор в лицето на Groupe Onepoint – френска консултантска компания, управлявана от запаления покерджия Давид Леани. Така през лятото на 2016 г. Onepoint купува мажоритарен дял в Trixir, отнемайки от Баки и другите основатели значителна част от финансовото бреме. Основателите запазват малък дял в компанията.
По времето, когато се подписва сделката за Trixir, Баки, Гома и Пансиер се хвърлят в друг щур проект. Тримата решават да се съсредоточат върху страстта си към мангата и пускат собствена игра, която се приема по думите на Баки „много добре“.
Така Баки се оказва акционер в Trixir, където кормилото вече държи новият собственик и съдружник в Chibi Phoenix, която управлява с Гома и Пансиер.
Tримата започват да разширяват бизнеса на Chibi Phoenix, жонглирайки със страстта си към мангата и ангажиментите, които имат в Trixir (фирмата има офис и в България). Покрай Onepoint получават много големи клиенти, за които създават игри, с които компаниите могат да обучават новите си служители.
За известно време изглежда, че Баки може да балансира между двете компании. Chibi Phoenix става все по-голяма. Балансът обаче става все по-труден. През 2019 г. Баки продава собствеността си в Trixir на Onepoint. Френската компания прекратява дейността на Trixir в България, а част от служителите в местния офис се преместват да работят в Chibi Phoenix. Сделката позволява на Баки, Гома и Пансиер да хвърлят всичките си усилия в това, което им харесва да правят: манга. Наемат софтуерни инженери и илюстратори и разширяват екипа до около 200 души. Това включва служителите, които наемат отдалечено от цял свят. Плановете им са българския офис да порасне от 70 до 130 души до лятото на 2023 г.
Пандемията като че ли не оказва никакво влияние върху бизнеса на Chibi Phoenix. Напротив, оперативните приходи нарастват през 2019 г. с 51% до 9.8 млн. лв. и с още 50% през 2020 г. (до 14.6 млн. лв.).
Баки твърди, че няма никаква голяма тайна зад този растеж. „Когато обърнахме страницата с Trixir, си казахме, че сега ще се съсредоточим върху Chibi Phoenix и искамe да успеем – казва той. – Започнахме да решаваме всички проблеми във Phoenix, а те бяха много: с мениджмънт, с култура, със задържане на талантите. Това е тайната, колкото и скучно да звучи. Постоянно се подобряваме и вместо да си поделяме енергията между два бизнеса, се съсредоточихме само върху един.“
Разработката на игри за клиенти все още е част от бизнес модела на Chibi Phoenix. През 2021 г. например създаденото в България гейминг студио създаде уеб базирана игра по поръчка на GGPoker, една от големите онлайн платформи за покер в световен мащаб. Използвайки забавни примери и остроумни съвети, целта на играта е да научи новобранците на основните правила в покера. През годините Баки и екипът му са работили по редица проекти, свързани с геймификация: например в сферата на личните финанси или киберсигурността. Геймификацията е пазар, оценяван на около 10 млрд. долара от Allied Market Research, която предвижда средно 25% годишен растеж за периода 2021–2030 г. Компаниите се опитват да подобрят работните процеси или просто да накарат клиентите си да купуват повече, като им поставят набелязаните цели под формата на игри и предизвикателства.
Баки определя продукцията на Chibi Phoenix като „игри, базирани на съдържанието“. Действието в повечето от тях се развива под формата на серия от сменящи се изображения. Идеята на Баки е да добави към бъдещите игри на компанията full-motion video (FMV): техника, при която в играта се вмъкват заснети с камера клипове, сливащи се с геймплея. С други думи, нещо средно между онлайн игра и филм.
Гейминг индустрията залагаше големи надежди на FMV през 90-те години на XX век. Форматът обаче не успя да се утвърди и една от причините беше, че заснемането на видеоматериала, който се вмъква в игрите, излиза твърде скъпо. Например бюджетът на една от ранните FMV игри Ground Zero: Texas, достигна 3 млн. долара: съществена сума за началото на 90-те години, когато се появи заглавието.
Баки вярва, че създаването на дигитални изображения и видеа е много по-евтино и демократизирано сега, отколкото е било в края на XX век. Chibi Phoenix си има собствено студио, в което експериментира със снимането на видео и миксирането му в новите заглавия на компанията. В студиото могат да се снимат и кадри с модели, които след това се обработват и се превръщат в изображения от играта. Този процес излиза по-евтино за студиото, отколкото да създава героите си като илюстрации.
Друг проект, по който компанията работи, е създаването на манга игра, която таргетира основно жени. „Много ми харесва идеята да направим нещо като „Сексът и градът“, но като видеоигра“, казва Баки – с уточнението, че сюжетът на бъдещата игра все още не е категорично решен.
С много нови идеи в запас и ентусиазиран екип, Баки вярва, че компанията му ще продължи да расте и през следващите години. „Трябва да менажираш така, че да постигаш резултати – казва той. – Нямаш избор. Просто това е, което е. Адаптираш се или умираш.“