Безплатна академия развива IT специалисти, които ще разработват прототипи за стартиращи компании от България и Европа
В Плевен стартира безплатна академия за обучение на специалисти в сферата на информационните технологии. Тя носи името GrowIT и в нея нови умения и възможност за професионална реализация ще получат десетки участници, с минимален или без никакъв опит в областта.
Успешно преминалите академията ще могат да започнат своята първа работа в IT сектора. Те ще работят върху създаване на прототипи за технологични решения за български и европейски стартиращи компании.
Целта на академията в дългосрочен план е да превърне Централна северна и Северозападна България в новия софтуерен хъб на България, като създаде над 300 нови работни места в следващите пет години. Бъдещите специалисти ще имат възможността да станат част от екипа на компанията ClearWare – специализирана в технологично разработване на първоначалните версии на едни от най-иновативните продукти на бъдещето.
Освен да предложи работни места на успешно преминалите академията, компанията ще акцентира и върху развитието на талантите, за осигури високо качество на подготовка на експертите.
Създател на GrowIT Academy е експертът с 20-годишен опит в областта на информационните технологии Теодор Тодоров. Той е основател на ClearWare, в която ще стартират работа най-добрите участници в академията, както и главен технически директор на една от най-обещаващите български стартъп компании nPloy, която улеснява връзката между работодатели и хората, търсещи работа, по лесен и интуитивен начин. Forbes разговаря с Тодоров за идеята на GrowIT, целите и възможностите.
Какво ви накара да създадете GrowIT Academy?
Създаването на академията беше провокирано от съвкупност от причини. На първо място, за мен винаги е било важно да бъда полезен със знанията и опита си. Това желание се засили още повече през последните години – със сигурност немалък принос за това има натрупаният професионален опит. Вярвам, че не трябва да държим наученото само за себе си. Ако искаме да се развиваме (личностно, а и като общество), да ставаме по-добри и да създаваме качествени продукти, трябва да помагаме и на хората около себе си и да вървим заедно напред. Да, всеки ще направи собствените си опити и грешки, но винаги е добре да имаш извор на актуални знания и да обсъждаш идеите си с хора, които биха могли да ти дадат различна гледна точка. Днешната среда позволява това да се случва невероятно бързо.
На второ място, работата ми, която е свързана с развитието на стартъпи – както с продуктов мениджмънт, така и с архитектура и имплементация на технически решения, ме постави в позицията на много компании – да имам нужда от качествени IT кадри. “Гладът” за такива специалисти е голям от години, но за мен беше важно не просто да наема експерти, а да дам възможност на специалисти от други сфери да се преквалифицират и дори да предоставя на начинаещите в сферата тяхното първо работно място.
И така, споделянето на опит, което с годините се превърна в кауза за мен, в съчетание с желанието ми да помагам на млади специалисти и на стартиращи бизнеси, доведоха до създаването на Grow IT. А третият фактор , който изигра голяма роля за решението ми, е развитието на моя роден град Плевен, който не случайно избрах за място за провеждане. Искам да помогна тук да се случват промени в добра посока и с това начинание да допринеса за развитието както на града, така и на региона.
Как се извършват обученията?
Когато говорим за IT и вземем предвид колко начинът ни на работа се промени заради COVID-19 пандемията, няма как да игнорираме очакванията на кандидатите за максимална гъвкавост. Това е и причината обученията да се реализират в хибриден формат – присъствено и онлайн. Така имаме възможност да записваме теоретичните лекции, които провеждаме онлайн, и да сме заедно за упражнения и практически занимания. Академията се провежда два пъти седмично, в рамките на три месеца, а след края й стартираме отново. Разбира се, преди началото на второто издание (а и на всяко следващо) ще обявим възможността за записване на страниците на Grow IT в социалните мрежи.
Обученията включват теми като основи на JavaScript, TypeScript (като засягаме обектното и функционалното програмиране), HTML, CSS, Frontend / Backend специализация, с някои от най-използваните в момента технолгоии. Темите са подбрани така, че да осигурят в максимална степен знания, които са директно приложими в практиката. Те ще подпомогнат участниците да придобият основни умения за начинаещо ниво WebUI софтуерни разработчици. Също така, важна част от програмата е възможността успешно завършилите академията да стартират работа при нас, в ClearWare, и да продължат да надграждат своите знания, като едновременно с това изграждат кариера в индустрията, без да се налага да сменят мястото, на което живеят.
Колко хора седят зад академията?
В първото издание, за мен беше важно да усетя пулса на ситуацията и затова тази група обучавам изцяло аз. Исках да имам контакт с участниците още в процеса на тяхното кандидатстване, да знам какви са целите, очакванията им и дори – какво ги притеснява и какви са техните цели и мотивацията да се насочат към IT. С цел да мога да имам непрекъснат контакт с всеки един от участниците и да реагирам, когато има прекалено голяма разлика между нивото им, планирам групите да са малки – 8-10 души. Финалната ни цел е да дадем нови знания и с това – наистина да предоставим възможност за професионална реализация, а според мен, това се случва именно с такъв подход – да общуваш непрекъснато с обучаващите се, да знаеш какво е трудно на всеки от тях и в какво са силни, така че да заедно да извървите пътя към крайната цел.
Разбира се, в следващите издания на академията (второто е планирано за началото на 2023 г.), ще се включи и екип от още страхотни специалисти, чиито опит и познания са изключително ценни. За да се случи това, обаче първо трябва да имаме реална представа какви са нашите “студенти”.
Вярвате ли, че с подобни каузи може да се разреши проблемът с глада за кадри?
Липсата на квалифицирани кадри е едната страна на проблема, който среща IT индустрията. Другата е изключително големият фокус на предлагането на заетост най-вече в столицата. През последните години виждаме опитите за децентрализиране на този процес и в други по-големи областни градове. За мен беше изключително важно да създам такава възможност и в Плевен, но и да я обвържа с реалната възможност за кариерен старт, които носи интересни нови предизвикателства на бъдещите служители. Успешно преминалите академията ще работят по създаването на прототипи за технологични решения за български и европейски стартиращи компании.
Виждате ли потенциал GrowIT Academy да се разрасне извън пределите на Плевен?
Идеята на академията и, в последствие, на свързаните с нея възможности за професионално развитие, е да бъдат съсредоточени в района на Плевен и да обхващат околните населени места и разбира се, голяма част от Северна България. Това ще подпомогне децентрализирането на сектора, а с това – и икономическото развитие на региона. Неизменна част от това ще бъде и повишаването на стандарта на живот, който разбира се е тясно обвързан и с по-високите нива на възнаграждение в сектора. За мен е важно усилията, които с екипа ми влагаме в реализирането на Grow IT да бъдат смислени и всичко, което правим да се случва по най-правилния начин и да има принос към обществото.