Мост към Силициевата долина
Отразявам успехите на българските предприемачи с фокус върху стартъп екосистемата, технологиите и социалното предприемачество
През 2015 г. Симеон Костов и Александър Цветков решават, че е време създаденото от тях приложение Phantom Login да стане част от портфолиото на по-голяма компания. С тази нагласа отиват в Калифорния и инвестират три месеца и 35 хил. долара. Оказва се по-трудно от планираното. В последните дни от престоя си се свързват с Павлина Янакиева, тогава съосновател на консултантската компания Astra Growth Partners. Към онзи момент Янакиева (42) живее от 22 години в Америка и е научила, че преди една компания да отиде там, трябва добре да си е написала домашното и да не разчита на чудеса.
„Културата тук е различна, а и никой не те познава. Това, че ще присъстваш на едни и същи събития с големите играчи в бранша, не е гаранция за успех. Дори да имаш първоначално инвестиране и клиенти в Европа и Близкия изток, пак някой трябва да те представи и да гарантира за теб“, казва Янакиева.
Тя не успява да помогне на Phantom Login заради краткото време, с което основателите разполагат. Въпреки това започват да я търсят и други предприемачи в подобна ситуация. Това доказва на Янакиева, че българските предприемачи не са подготвени за американския пазар. А за да им помогне, е необходим структурен подход.
Янакиева открива решението четири години по-късно. Тогава основава дружеството с нестопанска цел Bulgaria Innovation Hub (BIH) заедно с трима небезизвестни българи – Васил Терзиев, основател на Telerik, Богомил Балкански, вицепрезидент в Google, и Иван Димов, изпълнителен директор на Българския център по предприемачество. Всички те са вложили десетилетия, за да постигнат успехите, с които ги свързваме. Целта им е с BIH да предадат тези знания на българската предприемаческа екосистема под формата на обучителна програма.
Тя е с продължителност две седмици и се провежда в Силициевата долина. Заради епидемичните мерки има и онлайн формат, който е четири седмици. Изданията са през пролетта и есента, като в тях участват средно по седем компании. По двама души от всяка от тях преминават през около 30 практически лекции, в които хора от практиката им помагат да разберат каква е бизнес културата в САЩ, правни аспекти при създаването на дружество там, структуриране на организацията, представяне пред клиенти и инвеститори, набиране на средства и още.
С този модел досега Янакиева, Терзиев, Балкански и Димов са набрали 900 хил. долара под формата на дарения и спонсорства от бизнес ангели, фондове за рисков капитал и други фондации. Освен това организацията е събрала 195 хил. долара от обучението на 40 български компании. Една година след участието им в програмата те са затворили рундове общо за 30 млн. долара. За размерите на Америка тази сума не е нещо огромно, но за българската екосистема е един добър резултат, за който BIH има заслуга.
„Най-важното за нас е въздействието, което компаниите оказват върху България. Независимо дали няколко години след програмата ще станат еднорози или не, ние сме изключително горди, че те вече решават проблеми на глобално ниво от България“, казва Павлина Янакиева, изпълнителен директор на организацията и единствен човек в екипа ѝ.
За Янакиева пътят към BIH започва по време на събитие на „Заедно в час“ през 2015 г. Лошите статистики за българската образователна система и функционалната неграмотност сред децата я изумяват. След много въпроси към организаторите Янакиева разбира, че е загубила връзката с родината си и не знае какво се случва в нея. Изпитва огромна лична отговорност, че дълго време е била извън страната и не е правила нищо за нея. Желанието да допринесе за подобряването на образованието е толкова силно, че няколко месеца след събитието Янакиева става част от борда на съветниците на „Заедно в час“. До този момент не се е ангажирала със социална дейност толкова лично. Дори първоначално не знае как точно може да помогне.
Едно от първите неща, които прави, е да организира кампания за фондонабиране за „Заедно в час“ в офиса на Google в Сан Франциско. Толкова е убедена в смисъла на каузата, че самата тя се качва на сцената и приканва присъстващите да подкрепят българската организация. По това време Янакиева тъкмо е започнала да развива консултантска компания за малки и средни бизнеси. За събитието на „Заедно в час“ обаче ѝ помагат опитът и контактите в корпоративния свят, от който е била част доскоро.
От това знание се нуждаят и българските компании, които отиват за няколко месеца в САЩ, за да наберат финансиране. Приятели свързват Янакиева с такива предприемачи, но тя няма как да им помогне толкова бързо. През 2018 г. по време на събитие в България Павлина Янакиева споделя за този проблем с Васил Терзиев. Той е участвал в откриването на три офиса на Telerik в САЩ и разбира нуждата от среда, в която предприемачите да получават цялото необходимо знание на едно място.
Решени да развият идеята, Янакиева и Терзиев намират съмишленици в лицето на Богомил Балкански и Иван Димов. Още през същата година Павлина Янакиева напуска консултантската агенция, за да може да работи по-съсредоточено върху проекта. През февруари 2019 г. четиримата основават Bulgarian Innovation Hub. Неправителственото дружество започват с лични средства – 57 хил. долара. Тези пари ще им стигнат за няколко месеца, през които да докажат, че идеята им има място на пазара.
Официалното обявяване на BIH е в софийския инкубатор за технологични компании Campus X. Янакиева си спомня, че това е била първата ѝ презентация на български език от гимназията насам. „Спрях на средата на речта ми. Знаех какво искам да кажа, но думите идваха на английски. Хората сигурно са се чудели коя е тази непозната жена с ужасен акцент и защо трябва да я слушаме.“ Оказва се, че публиката е на друго мнение, защото голяма част от присъстващите се включват като дарители. След събитието набраното финансиране се увеличава с 40 хил. долара. Първите фондове, които подкрепят BIH, са BrightCap и Eleven.
С тяхната подкрепа Янакиева започва работа по първото издание на програмата. Бизнесите, които са подходящи да се включат, трябва да имат разработен продукт и да са подкрепени от фонд за рискови инвестиции или бизнес ангел. Причината за втория критерий е, че хъбът няма възможност да проверява всяка компания. Затова се доверява на преценката на инвеститорите.
През октомври 2019 г. е даден официален старт на програмата. Продължителността ѝ е две седмици, провежда се в Сан Франциско и е напълно безплатна, защото валидира дали подобен формат е полезен на компаниите. В нея участват пет стартъпа – Coursedot, Enhancv, LogSentinel, OfficeRnD и Frontline Dynamics (първите четири са добре познати на редовните читатели на Forbes).
Обратната връзка за наученото в програмата е повече от впечатляваща. Затова Янакиева започва подготовка следващата кохорта да бъде през март 2020 г. Ковид пандемията променя плана. BIH обаче не се отказва и през юни прави онлайн вариант. Интересът от страна на бизнеса е толкова голям, че организаторите приемат 16 стартъпа. Този път всички лекции се записват, преработват се и се дава неограничен достъп до тях за участниците. Цената на обучението за всяка от тях е 5 хил. долара.
Бюджетът на BIH на годишна база е 200 хил. долара, като първоначално в него се включват пера, които по-късно отпадат. „Бяхме заделили средства за най-добрите лектори, но след това видяхме, че хората нямат нужда от тях. Те искат да ни помогнат заради въздействието на програмата“, казва Янакиева.
В движение тя, Терзиев, Балкански и Димов напипват все по-добре какъв трябва да бъде моделът им. Първото издание за 2020-а им показва, че 16 компании се оказват много и дори онлайн лектори и ментори не успяват да им помогнат по най-добрия начин. През септември 2020 г. допускат седем стартъпа и продължават с този формат и през следващото издание. В началото на 2021 г. набират 725 хил. долара, като от тях 400 хил. долара са грант от фондация „Америка за България“.
С тази подкрепа екипът на BIH се подготвя за есенното издание на програмата. По време на него Симеон Костов и Александър Цветков се срещат отново с Павлина Янакиева, този път като основатели на нов бизнес – Boleron, но също така и участници в обучението на BIH.
След пет онлайн издания Янакиева и останалите организатори се надяват, че през есента на 2022 г. ще могат да посрещнат следващата кохорта отново в Сан Франциско. Ако това се случи, обучението ще бъде две седмици вместо четири. Целта е да се прояви разбиране към допълнителните разходи за компаниите като транспорт, храна и хотели.
Дотогава BIH ще присъедини още един човек към екипа си. Той ще е локиран в България и ще помогне да се засили българската връзка чрез повече местни партньорства. Междувременно Янакиева, Терзиев, Балкански и Димов мислят самата BIH да стъпи на нови пазари. Силициевата долина далеч не е единственото място, на което компаниите отиват, за да намерят финансиране. Затова неправителствената организация е решена да улесни процеса по стъпване на английския и германския пазар. Основателите на BIH не бързат с тази стъпка, защото знаят, че там ги очакват различна култура и екосистеми, които още не ги познават.