Силата да продължаваш
Да започнеш от нулата и да успееш е най-голямото удовлетворение за всеки предприемач. А да стартираш без никакви знания и да превърнеш бизнеса си в един от най-разпознаваемите в бранша си е направо висш пилотаж. Точно това постига Иван Колев, съоснователят на бранда за обувки „Колев и Колев“. Полетът на компанията стартира през 1997 г., за да се издигне до един от най-известните български производители на детски обувки, с годишно производство близо 100 хил. чифта и приходи над 4 млн. лв.
Днес предприемачът вече е натрупал много знания и опит и е решен да ги предаде на колкото се може повече компании. Срещаме се с него точно два месеца след като е основал консултантската компания „Нов.мениджмънт“. В нея е заедно с Галина Милушева, експерт с 30 години опит в сферата на счетоводството, финансите и управлението на бизнес процеси. Последните 16 години е работила в „Колев и Колев“ като главен счетоводител, както и мениджър „Бизнес процес и ERP“.
Двамата познават много добре ритейл пазара като производство, търговия и маркетинг и логично новата им дейност е насочена имено в този сектор. Идеята е експертите, в случая Колев и Милушева, да влизат в ролята на временни мениджъри. Те интегрират процеси, наемат персонал, търсят инвестиции, развиват бизнеса на клиентите си. „Всичко, което биха правили най-висококвалифицираните управленски кадри. След като приключим с консултантската помощ, оставяме компанията да работи на едно ново, по-зряло ниво. Това ни е концепцията.“ За разлика от класическите консултанти „Нов.мениджмънт“ остава, докато се осъществи промяната и се пречупи нагоре тенденцията в бизнеса. „През годините бяхме стигнали до изводите, че една от големите грешки, които правят консултантите, е да не ти помогнат да завършиш това, което заедно сте започнали“, казва Колев с премерен тон. Всяка дума на 52-годишния предприемач е точно намясто. Често се усмихва изпод диоптричните очила, а историите му са толкова увлекателни, че минутите минават като секунди.
Иван Колев е от добричкото село Безмер и още като дете се заплава по числата. Често ходи на състезания, дори е част от националния отбор по физика. Завършва математическата гимназия в Добрич. Влиза в казармата с последния двегодишен набор. Става програмист във ВВС рота, трупа опит „на машини, които вече едва ли биха тръгнали“. В практиката разбира, че е добър, и решава да продължи в Техническия университет в София. През есента на 1990 г. записва електроника. Година по-късно баща му почива и той е на кръстопът – дали да оцелява в София и да подпомага семейството си финансово от разстояние, или да се върне на село.
Момчето, което обича да печели състезания по математика и физика, има много идеи, енергия и размах, логично решава да развива собствен бизнес в столицата. Заедно с няколко състуденти основават компанията „Маус“, която съществува и до днес и се занимава с външна реклама. „Купихме един плотер, с който тогава много се гордеехме, че е вторият в България за рязане на фолио. И започнахме да правим табели“, спомня си Колев първите си дни като предприемач. Студентите обикалят различни събития, изложения и панаири и предлагат изработка на рекламни материали. Бизнесът се разраства, плотерът работи почти денонощно. Правят табели за магазини, фирми, училища.
Но младите предприемачи, включително и Колев, знаят твърде малко как да управляват бизнеса. „Четяхме книги и списания“, казва той. Но това съвсем не е достатъчно за амбициозния младеж, който записва второ висше мениджмънт и маркетинг, отново в Техническия университет. Започва по-добре да разбира основите на бизнеса, напуска рекламната агенция „Маус“ и се впуска в най-динамичния отрасъл в зората на демокрацията – търговията. И то не къде да е, а в Меката на тази дейност по онова време – базара „Илиянци“ в София. „Продавахме всичко – бяла, черна техника, електроуреди.“
И тук, както често се случва при амбициозните и трудолюбиви хора, се намесва късметът. „В Добрич беше най-голямата фабрика за детски обувки. Правеха милиони чифтове годишно за немски и френски марки. При някаква криза в бизнеса им бе останала много стока, която не можеха да пласират. Познавах търговския директор на фабриката, който ми се обади и предложи да ги продадем на „Илиянци“, разказва Колев как започва големият завой в съдбата му. Два-три дни след разговора пристигнал цял камион с обувки. „Нищо не разбирах от обувки, но ги разпродадохме за седмица.“ Купувачите са главно сърби, които подобно на ситуацията с българите в Одрин в момента идват с автобуси да пазаруват у нас, най-вече заради сръбското ембарго по онова време.
Виждайки, че Колев се справя повече от добре, фабриката в Добрич започва да праща регулярно камиони с обувки на младия бизнесмен, който ги продава. С търговските успехи идва и новата идея – през 1996 г. Иван Колев заедно със своя съименник и приятел от детството Николай Колев основават компанията „Колев и Колев“.
„Двамата започнахме бизнеса с детски обувки. Първо направихме едно магазинче на улица „Цар Самуил“ в близост до „Пиротска“ в столицата. После втори, трети, нещата се случваха бързо. Продавахме обувки, които вземахме от завода „Добрич“, както и от няколко други производители“, разказва Колев.
Но идва тревожната 1997 г. с хиперинфлацията и масовите фалити. Кризата сериозно удря „Колев и Колев“. „Въобще не знаехме какво се случва. Бяхме чели за хиперинфлация в Германия, където сутринта ти дават заплата и ако до обед не я изхарчиш, вечерта не можеш да си купиш почти нищо. Видяхме го с очите си, изпитахме го на гърба си. Купуваш обувки, почваш да продаваш и ако не им промениш цената в момента на продажбата, парите не стигат да купиш същото количество обувки. Нямаше никакви възможности за заеми. Тежко беше.“
Но притиснат от кризата, младият предприемач замисля мащабен ход – да създаде собствено производство. Тук Колев отново тръгва от нулата, няма никаква представа какво е това да произвеждаш обувки. „Отидох в Обувния техникум. Очаквах преподавателите там да ми обяснят как се правят обувки. Не стана точно така – един учител ми хвърли четири книги и ми каза – „На, чети“. То обувки с четене не се правят, трябва някой да ти покаже как става.“ Въпреки перипетиите Колев не се отказва. Останал сам, вече без партньора си Николай Колев, започва да търси експерт, който да му помогне. И тогава среща рускинята Екатерина Пътърова, наскоро омъжила се за българин и дошла да живее у нас. Жената е завършила екзотичната по онова време специалност „Дизайн на обувки“ в Санкт Петербург. Иван Колев успява да я убеди, че заедно ще успеят.
И така през 1998 г. „Колев и Колев“ отваря първия си цех за производство на детски обувки. Казвайки цех, не си представяйте голяма модерна фабрика. Иван Колев наема стая 30 квадратни метра в сградата на рекламна агенция „Маус“, с чиито собственици е в близки отношения от ден първи до днес. Купува три шевни машини втора ръка. В този микроцех започва производството.
Първият модел, който пускат на пазара, е на бебешки терлички в различни цветове. Продажбите през първата година са слаби, Колев и скромният му екип се нуждаят от някакъв тласък, за да закрепят бизнеса и да го развият. Споменът за буйките с цип от времето на социализма е важна страхотна идея, която променя посоката на бизнеса. „Колев и Колев“ измислят собствена бебешка обувка ново поколение. Правят я пъстра, привлекателна за бебетата и от естествена кожа. Пазарът приема новия продукт много добре, а за да го наложи, Иван Колев инвестира в маркетинг. Основният канал за реклама са специализирани списания и изложения. „Обикаляхме цялата страна. Имахме си малък пътуващ щанд, от който продавахме буйките.“
„С „КОЛЕВ И КОЛЕВ“ НЯКАК СИ НА УСЕЩАНЕ ЗАПОЧНАХМЕ ДА ИЗГРАЖДАМЕ МАРКА, КОЯТО ПРЕВЪРНАХМЕ В НАЙ-ПОПУЛЯРНАТА ЗА ДЕТСКИ ОБУВКИ У НАС.“
През следващите години бизнесът избухва. Буйките стават толкова популярни, че всяко второ бебе у нас прохожда с тях. „Годишно продавахме около 30 хил. чифта. Според статистиката в България се раждат около 60 хил. бебета.“
За да отговори на голямото търсене, Иван Колев се нуждае от финансов гръб. През 2002 г. съдружник му става бизнесменът Димитър Ковачев. Двамата започват да мислят с размах. Вземат цялата сграда, където се помещава първата производствена линия. Като се нанасят, разбират, че в нея преди 50–60 години е бил обущарският техникум. „Духът на обущарите е в тази сграда.“ Наемат нови работници и машини и започват да правят нови концепции на буйката и да навлизат в други сегменти на детската обувна мода.
Иван Колев трупа опит и знания, но разбира, че трябва да продължи да се образова. Завършва две специализации в Япония и една в Австрия за управление на производството. „Научих много ценни неща и принципи.“
Новото знание прилага в „Колев и Колев“ и заедно със съдружника си започват да отварят магазин след магазин. Основно в София и в големите градове. Започват да продават и в чужбина, но не успяват да се наложат. „Изнасяли сме в цял свят, но никога не сме успявали да пробием на друг далечен пазар. Изключвам Македония, където марката е популярна. Навън има силна конкуренция и за да успееш, ти трябва сериозен финансов ресурс.“
През 2014 г. компанията стартира отделно направление с ортопедични обувки, като сключва договор с Агенцията за социално подпомагане. Детските обувки са по индивидуална поръчка, съобразно предписанията на лекарите и медицинската диагноза, а за целта се вземат индивидуални размери от крачетата на децата.
„Колев и Колев“ започват да работят и за големи немски и френски компании. Българите създават всичко от А до Я. Измислят модела, намират суровини, шият, опаковат. „Толкова много започнахме да произвеждаме, че отворихме втора фабрика, с 200 души персонал.“ Този модел на работа и вниманието към производството за чужбина отклоняват вниманието от развитието на бранда „Колев и Колев“. През 2016 г. двамата собственици решават да затворят втората фабриката и се съсредоточават върху собственото производство. По това време компанията е редовен победител във Forbes Business Awards в категория „Производство“.
Иван Колев и Димитър Ковачев развиват и успореден бизнес. Спортистът фрирайдър и дизайнер на дрехи Петър Димитров се свързва с тях през 2011 г. с предложение за партньорство – да произвеждат надуваеми снегоходки. Тримата създават бранда SmallFoot. „През годините развихме моделите. Имаме патенти във всички снежни държави – от САЩ, Канада, Русия, Украйна, Корея, Япония, Европа. Навсякъде сме признати за изобретатели“, не крие гордостта си Колев. Снегоходката е регистрирана като оборудване за НАТО. Продава се доста успешно, а цялото производство се случва у нас.
Навлизайки все по-надълбоко в бизнесите на Иван Колев, спокойно можем да го наречем визионер, който успява с всичко, с което се захване. Но буреносни облаци отново надвисват над него и „Колев и Колев“. В ковид пандемията търсенето е слабо, затварят магазини. „Още преди да ни връхлети всичко това, бяхме осъзнали нуждата от инвестиция – казва Колев. – Трябваше да сме първата компания, която да излезе на пазара за растеж на малки и средни компании – BEAM“. Колев и Ковачев подготвят всичко за дебюта, но пандемията проваля плановете им. „Инвеститорите се отдръпнаха.“
Търсейки нов вариант за финансиране в края на 2020 г., обувните предприемачи сключват сделка с Фонда за капиталови инвестиции от групата на Българската банка за развитие. Инвеститорът придобива 27% миноритарен дял, а идеята е с парите да се навлезе на румънския пазар и да се увеличат магазините. Шест месеца по-късно, през лятото на 2021 г., осъзнават, че в условия на криза няма как това да се случи. „Румънският пазар е доста по-наситен от нашия, с много по-голяма конкуренция, но по-важното – по това време имаше голяма несигурност.“ Въпреки че оборотите на „Колев и Колев“ през 2021 са по-високи с повече от 20% спрямо 2020 г., предприемачът казва, че годината е била доста по-тежка за бизнеса. „Реално магазините бяха отворени, плащахме наеми, заплати, а в тях никой не влизаше заради ковид рестрикциите.“
През 2022 г. нещата започват да се успокояват и бизнесът се отърсва, най-вече заради растящите продажби онлайн. Но през февруари Иван Колев е поканен от съдружниците на изненадваща среща, на която му съобщават, че вече няма да е изпълнителен директор на компанията. „Вижданията ни за развитие на бизнеса започнаха да се разминават още през 2020–2021 г. И това е основната причина за това решение на партньорите ми. В началото се почувствах като ограбен. Когато се отърсих от първоначалния шок и здравият разум се завърна, си казах, че това са нормални процеси, които могат да се случат. Аз съм просто един миноритарен собственик на бизнес. Вече въпросът е оттук нататък компанията да бъде управлявана по правилен начин, за да просперира. Пожелавам го от сърце, защото марката, която е изградена, продуктите, искам да продължат да съществуват и да се развиват“, казва Колев.
„ИМАМ САМОЧУВСТВИЕТО, ЧЕ МОГА ДА ВЛЯЗА В КОМПАНИЯ И ДА ПОМОГНА, ЗАЩОТО ВИЖДАМ ГРЕШКИТЕ, КОИТО ТЕ ПРАВЯТ, ВЕЧЕ СЪМ ГИ ПРАВИЛ, А ЗАДАЧИТЕ, КОИТО ИМАТ, СЪМ ГИ РЕШАВАЛ.“
Два месеца след като мажоритарният собственик на „Колев и Колев“ Димитър Ковачев става изпълнителен директор на компанията, Иван Колев решава да се отдръпне почти изцяло от бизнеса. „В момента съм член на борда на директорите.“ И както разказахме в началото, вече гледа напред с „Нов.мениджмънт“. Първите клиенти не закъсняват. Двамата с Галина Милушева вече са консултирали успешно три производствени компании, като дори са успели да им осигурят финансиране за ново оборудване. „Нов.мениджмънт“ обаче търси голям бизнес, с който да работи дългосрочно.
„Това, което винаги ми е било в кръвта, е да създам някакъв продукт и да го видя как живее. През тези години, колкото и идеи да сме имали, сме ги реализирали на площадката на „Колев и Колев“. И сега, изправен пред нова ситуация, си давам сметка, че като помагаме на други компании, ние всъщност помагаме за развитието на културата на бизнес в България. И когато приключим един проект, ще си тръгваме с личната удовлетвореност, че сме свършили нещо и че то работи. Искаме да правим неща, в които ясно да виждаме, че сме си постигнали целите. И тези цели да са вдъхновяващи за нас и за нашите клиенти.“