Да разчупиш матрицата
Ако сте почитатели на креативните решения, използвани в ежедневието, значи със сигурност сте отваряли сайта на Kickstarter, който събира на едно място интересни предложения за продукти, които предстои да бъдат пуснати на пазара. В такъв случай вероятно сте чували и за успешни български кампании в платформата, една от които несъмнено е кампанията за оригами бутилката на DiFOLD – бутилка за многократна употреба, която след сгъване намалява обема си от 750 мл с 80%, а в разгънато състояние е много стабилна и с това се различава от други подобни продукти на пазара.
Кампанията на съоснователите на DiFOLD Радина Попова (33) и Петър Захаринов (43) действително се оказва суперуспешна, особено като се има предвид, че по данни на Kickstarter успеваемостта на кампаниите по принцип е 40%. Оригами бутилката е презентирана на платформата на 16 юни 2020 г. Заложената от двамата цел от 15 хил. долара е постигната за едва четири часа, а до края на кампанията получават подкрепата на 2913 души и събират 136 789 долара. След това предварителните продажби продължават в Indiegogo. Резултатът след две години е общо 6500 поръчани бутилки и над 200 хил. долара.
Планът е всички оригами бутилки да са изпратени до поддръжниците на идеята до края на 2020 г., но съоснователите на DiFOLD Петър Захаринов и Радина Попова се изправят пред трудности, които причиняват забавяне с около година и половина. Бутилката се произвежда в Китай. Отлива се обемно, но излиза с отворено дъно, което трябва да се затвори с три заварки. Проблемът е, че най-масовият начин за заваряване – с ултразвук, не работи в този случай заради особеностите на използвания материал – висок клас термопластичен кополиестер с 43% съдържание на масло от рапица. „Трябваше да се намери начин термично да се заваряват, което не е толкова просто, когато имаш херметически ефект и плътност на това, което искаш да правиш. Термопластичните полимери са меки и абсорбират вибрациите. Подобен продукт не беше правен с такъв материал“, обяснява Захаринов, който е създателят на концепцията за бутилката и се занимава с продуктовия дизайн в компанията.
За да не губят повече време, двамата решават, че ще е по-добре да сменят фабриката, където ще се произвежда бутилката. Новата фабрика отново се намира в Китай, а самото преместване на производството отнема седем-осем месеца.
Въпреки трудностите обаче предварително закупените бутилки са произведени и изпратени на клиентите от над 70 държави, като по думите на Попова единици от подкрепилите ги в началото са се отказали от покупката заради забавянето. След това са произведени още 5000 бутилки. Те са достъпни за продажба към крайни клиенти на американския пазар, в Канада, ЕС, Великобритания и Австралия чрез онлайн магазин. DiFOLD вече води разговори с партньори в САЩ за отваряне на фулфилмънт център и склад в Щатите, което трябва да се случи в следващите няколко месеца. Водят разговори и с потенциални дистрибутори за Япония, Корея и Тайван.
Бутилките се предлагат и на B2B клиенти – търсени са за подаръци за събития и за служителите на големи компании. Корпоративни клиенти DiFOLD има в България и Холандия, пристигат и запитвания от Германия, но Захаринов и Попова признават, че тепърва по-активно ще започнат да търсят такива възможности да предлагат продукта. Бутилки ще бъдат внесени и в България, където ще се предлагат в селектирани магазини за биохрани и такива с продукти с български дизайн.
След забавянето в производството това, което помага на компанията да продължи, е ангел инвестиция в размер на 200 хил. евро. Парите идват от четирима бизнес ангели, които получават общ миноритарен дял в „Хайпърфолд“ АД – дружеството, под което оперира брандът DiFOLD.
Инвестицията помага и за разширяване на екипа, който вече се състои от четирима души, като има и пети човек, който неофициално помага на Захаринов и Попова с финансовите въпроси от началото на съществуването на компанията.
Забавянето на производството и доставката на поръчаните бутилки в никакъв случай не спира работата на DiFOLD. През това време тече работата по създаването на втория продукт на компанията – оригами чаша. В момента се подготвят първите мостри, които трябва да са готови до месец-два. След успеха на първата Kickstarter кампания Захаринов и Попова са решени да повторят стъпките и преди ноември да пуснат кампания за предварителна продажба и за сгъваемата чаша.
Работата по създаването на чашата започва през лятото на 2021 г. Зад дизайна отново стои Петър Захаринов. Чашата ще е универсална, подходяща за консумация както на студени, така и на топли напитки, като в момента освен материала, използван за оригами бутилката, се тестват и два други материала за производство. Целта на двамата българи в дългосрочен план е DiFOLD да започне да произвежда сгъваеми кутии за храна за многократна употреба, а един ден – и по-големи сгъваеми контейнери. Това е една от причините да се търсят нови материали, които освен за чашата в бъдеще ще могат да се използват за производство на сгъваеми опаковки за многократна употреба.
Именно с тази идея – създаване на големи контейнери за многократна употреба, започва пътят на DiFOLD. Петър Захаринов, архитект по професия, създава уникалния дизайн за сгъване на три нива, което дава възможност за значително намаляване на обема на предмет с цилиндрична форма, който обаче остава стабилен и устойчив в разгънато положение. След като в проекта се включва Радина Попова, специалист по маркетинг, двамата се заемат да превърнат начинанието в бизнес, като измислят приложения на иновацията.
Бързо им хрумва, че решението им може да послужи за създаване на сгъваеми опаковки за многократна употреба. Още през 2019 г. започват да презентират идеята си пред компании като Procter & Gamble и Aldi, които търсят подобни иновации при опаковките. Проблемът е, че тези компании търсят завършен продукт и представянето на технологията на концептуално ниво не се увенчава с успех.
Затова Захаринов и Попова решават да променят траекторията на развитие на компанията си и да използват дизайна за създаването на бранд за лесно преносими продукти, използвани в ежедневието. Надеждата им е готовите продукти да им позволят да представят пред потенциални клиенти доказателство за това, че иновативният дизайн има успешно приложение, и постепенно в бъдеще да осъществят идеята си за производство на по-големи съдове за многократна употреба. „Целта ни е продуктите, които предлагаме, да се развиват и да стават все по-оптимални от гледна точка на въглеродния отпечатък“, казва Радина Попова.
Разговорите с потенциални клиенти не спират. Такива са водени още с компании като Beiersdorf (производител на козметика с марките Nivea, 8х4, Eucerin) и Lavazza, производителя на опаковки от био базирани материали Stora Enso и компанията за доставка на храни и напитки Loop.
„Със създаването на чашата се приближаваме към опаковките за многократна употреба. Продължаваме да се срещаме с компании и да презентираме. Вече виждаме какво търсят и с чашата можем да достигнем до пилотни проекти. Имаме няколко възможности, които разглеждаме. Надяваме се следващата година да се случи, тогава ще търсим и по-голяма инвестиция“, обяснява Радина Попова.
Захаринов и Попова имат идеята в бъдеще да разширят производството на сгъваеми предмети с база в Европа, особено ако, както се надяват, има интерес към продуктите им на европейския пазар.