FoodObox, AMPECO и АgroVAR грабнаха големите награди на Forbes Innovation Forum & Awards
На 28 септември екипът на най-голямата бизнес медия в света в партньорство с launchlabs Sofia отново събра лидерите на най-иновативните компании в България за второто издание на Forbes Innovation Forum & Awards. Гостите на събитието научиха от първа ръка какъв е подходът към иновациите, който е помогнал на участниците във форума да бъдат успешни.
След като участниците разкриха своята рецепта за правене на иновации, дойде време да отличим и тези компании, които най-умело са инкорпорирали верните съставки в своето ежедневие. Награди бяха раздадени в три категории: Социална иновация, Продуктова иновация и Иновативна услуга.
Отличието в категория Социална иновация спечели FoodObox – мобилното приложение, което преследва своята мисия да се пребори с разхищението на храна. Компанията свързва крайни потребители с бизнеси от хранителния сектор с цел останалата в края на деня непродадена храна да намери своя път към трапезата, вместо контейнера за боклук.
Подгласници на FoodObox станаха Фондация „Карин Дом“, която създава програми в помощ на семейства с деца с увреждания и специални образователни нужди, и Фондация “Социална чайна”, която наема младежи в заведението The Social Teahouse и им осигурява менторска програма, подпомагаща тяхното развитие.
В категория Продуктова иновация приза грабна разработилата базирана в облака софтуерна платформа за управление на зарядни станции за електромобили AMPECO. Като част от една от най-бурно развиващите се индустрии в глобален мащаб, компанията бързо успява да докаже своята стойност и вече може да се похвали с клиенти на пет континента.
В подножието на върха остана IoT компанията Allterco, разработваща умни устройства, които могат да бъдат открити в домовете на потребители от над 100 държави в света. Споделено трето място в категорията спечелиха Decibel, която произвежда екологичен, негорим и биоразградим топло и шумоизолационен материал, и LAM’ON, известна със своето уникално биоразградимо ламиниращо фолио.
Отличието за най-иновативна услуга заслужи AgroVAR със своя софтуер, който събира данни за почвените и климатични условия, анализира исторически метео данни за района и препоръчва на земеделците подходящи покривни култури и оптимален период за тяхната сеитба. Изправени пред перспективата за все по-сериозен недостиг на земеделска продукция в глобален мащаб, услуги като тази ще играят все по-важна роля в ежедневието на всеки един от нас.
Второто място в категорията заеха двама участници, които журито не успя да раздели – euShipments, която позволява на онлайн търговците да продават и доставят пратките си по-лесно в 27 европейски държави и MYX, която предлага технологично решение елиминиращо физическо присъствие при събирането на данни от труднодостъпни обекти чрез видеозаснемане с дронове.
Iris Solutions може да се похвали с третото място, благодарение на своята PSD2 Hub: софтуерна платформа, интегрираща API на банки и платежни институции в ЕС.
Събитието се проведе с подкрепата на нашите приятели от The Macallan, Оркид Спортс Карс България – ексклузивни представители на Porsche за България, Domaine Boyar, Lidl, TBI Bank и Филип Морис България. Благодарим и на ексклузивния ни медиен партньор bTV Media Group и на нашите домакини, тук в София Тех Парк.