Вейп с вкус на пари
Насядали около семпло бяло бюро, съоснователите на VapePro обсъждат навлизането си в Англия. Изминала е малко повече от година, откакто петимата съдружници са тествали българския пазар на електронни цигари за еднократна употреба. Продуктът им се продава в 17 държави, а броят им, твърдят петимата, ще се увеличава и занапред.
Още през първата си година на пазара „Трейдон БГ“ – компанията, която стои зад бранда VapePro – има над 12 млн. лв. приходи, което я нарежда сред едни от най-големите играчи в България. Основателите на „Трейдон БГ“ очакват, че през 2022 г. приходите на бизнеса ще се увеличат с поне 150%, стимулирани от силното търсене в България и продажбите в чужбина.
Зад граница VapePro расте чрез комбинация от търговски представителства и франчайзи. Съоснователите твърдят, че наргилетата им се продават в около 60 хил. магазина в Европа. „Искахме да направим продукт, който да е достъпен навсякъде – казва 35-годишният Иван Тодоров. – Това не беше правено досега. Никой не продаваше вейпове в хранителни магазини.“
Електронните цигари са сравнително нов продукт, който малко по малко превзема и българския пазар на тютюневи изделия, оценяван от НСИ на 2.5 млрд. лв.
За разлика от обикновените елеткронни наргилета вейповете за еднократна употреба се изхвърлят, когато течността в тях приключи. Това ги прави по-леки и по-удобни за потребителите. Нищо чудно, че тази нова ниша на пазара расте с бързината на току-що издишано кълбо дим със сладникав аромат.
Петимата съоснователи на VapePro се познават от години и развиват различни малки бизнеси поотделно и заедно. В средата на 2020 г. Веселин Димитров (38), Здравко Чанев (27), Светослав Тодоров (23) и Илиян Царибродски (36) стават съдружници в „Трейдон БГ“, а първоначалната им идея е компанията да се занимава с уебдизайн. Но някъде около новогодишните празници Иван Тодоров им показва вейп за еднократна употреба, който е открил случайно в магазин. „Показа ми го и ме попита „можем ли да проверим откъде да намерим и да купим нещо подобно“, спомня си Здравко Чанев.
И останалите са заинтригувани от продукта. Докато празнуват идването на новата година, обсъждат идеи за превръщането му в бизнес. Няколко дни по-късно започват да правят първите крачки. В рамките на дни измислят търговска марка, дизайн на продукта, опаковките. Намират китайски производител на вейпове, който да изработи първите бройки. Още преди поръчаните вейпове да са пристигнали в България, тръгват по софийските магазини, за да приемат предварителни поръчки. „В който и магазин да влезем, казваха „Искам, давай!“, спомня си Здравко Чанев.
Съдружниците бързо си дават сметка, че първоначално поръчаните вейпове няма да са достатъчни, за да покрият търсенето от магазините в София. Затова вдигат поръчката си на 10 хил. бройки. Идеята им е да започнат с малки доставени количества (няколко десетки бройки за всеки магазин), за да имат достатъчно запаси, с които да снабдяват търговците, когато бройките се изчерпят.
А те се разграбват буквално за дни. Търговците започват да звънят и да искат още вейпове. Това се оказва проблем, защото запасите приключват, а производството на нова партида отнема около месец. Наличните доставки правят с личните си автомобили. Често се случва да работят по 16 часа на ден. „Бизнесът беше изключително неврозен първите няколко месеца – казва Илиян Царибродски. – Твърде динамично се развиваха нещата. Ако април месец си продал определено количество, през май трябва да продадеш два пъти повече. Трябва да има някаква предвидимост, защото продуктът се произвежда за 30 дни.“
При толкова ясно изразен глад за вейпове основателите на VapePro нямат друг избор, освен да поръчат втора партида от 70 хил. бройки. Търсенето расте толкова бързо, че част от служителите, които дотогава са се занимавали с изработка на уебсайтове, започват да се занимават със снабдяването на магазини с вейпове и трансформират основната дейност на фирмата. „Бяхме 60 души, които правят сайтове, в момента сме 60 души, които продават вейпове“, казва Веселин Димитров. „Нито един от нас не се беше занимавал с бързообортни стоки“, допълва го Иван Тодоров, който поема ролята на главен изпълнителен директор и съдружник в трансформираната компания. – Ние буквално изграждахме нова категория продукти. Никой от нас не знаеше как стоят нещата за този продукт.“
VapePro бързо напуска границите на София, а скоро след това – и на България. Брандът започва да се появява в магазините на съседни страни като Гърция и Румъния, а след това и на други европейски пазари. Съоснователите на VapePro вярват, че са добре позиционирани, за да се носят комфортно по течението на този растеж. Те смятат, че най-голямата им спънка в момента е финансирането. „Въпреки че всяко едно левче, което изкараме, го вкарваме отново в стока, пазарът расте много бързо – казва Веселин Димитров. – Може би сега е моментът да кажем, че инвеститори са добре дошли. И могат да направят голям удар, защото бизнесът е изключително тренди.“