Промоция, превенция, профилактика
Аркади Шарков е макроикономист с опит в публичния и частния сектор. Експертизата му обхваща сферите на икономика на здравеопазването, данъчна политика, европейски проекти и управление на инвестиционни проекти.
Господин Шарков, общественото говорене за здравеопазването е или лошо, или нищо. Вие като икономист, който работи в тази област, виждате ли някакви положителни знаци?
Възприятието за здравеопазването е нещо субективно за всеки индивид. То може да варира в зависимост от поколенческите различия, демографския профил, здравния и социалния статус, финансовата обезпеченост, но не на последно място и настроението на човек в даден момент.
Що се касае до положителните неща, в момента ние от Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП) в колаборация с колегите социолози от „Тренд“ разработваме проучване на нагласите и сравнителен анализ за достъпа до българското здравеопазване. Оказва се, че когато говорим за достъп до специалист в извънболничната помощ, или пък прием в лечебно заведение – това се случва в рамките на същия или на следващия ден.
Друг позитивен елемент е сравнително добрият достъп до иновативни лекарства, което позволява и по-добро третиране на хроничните и част от редките заболявания. Не на последно място – здравеопазването е сфера, която се саморегулира – това създава възможност за гъвкавост в решенията на проблемите, но също така и повече устойчивост на смени в институционалната власт. Пандемията ни напомни колко е важна стабилността на здравната система. Разбира се, всичко казано дотук е с много условности.
В момента профилактиката, здравословният начин на живот са предимно лична инициатива. Може ли тази ситуация да се промени, профилактиката да обхване повече хора и чия инициатива трябва да бъде това?
Здравната култура е ключова, когато говорим за дълголетен и щастлив живот, а отговорността за здравето е както персонална, така и институционална. Три са основните стълбове за по-добро обществено здраве – промоция, превенция и профилактика. Всеки от тях би следвало да залегне на първо място в семейните ценности, но за да се случи това, са важни първите седем години на родителите и чак след това на децата.
Естествено е нужна и институционална подкрепа от отговорните министерства. В множество европейски държави има и публично-частно партньорство за такива инициативи. Бизнесът е разбрал, че за да има прогрес и развитие, е нужно служителят да бъде в добро ментално и физическо здраве, както и да не отсъства от работа заради заболяване.
Работим върху подобна инициатива в България, като един от фокусите ще бъде върху това пациентът да бъде наясно с рисковете за неговото здраве и начините, по които може да намали вредата от външни фактори като тютюнопушене, алкохол, прекомерна употреба на захарни изделия и напитки, а също и на вредни храни. Друг фокус ще бъде ролята на пациента в българската здравна система – неговите права и задължения.
Няма нищо по-ценно от здравето, от продължителния и щастлив живот. Защо това не е станало национален приоритет? Въпрос на ресурси ли е и как може да се промени общественият фокус?
Краткият отговор е, че липсва надпартиен консенсус и никой не иска да поеме отговорност за сферата. Дългият е, че политиците мислят краткосрочно и липсва хоризонт. Никой не изпълнява залегналото в написаните стратегии – пример за това е предходната здравна стратегия, в която до голяма степен липсваха индикатори, а отчетът за изпълнението бе формално прочетен и забравен.
Това не трябва да се случва с проекта за новата стратегия! Връщайки се към първия въпрос – преди няколко месеца бе представен „Национален план за борба с рака в Република България 2030“, който е част от по-голяма европейска инициатива за повишаване на диагностиката и намаляване на смъртността от това заболяване в границите на Европейския съюз. Планът е ценен с това, че залага количествени и качествени индикатори и цели, към които България трябва да се стреми и които могат да се измерят от ъгъла на времето. Моето желание е добрият пример да бъде показван и пресъздаван ежедневно.
С какво икономистите в здравеопазването като вас могат да помогнат в решаването на проблемите? Има ли ваши идеи и решения, които сте видели да се реализират?
Икономиката е наука за човешкото действие и не включва само числа и пари, тя касае както решенията, които взимаме, така и рационализира нашите действия. В свят на несигурност, войни, пандемии и постоянно меняща се глобална картина е нужен пътеводител, който да насочи държавата и бизнеса във взимането на най-ефективните и правилни икономически решения.
Ролята на икономиста е именно такава – да огледа околната среда, да направи оценка и да оптимизира оскъдния ресурс. Разходите в здравеопазването нарастват ежегодно и въпреки това парите са недостатъчни, за да задоволят нуждите на системата и гражданите. Решенията на проблемите се свеждат до правилно преразпределение на средствата, но също и прогнозиране на потенциални нови разходи.
През годините успяхме да наложим като принцип това, че на здравеопазването освен като на разход може да бъде гледано и като на инвестиция с голяма дългосрочна възвръщаемост. Друг наш успех е свързан с това, че показахме ползата от публичност и прозрачност на финансовите потоци – къде колко се харчи и при нужда откъде може да има съфинансиране за определени дейности.
Ограничихме дискриминационното преразпределяне на средствата от осигуровки. Изведохме на преден план острата нужда от повишаване на процента, който държавата заплаща за лекарствата за най-широко разпространените социално значими заболявания. Един от големите ни дългосрочни проекти касае целевото заделяне от постъпленията от акцизи с цел финансиране на програми за промоция, превенция и профилактика на незаразните хронични заболявания.
Как се създава успешен бизнес в здравеопазването?
С упоритост. Изискват се градивно отношение, търпение и стремеж към светлината. Здравеопазването е консервативна сфера. За да бъдеш допуснат в нея, трябва да имаш определен набор от качества – да вникваш в проблема, да балансираш интересите, да не ощетяваш и не на последно място – да работиш в полза на пациента, за да е видим ефектът от твоята работа pro bono publico!
Извън здравето – от ЕКИП бяхме първите с най-точна прогноза за инфлацията, която ни сполетя тази година, ето защо вече списваме и икономическите бюлетини на една част от нашите клиенти. Съумяхме да поставим на дневен ред и да решим част от проблемите, свързани със социалните придобивки на заетите в частния и публичния сектор, спомогнахме за промените по отношение на олекотяване на данъчното бреме за микро- и малкия бизнес с оглед устойчивото му развитие и не на последно място сме едни от малкото, които изискват оценка на ползите и разходите от въвеждането на единната европейска валута в България.
Вие сте и преподавател, какви послания отправяте към своите студенти?
В началото запълваме дупките в знанията, а реалната работа започва чак след като фундаментът е стабилен. Ключов елемент на обучението е добрата амалгама между теорията и практиката – за да можеш да амбицираш човек, трябва да покажеш къде и как на практика знанията могат да бъдат приложени. Най-важният апел, който често отправям към тях, а и към себе си, е да търсят постоянно и да не се задоволяват с ограничената информация на лоното, в което се намират.
Какво трябва да постигнете в професионален и личен план, за да си кажете „успях“?
Труден въпрос. Може би никога няма в абсолютен смисъл да кажа „успях“. Амбицията е устроена така, че човек постоянно да се стреми към успеха и дори когато го постигне, да не се задоволява с него и да продължава към следващата цел. Мога да кажа, че в личен план успехът се корени в добруването на моите приятели и близки, без които нямаше да съм тук. А в професионален – когато някой ден се обърна назад, да видя позитивните публични ефекти от своята работа. Трябва да сме благодарни и на Бог.