Овладяването на сложността в бизнеса – скок към решаването на по-трудни проблеми
Казват, че големите промени в бизнеса са като смяната на двигатели на самолет – докато той лети, не можеш да спреш бизнеса или хората, за да се подготвиш. Същото се случи и през последните години, когато се сблъскахме с кризи като пандемия, война, настъпваща икономическа несигурност, за които дори и не подозирахме, че ще станат част от живота ни. Ръководихме екипи и вземахме решения в движение в условия на неяснота и несигурно бъдеще, сами не знаейки какво ще се случи. За много от нас това означаваше и вглеждане в себе си и оценяване на нашите собствени сили като лидери, но и като хора. Под натиска на неяснотата и несигурността трансформирахме организациите, екипите и не на последно място себе си, проправяйки път на новото утре.
Трансформациите не спират дотук. И бизнесът, и светът стават все предизвикателни за навигиране и за да сме успешни, е необходимо да разберем откъде идва сложността и какво ще ни помогне да я овладеем и да изведем екипите и организациите си на едно ново, по-високо ниво.
Сложността идва от дигитализацията и взаимосвързаността на нещата
Едно от големите предизвикателства, с което лидерите се сблъскват днес, е в очакването за простота в свят на сложни взаимовръзки. Сложността и непредсказуемостта винаги са съществували. Разликата с днес е, че докато преди те са живеели предимно в мащабни системи като държавни структури, корпорации и подобни, днес те са във всичко, до което се докосваме в ежедневието си – работата, продуктите и услугите, които предоставяме, дори начина, по който общуваме. Вследствие на дигитализацията системите, които допреди са били отделни, вече са свързани и зависими едни от други. Сложните взаимовръзки между тях могат да действат по начини, неочаквани и непознати за нас, което ги прави трудни за управление. Така вече няма един правилен отговор и изход за всяка ситуация, настоящето става по-трудно за осмисляне, а бъдещето – по-трудно за прогнозиране.
Трансформацията на хората, екипа, организацията означава скок към по-сложни проблеми
Сложността и несигурността плашат и затова по-често срещаме хора, които преосмислят случващото се около тях с желание да отхвърлят необходимостта от промени и да се върнат към простотата и фокусa върху детайла. Те обаче са и възможност за трансформация на лидера, екипа и бизнеса, като в основата стои еволюцията на разбирането и умението да се решават все по-сложни проблеми, чиито параметри и резултат са невинаги ясни.
Скокът към по-трудните проблеми изисква експериментиране, любопитство и отвореност към различни гледни точки и възможни резултати. Спенсър Харисън, преподавател в реномирания университет INSEAD, открива в свой анализ на 500 главни изпълнителни директори и най-силните им екипи, че нивото им на любопитство е пряко свързано с дългосрочния стратегически успех на организациите им. Това е така, защото любопитството, съчетано с умение за разбиране на хората, техните нужди и мотиви за действие, е ключово за развитието на среда, в която всеки се чувства мотивиран да доведе до успешен край нови идеи. Това е валидно както в разработването на продукт, който да адресира нуждите на пазара, така и за управлението на организацията, която реализира самия продукт, и за израстването на всеки от нас като лидер.
Силните екипи трябва да включват хора с различен опит и разнообразни гледни точки
За да насърчим решаването на по-сложни проблеми и любопитството в екипите си, е необходимо първо в тях да имаме хора с различен опит и гледни точки, които не се страхуват да задават въпроси, да поставят под съмнение общоприети истини и да изразяват противоположни мнения. Скорошно проучване на изследователската организация Catalyst показва, че този подход води до близо 60% повишение на креативността, иновативността и отвореността към новото и близо 38% по-добра оценка на интересите на потребителите.
Необходимо е също да осигурим психологическа сигурност, така че всеки да чувства, че приносът му е търсен и има значение. Тук ролята на лидера е с емпатия да обединява и води, инструктира и окуражава в правилния момент, но също така и умело да променя посоката на действие спрямо обстановката. Така само един проблем или ситуация в условия на несигурност и увеличаваща се сложност могат да бъдат разгледани от разнообразни ъгли и решени по нови, малко популярни, но перспективни начини.
Въпреки че сложността и несигурността съществуват в различна степен около нас, пандемията и дигитализацията ускориха и умножиха тяхното протичане до степен, трудна за поддържане за много хора и организации. За постигане на успех и устойчивост новото и непознатото трябва да вземе превес над рутината и стремежа ни да се придържаме към вече познатото. Лидерите се нуждаят от екипи, на които могат да вярват и които са готови да се откъснат от старото, вече неработещото и да се гмурнат в бурни води. Само така се изгражда устойчивост и се създават предпоставки за успех в непредвидима и трудна за навигиране бизнес среда.