Семейният бизнес е в основата на всяка икономика
Питър Рубен, главен изпълнителен директор на ОББ и КВС Банк и кънтри мениджър на KBC Group за България, споделя мнението и плановете си за фамилните бизнеси
Семейният бизнес е основен двигател в развитието на най-успешните икономики, като за Европа най-показателен е примерът на Германия. Там този тип бизнес е ключов двигател за успеха от десетилетия, има и доста компании, в които собствеността се предава от поколение на поколение много пъти. Същото се отнася и за Нидерландия и Белгия (традиционният пазар за KBC Group), където може да се види, че историческото въздействие върху икономиката от наличието на добре развити местно управлявани компании е много сериозно, а семейният бизнес е истински ускорител за иновации и растеж.
Според Питър Рубен не може да се отрече, че мултинационалните компании също са важни, защото имат голямо значение за икономиката на дадена страна. Те носят нови знания и различен тип управление, така че помагат икономиката да се развива. И е нормално в страните от Централна и Източна Европа, както и на Балканите правителствата да обръщат голямо внимание на тези компании, защото те привличат преки чуждестранни инвестиции. Голяма част от реалната заетост обаче идва от местни семейни фирми. „Това е ключов елемент в развитието на икономиката и трябва да му се обърне специално внимание“, казва Питър Рубен.
Успехът на семейния бизнес зависи от конкретния бизнес и от това, което го различава. Но специфичното за този сегмент е семейният аспект, това, че собствениците и мениджърите са едни и същи. Хората, които управляват компанията, са вложили собствените си пари в нея и това е фундаменталната разлика с мениджърите, които не са собственици. „Нивото на ангажираност е различно, при семейния бизнес всичко става изключително лично и създава специална динамика“, смята Рубен.
Има много бърза обратна връзка, защото собствениците и мениджърите веднага могат да отговарят на динамиката в конкурентната среда. Тези компании обикновено са много добри в реакцията на промените в пазарните тенденции, решенията се вземат много бързо. „Гъвкавостта в управлението е много по-развита при семейните бизнеси, отколкото при големите мултинационални компании“, допълва той.
Според него няма специфични типове семеен бизнес както в Европа, така и в България, те се срещат в почти всички индустрии. Семейните компании са с различна големина – от такива с по един човек до най-големите, които оперират на международните пазари. Дори и в България по думите на Питър Рубен вече има семейни бизнеси, които са се развили до международни компании. „Семейният тип бизнес е много разнообразен, а въздействието му тук, в България, е важно, защото приблизително 60-70% от работодателите са семейни компании“, казва още той.
ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВАТА ПРЕД СЕМЕЙНИЯ БИЗНЕС
Едно от ключовите предизвикателства за семейния бизнес е как да се осигури приемствеността, така че да бъде ясно, че компанията ще оцелее през второто и по-късно през третото поколение. Това според него е изключително критично, защото, ако се погледне исторически в различни страни, се вижда, че не са малко семейните бизнеси, които не оцеляват след наследяването. И то не защото бизнесът е лош, а заради трудността да се управлява това предаване на бизнеса на поколенията. „Това, което виждам, е, че много малко компании наистина имат план за наследяване“, заключава Питър Рубен.
Според резултатите от вътрешно изследване сред клиенти на ОББ огромното мнозинство от 60 до 70% от настоящите собственици мениджъри казват, че имат план и той включва техните деца. Но тук възниква въпросът дали децата са съгласни и дали наистина има реален план или собственикът подготвя и организира приемствеността, надявайки се, че това ще се случи гладко. Според наблюденията на Питър Рубен има сериозна нужда да се помогне на компании и собственици в България да бъдат професионално подготвени предварително, а не в последния момент, как да се справят с тези проблеми.
„Това е особено критично, защото в този момент сме свидетели на активен преход от първо към второ поколение в семейния бизнес в страната“, допълва той.
Предизвикателствата са много и са различни за различните компании, но най-важното нещо според него е, че семействата намират за много трудно да имат директен и открит дебат относно това. Може би защото първото поколение чувства, че все още се справя, може да управлява и няма нужда да се оттегли. Ако има и повече деца, които са включени в бизнеса, тогава става още по-трудно. Всекидневното водене на бизнеса отнема от времето и трудно се разбира кога е точният момент да се разисква предаването на отговорностите. „Тук почти никой няма опит в това кога да се оттегли, с кого да говори, кого да попита за съвет, на кого да вярва, защото това е много личен момент“, споделя Питър Рубен.
В тази връзка уточнява, че в KBC Group познават този бизнес много добре, защото част от основните акционери са собственици на семейни фирми второ и трето поколение. „В групата имаме изградени инструменти и практики, които можем да дадем да бъдат научени тук, в България, за да направим прехода между поколенията възможно най-успешен“, казва той. Обединена българска банка (като част от KBC Group) има уникалната позиция, тъй като освен ноу-хау на групата познава добре своите клиенти. „Ние имаме дълбоко разбиране за техния бизнес, имаме тясна връзка със собствениците и много често дори познаваме второто поколение, когато те са активни в компанията“, допълва Рубен.
Работата на банката със семейните компании стъпва на базата на взаимното доверие във взаимоотношенията с тях и на големия опит на групата в тази област. Предвижда се в следващите месеци да бъдат стартирани редица инициативи и да се инициират дискусии и диалози със собствениците на семеен бизнес. Това ще бъде добре за компаниите, за икономиката и за банката, защото сегашният ключов момент е важен за това какво ще се случва през следващите 10–15 години.
„Ние искаме да помогнем проактивно на семейните фирми, които работят с нас, за да се подготвят добре, за да имат успешни приемници в бъдеще“, разказва Питър Рубен. Допълва, че при досегашните си разговори е срещнал някои интересни и много добре управлявани компании, много конкурентни, които са скрити шампиони. Според него, ако има повече такива семейни компании, има реален шанс и потенциал икономиката да се развива още по-добре.
Мнението му за държавната подкрепа за семейния бизнес в страната е, че едва ли той ще поиска такава. Според него семейните компании са много конкурентни и искат да си проправят собствен път на пазара. Това, което искат те, е среда, която стимулира и улеснява бизнеса. „Мисля, че правителството трябва да отдаде достатъчно признание за значението на семейните фирми в икономиката и трябва внимателно да се вслуша в техните нужди и проблемите, които тези компании виждат по отношение на развитието си“, смята Рубен.
Това, което може да се направи, е внимателно да се проучи опитът на страни като Белгия, Германия и Италия и правителството да се опита да разбере какви елементи може да се въведат в България, за да може да се създаде подходящата среда за развитието на семейния бизнес.