BESCO: Стартъп визата е добро постижение
България вече има стартъп виза и това само по себе си е постижение на фона на смяната на четири министъра за няколко години и стотици часове работа, за да се превърне идеята в наредба, обнародвана в Държавен вестник, казаха от Българската стартъп асоциация (BESCO).

„Вариантът не е идеален, все още има какво да се подобрява, но сме благодарни на Министерството на иновациите и растежа, че чуха нашите препоръки и направиха този първи вариант доста по-работещ от първоначалните варианти,“ каза за Forbes България Иван Василев, директор „Политики и стратегическо планиране“ в стартъп асоциацията.
Стартъп визата стана факт в началото на седмицата, след като в Държавен вестник бе обнародвано Постановление за приемане на Наредба за условията и реда за издаване, удължаване и отнемане на удостоверение за високотехнологичен и/или иновативен проект, наречен „Стартъп виза“.
Василев допълни, че от гледна точка на BESCO този вариант е добър като началo, но трябва да се види каква ще бъде обратната връзка от предприемачите, които кандидатстват и ако има нужда от подобрения, oт организацията разчитат на активен диалог с министерството.
Удостоверението се издава от Министъра на иновациите и растежа и предоставя възможност на чужденци да започнат и развият проекти, предвиждащи извършване на високотехнологична и/или иновативна дейност в страната, и е един от задължително изискуемите документи за получаване на разрешение за продължително пребиваване. Срокът на валидност е една година. От BESCO уточняват, че удостоверението се отнася за чуждестранни предприемачи, граждани на страни извън Европейският съюз.
Какви са критериите?
За него може да се кандидатства онлайн, на английски език със заверка на превода на български. „Срокът е кратък, 30 дни от подаване на заявлението до получаване на отговора, а експертен съвет ще оценява заявленията и предприемаческите идеи с които се кандидатства за стартъп визата“, допълва Иван Василев.
Проектите, с които се кандидатства се оценяват по 6 критерия, а за одобрение проекта трябва да събере минимум 8 точки. Най-много точки (5) може да получи Бизнес плана и презентацията. Максимум по 3 точки носят Обезпеченост със средства за издръжка на заявителя и Финансови прогнози и наличен капитал. Клиентска мрежа, Инвестиции, Валиден патент или валидно свидетелство за регистрация на полезен модел се оценяват с максимум по 1 точка.
Стартъп визата може да бъде отнета ако заявителят е подал неверни данни или не е уведомил за настъпили промени в законовия срок, ако промените в обстоятелствата възпрепятстват изпълнението на проекта, както и ако са установени нарушения на българското законодателство.
Според Иван Василев обаче в следствие на политическата нестабилност България изостава в класацията на стартъп екосистемите (Global Startup Ecosystem Index). „Все още има проблеми, които трябва да се решават и това изисква надпартийно решение. Ние като асоциация призоваваме да се погледне малко по-отговорно и се надяваме предложенията ни да бъдат подкрепени от политиците, за да бъдат решени проблемите”, казва в заключение той.