Инвестициите в ранно детство са инвестиции в обществения прогрес
Приемате ли щастливото дете като предпоставка за икономически прогрес? Ако се чудите що за въпрос е това и каква е връзката между децата, икономиката и щастието, отговорите идват от Иванка Шалапатова, изпълнителен директор на фондация „За Нашите Деца“, която очертава основните предизвикателства пред ранното детско развитие и огромната възвръщаемост на социалните и икономическите инвестиции в този период.
„В България не виждаме, че инвестициите в ранно детско развитие, както и политиките за емоционално и хармонично развитие, са свързани с просперитета на обществото. И световните индикатори за детско развитие показват, че ние не се справяме като общество“, казва Шалапатова. Когато говори за ранно детство, тя използва параметрите в световната рамка за пълноценна грижа на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка. Там периодът на ранно детско развитие е от раждането до седмата година (а не разпространеното у нас разбиране до третата), а за достигането на пълния потенциал на детето е необходима холистична грижа, която включва грижа за здравето, за адекватното хранене, възможности за ранно учене, отзивчиви грижи, сигурност и безопасност. Именно първите седем години са периодът на най-бурно развитие на детето, на формиране на архитектурата на мозъка, емоционалните устои и разбиране за света.
„Според научните данни 1 лев, инвестиран в ранно детско развитие, се възвръща 7 пъти, тоест има 7 лв. възвръщаемост като просперитет за обществото“, казва Шалапатова и допълва, че ако създадем хармонична среда за всяко българско дете в първите 7 години, то след това ще спестим огромни социални плащания както на държавата, така и на нас като данъкоплатци. Проучванията сочат, че при сътресения в ранното детство в бъдеще се влошават здравните показатели, увеличава се необходимостта от рехабилитация и лечения, повишава се вероятността от наркотична и алкохолна зависимост, от нестабилна трудова заетост или трайна безработица. Ето защо от фондация „За Нашите Деца“ призовават, от една страна, да се подхожда мъдро с инвестирането на финансовия ресурс, който държавата заделя, но от друга страна – да имаме гражданско и корпоративно отношение как българското правителство разпределя този ресурс.
През 2020 г. България инвестира 0.8% от БВП в предучилищно и начално училищно образование, което е два пъти по-малко от средното за ЕС (1.7%) и най-ниският процент от всички държави членки. Разходите за социална закрила на семейства и деца са 1.7% от БВП в сравнение със средната стойност за ЕС от 2.2%. „Дори само с тази финансова политика българското правителство и всички ние граждани, които сме пропуснали този тревожен факт, казваме: Добре, значи предучилищното и началното училищно образование не са важни за просперитета на обществото. Но Нобеловият лауреат по икономика Джеймс Хекман е доказал точно обратното“, коментира данните Шалапатова. „Нека да направим промяната тогава, когато ѝ е времето и когато ще има най-голяма възвръщаемост. Ако не започнем да гледаме на децата като най-ценния ни капитал, ние ще очакваме иновации и технологии, промяна на нашата икономика и инфраструктура, но няма кой да създаде тези социални блага, няма кой. Този човешки капитал трябва да се изгради сега.“
Ако гледаме в перспектива за промените, които искаме да се случват в обществото, носителят на промяната винаги е младият човек. Младият човек, който в ранното си детство е твърде вероятно да е живял на студено, защото 50% от домакинствата с малки деца не могат да осигурят адекватно отопление. Или да е бил сред стотиците хиляди деца в семейства под линията на бедността, които не могат да си осигурят ястия с месо поне два пъти седмично. И с това се връщаме на въпроса, с който започнахме – виждаме ли щастливото дете като предпоставка за икономически прогрес.
„Ние имаме огромна и спешна задача. Малките деца не могат да чакат. Много хора не си дават сметка, че ако за един икономически проект, проектен цикъл от 5–7 години е абсолютно нормален, за да изградиш нова иновация, да обучиш хората си, да я наложиш на пазара, то за едно дете една година е цял живот. И ако ние пропуснем точно този период, когато развитието е изключително бурно и се оформят решителните и иновативни бъдещи лидери, след това не можем да наваксаме по никакъв начин.“
Посветени на тази кауза, във фондация „За Нашите Деца“ работят в няколко различни посоки. Първата е да привличат съмишленици, които да инвестират финансов и нефинансов ресурс в програмата на фондацията и по този начин да станат част от промяната. Втората е работата с родители и обучаването им за цялостното развитие на децата. В тази връзка се правят много курсове за родители, обучения за тийнейджъри по семейно планиране с фокус върху отговорността за създаването на живот. Специално внимание се обръща на младите родители, които са израснали в институции. В края на 90-те години 35 хиляди деца живеят в тогавашните сиропиталища, съответно днес много от тях са родители, които нямат ролеви модели за родителска любов и грижа. Фондация „За Нашите Деца“ със своя 30-годишен опит следи тези процеси и предлага адекватни и професионални решения.
През тази година в двата комплекса на фондацията в София и в Пловдив стартира „Мисия Украйна“, където над 300 деца и семейства получават специализирана психологическа подкрепа за справяне с травмата и траура, а програмата е разработена съвместно с международни ментори.
Продължава и автентичната програма, когато има риск за детето, да се намери любяща и подкрепяща среда под формата на приемна грижа, детска къща и т.н. През последните години фокусът на фондация се е насочил основно към създаване на хармонична и здравословна среда за ранно детско развитие за всяко дете, като ключов фактор за минимализиране на всички останали рискове и последици, с които и „За Нашите Деца“, и държавните институции се борят от десетилетия.
За реализирането на тази инициатива ще бъдат дарени и събраните средства в традиционното годишно фондонабиращо събитие на фондацията „Вечер на добродетелите“. Тазгодишното 13-о издание ще се състои на 31 октомври в Sofia Event Center и ще бъде под мотото „Пазители на детството“. За традиционния благотворителен търг с водещ Игор Марковски са подготвени уникални предмети, дарени от 14 дипломатически мисии. Творческият екип на събитието пък ще разкаже по много положителен начин за най-тежката битка и променената съдба на едно дете, което е събирателен образ на всички променени детски истории. Със събраните средства Ваня и екипът ѝ имат амбицията да променят над 2500 семейни съдби през 2023 г. За заряда на събитието изпълнителният директор на фондацията казва, че първо, ги обединяват каузата и съмишлениците с общи ценности. Второ – генерирането на обществен капитал под формата на дарения, но и много форми на подкрепа, които постъпват след самото събитие като дългосрочна и задълбочена корпоративна социална отговорност. „И трето, ние всички напускаме залата с решимост всеки от нас да бъде променотворец. И в утрешния ден да бъде по-успешен като родител, като лидер на своята компания и като гражданин.“