Рисков бизнес
През пролетта на 2020 г. Пол Ким, баща на три деца, на средна възраст, с къща в предградията и стабилна работа в застрахователна компания в Средния запад, прави нещо лудо. Той напуска работата си, за да основе своя собствена компания.

„Едно е да скочиш в началото, когато пазарът върви нагоре – спомня си той сега, когато почвата под краката му е по-стабилна. – Но тогава хората се страхуваха. Пазарът се сриваше. Приличаше на депресия и инвеститорите се нуждаеха от бърза помощ.“
Всъщност моментът се оказва много подходящ. Дружеството на Ким, Simplify Asset Management, предлага участие в борсово търгувани фондове, което предпазва портфейлите на инвеститорите в кризисни ситуации като срив на фондовия пазар и скок на лихвените проценти. Най-добрият момент за продажба на подобни продукти е, когато съществуват проблеми. Докато пандемията настъпва, Ким става все по-убеден, че или сега ще създаде компанията си, или никога няма да го направи и до гроб ще съжалява.
През годината, в която той урежда документите по създаването на инвестиционното дружество, пазарът обаче успява да се възстанови. Ако дните на благоденствие се бяха завърнали завинаги, новата му фирма би била обречена. Но щастливите времена за биковете на пазарите не продължават дълго. За щастие на Ким тази година настъпи понижение едновременно в цените на акциите и на облигациите.
Този двоен срив е истински шок за притежателите на пенсионни спестявания, които винаги са вярвали, че облигациите ще балансират опасностите, свързани с акциите. Те започнаха отчаяно да търсят друго средство за намаляване на риска. Именно това продава Simplify. Един от фондовете на Ким – борсово търгуваният Simplify Interest Rate Hedge, печели, когато облигациите поевтиняват. Ръстът му тази година е 50%. Друг фонд, който притежава акции и частична застраховка срещу спад на цените, се е понижил тази година само наполовина от спада, регистриран на фондовия пазар. Simplify управлява активи в размер на 1.4 млрд. долара в 21 фонда, всеки от които предлага нетипичен модел за покриване на риска и осигуряване на печалба от инвестиции в акции, облигации, суровини и криптовалута.
Партньор на Ким в създаването на компанията и младши акционер в нея е Дейвид Бърнс, който по образование е физик. Подобно на Ким, Бърнс напуска застрахователния пазар. Но кариерните им пътища са доста различни. Ким (45) има бакалавърска степен от университет от Бръшляновата лига (Дартмутския университет) и магистърска степен от университета в Уортън, които му гарантират предсказуемо израстване в кариерата и каквито може да се очакват от един продуктов мениджър в Pimco, а след това и в Principal Financial Group. Бърнс (43) е син на двама полицаи в Ню Йорк. Той казва, че е щял да работи в полицията, ако майка му не била настояла да напише вместо него заявлението за кандидатстване в колежа Tufts.
Бърнс получава диплома от Tufts, а през 2008 г. защитава докторантура по физика в Масачузетския университет (MIT). Дисертацията му е посветена на използването на свръхпроводими вериги за създаване на квантов еквивалент на транзистор. Неговите съученици работят в областта на изследването на квантовите компютри – устройства, които един ден могат да се справят с математически задачи, недостъпни за обикновените машини. Бърнс се насочва към теориите за създаване на портфейли.
Физика, пари – съществува ли връзка между тях? Съществува. Например разликата в топлината с течение на времето е аналогична на разликата в цените на акциите. В практиката си Бърнс обяснява, че и в двата случая става дума за риска и начина, по който хората го възприемат.
Ким и Бърнс поемат риск, когато започват да работят без подкрепата на ангел. Може би така Ким се е опитвал да докаже нещо. Той пристига в САЩ на 4-годишна възраст. Родителите му, които вече са пенсионери, започват със сергия за плодове в Куинс, Ню Йорк, и в крайна сметка изграждат бизнес за търговия на едро. Ако те са успели като предприемачи, със сигурност и той ще успее. Ким разказва за работата си по създаване на борсово търгуван фонд в Pimco: „Когато направите платформа за 20 млрд. долара, какво ви остава? Не я притежавате. Това е просто бизнес.“
Двамата съдружници набират капитал от семейството и приятелите си, за да стартират своя бизнес. С активи на стойност половин милиард долара те вдъхват достатъчно доверие, за да привлекат външни средства. Милиардер, когото Ким не може да идентифицира, влага 10 млн. долара, за да придобие дял от 25%.
Фондът, който хеджира риска от промяната в лихвените проценти и разполага с 296 млн. долара, прави залози главно срещу държавни облигации. Той притежава пут опции, които на практика не съществуват и които ще се изплатят, ако след шест години доходността на 20-годишните съкровищни облигации е с един процентен пункт по-висока, отколкото е в момента.
Пут опциите могат да бъдат ценни не само когато лихвените проценти преминат нивото, даващо право за изпълнение на опциите. При нарастване на лихвите, както се случи тази година, дългосрочните пут опции стават по-рентабилни.
Simplify не си прави илюзии, че неговият хедж фонд е самоцелен начин за печелене на пари. Той е по-скоро застраховка на риска. Ако притежавате част от него заедно с по-традиционен актив с фиксирана доходност, например портфейл с общински облигации с дълъг падеж, запазването на този актив, когато пазарът тръгва нагоре или надолу, е по-поносимо.
В борсово търгувания фонд Simplify Hedged Equity е заложена различна стратегия. Той вече си е осигурил пут опции срещу понижаване на борсовите цени към портфейла с акции от индекса S&P 500, които трябва да бъдат хеджирани с опциите. Тази комбинация е предназначена да се конкурира със стария модел за инвестиране на пенсионните спестявания – комбинацията 60/40 между акции и облигации. От началото на тази година при спад на S&P с 16% и спад на общия пазар на облигации с 10%, офертата на Simplify изглежда изгодна. Фондът на Simplify е поевтинял с 8%, докато фондът на Vanguard – Vanguard Balanced Index Fund, е загубил 15%.
Инвеститорите имат изкривена представа за риска, казва Бърнс, и в крайна сметка създават портфейли, които не са в състояние да поддържат по време на сериозни сътресения на пазарите. Консултантите им невинаги ги подготвят за това. Всъщност, добавя той, „хората на Уолстрийт работят усилено, за да прикрият риска на своите продукти“.
Един от виновниците за това е почти универсалният навик рискът да се измерва с едно-единствено число – варирането на цената на даден актив за месец. Вариацията събира квадратите на движението на цените на акциите спрямо началната им точка. Бърнс обаче се интересува от третата степен на тази разлика. Мистерия? Съвсем не. Като се интересувате само от вариацията, ще си харесате стратегия, която съчетава много малки печалби с големи случайни загуби.
Това се получава например при фонд за облигации тип „боклук“ или фонд, който увеличава месечния си доход посредством емисия на кол опции. Подобни неща се продават, защото заблуждават инвеститорите, че могат да се радват на нисък риск и едновременно с това на висок доход.
Изчислението на разликите на трета степен, което статистиците наричат „изкривяване“, забранява използването на подобни стратегии. То постига точно обратния ефект на стандартните модели на възвръщаемост – множество малки жертви в замяна на случайна голяма печалба. Положително изкривяване се получава при борсово търгувания фонд Simplify U.S. Equity Plus Downside Convexity, който управлява активи на стойност 449 млн. долара и притежава пут опции, които служат само за лека корекция при движение на цените, каквото акциите претърпяха тази година, но при срив на борсите биха се включили на висока скорост. Този модел е подходящ за определени инвеститори, които могат да се справят с 20% спад, но не и с 50% спад.
„Ние изрязваме диспропорциите във възвръщаемостта. Опциите са нашият скалпел“, казва Бърнс.
Борсово търгуваните фондове на Simplify са по-скъпи от обикновените индексни фондове, но много по-евтини от частните хедж фондове, които предлагат персонализирана възвръщаемост. Борсово търгуваният фонд начислява такса за хеджиране на лихви 0.5% годишно, за хеджиране на акции – 0.53%, а за хеджиране при низходяща тенденция на пазарите – 0.28%.
„Борсово търгуваният фонд е по-добър капан [от хедж фонда] – казва Ким. – Той е по-евтин. По-прозрачен. И е по-ефективен от данъчна гледна точка.“
Фирмата на Ким, в която работят 23 служители, все още не е излязла на печалба, но той очаква, че това ще се случи скоро. „Борсовите фондове са като филмово студио – казва той. – Необходим ви е някой хит, за да финансирате бизнеса си.“ Ким не признава, че се моли за катастрофално поевтиняване на акциите или облигациите, тоест доста по-тежко от това, което вече преживяхме, но такова събитие вероятно би се оказало необходимият хит за бизнеса му.