Комфортен успех
Едно от златните правила в бизнеса гласи, че той не бива да се смесва с приятелските отношения. Димитър Димов (44) и Мирослав Константинов (45) са напълно наясно с този постулат и въпреки приятелството от детските години и сходните интереси те никога не отварят думата за създаване на съвместен бизнес. Както обаче нерядко се случва, съдбата има план, който никой от тях не успява да предвиди.

Димов и Константинов израстват заедно в София, преди академичният им път да ги раздели. Димов поема към Франция, като завършва бакалавър по икономика в университета в Гренобъл, последван от магистратури по търговски мениджмънт и управление на капитали. Константинов пък заминава за Великобритания, където обаче не успява да завърши, след като икономическата криза през 1996-1997 г. оставя семейството му без възможност да го издържа зад граница.
След нормализирането на икономическата обстановка в България на Димов не му отнема дълго време да убеди своя приятел да се присъедини към него в Гренобъл. „През 2000 г. отидох там с идеята да уча, а в крайна сметка се ожених“, казва Константинов, който впоследствие заминава за Париж и стартира кариерния си път в местната верига магазини за вино Nicolas.
След като катери корпоративната стълбица и стига до позицията генерален директор на новооткрития клон в Русия, през 2008 г. съдбата го отвежда до нова работа в Nespresso. Години по-късно прекият ръководител на Константинов в компанията за кафе ще помогне и за осигуряването на първия договор на бъдещата фирма М2 Пром.
Като част от Nespresso Константинов отговаря за изграждането и обзавеждането на новите търговски обекти на компанията. „Тогава общувах изключително много с архитектите, със строителните и мебелните компании, което ми помогна да мина от другата страна на бариерата години по-късно“, казва той. Следващата крачка също е повече от впечатляваща – Константинов започва работа в модния гигант Gucci, където продължава да трупа опит в сферата на обзавеждането на търговски обекти.
Междувременно Димов се прибира в България, където среща своята съпруга, което се оказва и решаващо за оставането му в страната. Той започва работа в UniCredit Bulbank, където се занимава с управление на активи. „Беше ми изключително интересно, но когато погледнах какво може да бъде кариерното ми развитие през следващите години, то изобщо не отговаряше на моите амбиции“, казва Димов. Така той се присъединява към семейна компания, работеща в сферата на сградните инсталации.
Пътищата на Димов и Константинов започват отново да се преплитат, след като вторият приема оферта за работа от френската Megamark, където отговаря за аутсорсинг на различни дейности в Източна Европа. Това му позволява често да пътува до България, където не пропуска да се срещне със своя приятел Димов. Именно на една от тези срещи, без да го осъзнават, двамата полагат основите на М2 Пром.
През 2014 г. Константинов получава задача от Megamark да намери оферта за изработка на информационни табели за летище „Шарл дьо Гол“ в Париж. Наглед не толкова сложната задача се превръща в кошмар поради краткия срок за намиране на предложение – 48 часа. „Получих 76 страници сух текст, който трябваше да прочета, да разбера, да преведа, да обясня на подизпълнител и да получа оферта“, казва Константинов.
Макар задачата да е сложна, той решава да се похвали на Димов с иначе така интересния проект в любимия им Париж. За негова изненада Димов му отправя така желаната оферта.
В същото време Константинов се среща с бившата си пряка ръководителка в Nespresso, която вече заема позиция във френската верига ресторанти Buffalo Grill. От нея той научава за предстоящ търг за обновяване на част от ресторантите, но получава молба да подаде директна оферта, която да не минава през неговия работодател към онзи момент – Megamark, с цел избягване на натрупването на надценки. Макар Константинов да няма собствена фирма към онзи момент, от Buffalo Grill нямат против да са „Фактура №1“.

Изминава близо месец и Константинов научава неофициално, че печели търга на Buffalo Grill. Едва ден по-късно от Megamark го информират, че предложената от него ценова оферта за изработка на табели за летище „Шарл дьо Гол“ също е одобрена. „Така, имайки два договора пред нас, от необходимост се роди и М2 Пром“, казва Константинов.
Въпреки обещаващото начало двамата не се впускат сляпо в новото начинание, защото „една-две поръчки семейство не хранят“. Константинов решава да запази своята работа, а Димов се нагърбва с първоначалното развитие на компанията. М2 Пром скоро получава няколко нови поръчки, които изключват опасението на основателите, че всичко до онзи момент е плод на късмета на начинаещия.
На шестия месец от фактическото започване на операции на компанията Константинов вече е убеден, че си заслужава да се премести със семейството си в България и да се посвети на проекта. „Тогава с Митко имахме много сериозна среща, на която анализирахме нещата и си поставихме цели, които да постигнем в следващите една, три и пет години“, казва Константинов.
Основното желание на съоснователите в този период е да позиционират компанията успешно в луксозния сегмент. Важен елемент е и изграждането на работни процеси и корпоративна култура, сходна с успешните практики, които двамата са видели в големите компании, в които са работили. Поставен е и фокус върху иновациите и поемането на все по-сложни технически проекти, които да развият компетенциите на екипа.
По това време М2 Пром основно приема поръчки от чуждестранни клиенти, които възлага на подизпълнители в България. Това позволява на компанията да отчете оборот от 1.3 млн. евро в рамките на една година, въпреки че екипът наброява едва четирима души. Отчетен е сериозен прогрес по отношение на изпълнението на заложените цели, което кара двамата предприемачи да си дадат нови две години, в които продължават да експлоатират своите отлични връзки във Франция, за да печелят нови клиенти.
Но с постигането на успех в привличането на повече поръчки, и то от все по-висок клас, компанията се натъква и на първите по-сериозни предизвикателства. Заданията стават все по-сложни, а времето за изпълнение все по-кратко предвид по-сериозното натоварване. С течение на времето става очевидно, че при договорите с подизпълнители е изключително трудно да се контролират качеството и крайните срокове, а те са от ключово значение за М2 Пром.
Въпреки това идеята за изграждане на собствени производствени мощности дълго време не стои на дневен ред за двамата основатели. Това частично се променя през 2018 г., когато М2 Пром получава възможност да участва в търгове на KFC във Франция и световния гигант Legardere, който управлява близо 5000 магазина на летища, гари и др. Важна подробност и в двата търга е необходимостта участниците да имат собствена производствена база. „За да се съобразим с изискванията на търговете, решихме да наемем пространство, където да сглобяваме стоките, а не да правим реално производство“, казва Константинов.
След сериозен анализ Димов и Константинов посещават няколко потенциални локации. Една от тях е в Божурище, макар двамата да не са ентусиазирани от перспективата помещението да е толкова далеч от домовете им. Нещата се обръщат, когато научават, че към халето има налично и допълнително пространство. „Това всъщност беше една бивша дискотека, която имаше изключително красив дървен таван, който видяхме и си казахме – това е нашият офис“, казва Димов.
В същия този момент обаче М2 Пром се опарва от познатите проблеми. Компанията работи върху престижна поръчка за модния гигант Dior, когато един от подизпълнителите сериозно обърква предвидената времева линия за изработка на един от най-простите детайли. „Ние винаги работим с нашите подизпълнители открито и с голямо доверие, поради което изчакахме цели шест дни, преди да отидем на място да видим защо се бави облицоването на една проста дъска“, казва Константинов. Оказва се, че подизпълнителят крие, че има повредена машина. Това е и капката, която прелива чашата.
Макар да нямат изобилие от опит в производствената страна на нещата, Димов и Константинов се впускат смело в новото начинание. Въпреки положените усилия да разберат какво точно им е нужно, двамата често се учат и в движение. Първите машини купуват като на шега. Във връзка с търговете на KFC и Lagardere двамата пътуват до Франция, а на път за летището в София посещават изложение на машини за производство на мебели. „Търговецът ни обясни плюсовете и минусите, но първата си машина буквално избрахме заради готиния дизайн и лед светлините“, казва Димов.
Впоследствие М2 Пром печели и двата търга и отваря нова страница в своята история. Следва наемането на служители с опит в производството, които да помогнат в прехода, както и закупуване на необходимото оборудване. „Започнахме при нас да изработваме най-сложните елементи и да градим ноу-хау, докато за рутинната работа все още разчитахме на подизпълнители“, казва Константинов.
Това позволява на М2 Пром да следва търговската си стратегия още по-агресивно. „За да спечелим един клиент, който таргетирахме например, започнахме с поръчка за едва 7600 евро“, казва Константинов. Следва оборот със същия клиент от 36 хил. година по-късно и 480 хил. евро след още 12 месеца, когато нещата вече се задвижват. А спечелването на нови клиенти в целевия сегмент неминуемо довежда и до раздялата с някои по-встрани от него, за да може фокусът на компанията да остане все така силен.
Успехите на M2 Пром не остават незабелязани и през 2019 г. един от партньорите ѝ в чужбина проявява интерес за придобиване. До сделка обаче не се стига, защото оценката се разминава драстично с тази на Димов и Константинов, които вярват безрезервно в бъдещото развитие на компанията.
На М2 Пром обаче ѝ е необходим капитал, за да може да премине на следващия етап от своето развитие. Личното убеждение на двамата предприемачи ги възпира от финансиране под формата на заем, което отваря вратата за инвестиционните фондове. Следва интерес от три фонда – един български и два чуждестранни. „В крайна сметка избрахме българския фонд, защото вярвахме в проекта и искахме печалбата да остане в България“, казва Константинов.
Така след дълги преговори през 2020 г. Фондът за капиталови инвестиции (ФКИ), част от групата на държавната Българска банка за развитие (ББР), прави първата си инвестиция, наливайки на два транша общо 2.65 млн. лева, с които придобива дял от 34% в компанията.
Макар клиентската база на компанията да понася сериозен удар вследствие на пандемията, М2 Пром смело инвестира средствата в изграждането на своето бъдеще – нова производствена база в Мусачево край София. „Докато работата беше замръзнала, ние инвестирахме в нова база, машини, софтуер, кадри и тяхното обучение“, казва Димов. Това позиционира мебелната компания за страхотен ръст, което се доказва и от постигнатите резултати през 2021 г., когато приходите достигат рекордно ниво от 6.7 млн. лева.
Това неминуемо засилва отново интереса към компанията, като този път оферти пристигат от две различни чуждестранни компании. „И двете оферти отговаряха на нашите стратегически планове за разрастване на операциите ни във Франция“, казва Димов. След разговори с ФКИ и известни преговори в крайна сметка М2 Пром става част от френската група Lindera, която придоби 100% от компанията за необявена сума.
Като част от сделката Димов и Константинов стават акционери в Lindera и част от борда на директорите на компанията. Те продължават с изключителна амбиция да кроят бъдещето на българската дивизия на Lindera, целейки да поставят страната ни на картата на премиум сегмента в мебелната индустрия, редом до държави като Италия, Франция и Швейцария.
Но това не е нещо ново за двамата предприемачи. От самото основаване на компанията те активно работят за имиджа на България чрез откритата си политика към своите клиенти, сред които са някои от най-големите имена в световен мащаб. Пряко или като подизпълнител, компанията е участвала в обзавеждането на бутици на Dior, Swatch и Tissot, хотели от веригата Accor, обекти на KFC, Pizza Hut, Starbucks, Lagardere и др.
От няколко години започват и съвместни инициативи с Лесотехническия университет, целящи да адресират липсата на кадри в мебелната индустрия. „Ние инвестираме средства в материалната база, както и нашето собствено време, за да помогнем за изготвянето на програма, която да подготви подходящи кадри, които нямат никакъв ангажимент към нас самите – те са за цялата индустрия“, казва Константинов.
Идването на Lindera отваря нови врати. Димов и Константинов вече работят активно по план за създаване на проектантско бюро, което да отговаря за нуждите на групата. Това създава предпоставки за наемането на около 50 нови служители. Отделно, стъпването на групата в България отваря вратите за наши подизпълнители, които ще имат възможност да се борят за поръчки на стойност от десетки милиони евро годишно.
Затова и от М2 Пром гледат на останалите играчи в мебелната индустрия като на партньори, а не като на конкуренти. Предвид малкия размер на нашата индустрия и гигантския мебелен пазар Димов и Константинов виждат бъдещето точно в специализацията в луксозния сегмент, а не в изискващия огромни ресурси нисък клас. „Искаме да променим мисленето, че в България се правят евтини неща и когато Dior или Chanel си мислят за това къде ще правят мебелите за следващия си бутик, редом до Италия и Франция да се сетят и за България“, казва Константинов.