Отвъд звука
Облечени в черен и бял суитшърт с надписи на жестов език за срещата си с Forbes, съоснователите на Stray Sheep Борис Бъндев (27) и Александър Калинов (27), участници в селекцията ни „30 под 30“, искат от пръв поглед да се разбере какви са част от посланията на компанията им, която се бори за популяризирането на жестовия език. На суитшърта на Бъндев е изписана думата любов, а на този на Калинов – кураж. „Ние нямаме физически продукт, продаваме идея. Идеята за това колко е важна невербалната комуникация всеки ден“, обяснява Бъндев.
За малко повече от година, в която компанията съществува активно, с нейна помощ на жестов език са обучени 300 души. Stray Sheep работи с компании като Progress, Green Path, Highstreet Magazine, JAMBA, UniCredit Bulbank, Disney, Networking Premium, SiteGround, CareerShow, за да направи средата по-достъпна за глухи хора, а един от последните ѝ проекти е свързан с осигуряване на жестов превод на видеа в образователна платформа.
Бинзесът е изграден на базата на приятелство – между Борис Бъндев, Александър Калинов и Цветелин Дерменджийски, който впоследствие решава да се фокусира върху друго занимание.
Бъндев и Калинов се познават от деца, като ученици седят на един чин във френската гимназия в Пловдив. Именно тогава Калинов за първи път научава историята на Борис. Единствен чуващ в семейство на глухи, той научава жестовия език като първи език. Животът му преминава през немалко трудности. В детството си среща деца, които му се подиграват заради това, че родителите му не чуват и че общува с тях на език, който наричат „маймунски“.
Затова и на по-късен етап Борис Бъндев не разкрива лесно истината за семейството си. Постепенно обаче се решава да сподели тази част от живота си с Калинов, който се запознава със семейството му и започва да учи жестовия език.
Постепенно жестовият език става неразривна част от тяхното приятелство. Двамата използват езика, за да си подсказват на контролни или да си говорят в дискотеката, без да се налага да крещят.
След гимназията пътищата им за кратко се разделят. И двамата заминават в чужбина – Бъндев поема към САЩ и Италия, а Калинов към Англия. Допреди две години, когато Бъндев предлага да създадат компания, с която да правят онлайн курсове по жестов език.
По това време той се е върнал от Италия и работи в българска ИТ компания, но не се чувства на мястото си, затова разговаря с Александър Калинов и му предлага да се върне от Англия, за да осъществят заедно идеята му за курсовете. Калинов се оказва много отворен за предложението – не само защото вече е запознат със света на глухите, но и защото „в главата си винаги съм имал фиксидея да създам нещо“.
Дружеството „Стрей шийп“ е регистрирано официално през ноември 2020, а активно компанията започва да се развива от следващата година. През лятото на 2021 съоснователите на Stray Sheep правят обиколка из България, за да се срещнат с глухи хора от цялата страна и да разберат от какво имат нужда те.
„Разпитахме поне 5000 глухи хора от какво имат нужда, бяхме във всички големи областни градове“, разказва Бъндев. Оказва се, че най-голяма нужда има от 24/7 ангажиран жестов преводач.
Няма официални данни колко точно са глухите хора в България, но се смята, че са около 120 хил., като поне 50 хил. души използват българския жестов език. „По документ преводачите са над 350, но реално 15–20 са активните“, допълва той.
На него също често му се е налагало да превежда, включително през нощта, ако някой има нужда от Спешна помощ. „Искаме в бъдеще да можем да запълним тази нужда, като предоставим онлайн колцентър, за да може всеки да си резервира преводач“, обяснява Бъндев.
Светлина в тунела има, след като през януари 2021 г. българският жестов език е официално признат за самостоятелен език. Така до края на 2022 г. трябва да се предоставят условия за административно обслужване на хората с увреден слух. Законът предвижда още осигуряване на безплатен превод при настаняване в болница и до 60 часа допълнителен безплатен превод за студентите. Остава обаче проблемът с липсата на преводачи. „Има хора, на които им е интересно да научат езика, за да си комуникират с глух човек, но не непременно да станат преводачи. Ние искаме с времето да създадем и преводачи, да стане високо ценена професия“, казва Калинов.
На първо време двамата се заемат да събудят интереса към жестовия език. „Не го правим по агресивен, нападателен начин, опитаме да създадем чувство на колаборация. Звучи много сложно, непознато, а не е така, това се опитваме да променим“, посочва Борис Бъндев и е категоричен, че всеки би могъл да научи 100–200 думи.
За целта създават онлайн курсове. Те продължават седем седмици, като на първите три срещи Бъндев превежда на курсистите, а след това те имат възможност да се потопят напълно в новата материя с трима глухи лектори. В рамките на обучението се засягат теми като невербалната комуникация, емоциите, цифри и други, като се преподава по увлекателен начин. В края всеки трябва да представи текст на жестов език. В курсовете се включват хора от цялата страна, както и от Германия, Италия, Америка.
„Това, което правим, освен че има обществена полза, вярвам, че дава допълнителна стойност на всеки човек – излиза обогатен и познава себе си по-добре, чете по-добре езика на тялото, презентира се по-добре, продава се по-добре, познава друг тип комуникация“, казва Бъндев.
Едновременно с това Stray Sheep работи с различни компании, като им помага да създадат благоприятна работна среда за наемане на глух служител. В зависимост от компанията и нейните нужди Stray Sheep се включва в общ проект – например превод на жестов език на специфично съдържание, или работи с фирмата на абонаментен принцип. Често общата работа започва с кратък курс, в който служителите да могат да научат основни думи на жестов език, за да общуват с глух колега, а крайната цел е именно наемането на глух човек и това той да се чувства добре и приет в тази нова среда.
С тяхна помощ в заведение в София наемат глух барман. Освен че помагат за жестовия превод по време на интервюто, от Stray Sheep насърчават клиентите да си поръчат на жестов език – чрез сканиране на QR код в менюто могат да видят как.
Борис Бъндев и Александър Калинов осигуряват превод на различни събития. Обръщат поглед и към развлекателни предавания и видеа, на които също осигуряват превод. „Наричаме го социален маркетинг“, обяснява Бъндев. Такъв пример е „Звънни на Караджов“ – онлайн предаване за ремонти, което става първото онлайн предаване с жестов превод у нас.
Забавни видеа екипът на компанията споделя и в социалните си канали. От тях всеки може да научи например основни думи, с които да общува с глух колега, както и как би изглеждал „Ергенът“, ако беше на жестов език.
Голяма гласност на мисията им дава и участието на Борис Бъндев в „България търси талант“ през 2021. Пред публиката той разказва живота си на жестов език, като посочва, че иска да даде глас на „едни 100 хил. души в България, които не са били чувани, макар че са крещели, обаче на жестов език“.
„Разбрах, че имам нещо, заложено в себе си. Дали проклятие или дарба, но знам, че владея жестовия език и затова съм тук – за да покажа жестовия език не като проклятие, а като дарба, с която мога да покажа красотата на музиката по по-различен начин“, казва той пред публиката. Журито е силно впечатлено и оценява представянето му с натискане на златния бутон, което го изпраща директно на полуфинал.
На финала Борис Бъндев излиза на сцената с баща си, като превежда на живо монтаж от моменти от популярни филми. Той често казва, че голямата му страст е да разказва истории, просто ги облича в жестов език. И с представянето си го доказва.
Stray Sheep гледа напред и към много други инициативи, чрез които да помогне на глухите хора в България и да популяризира жестовия език. Една такава е партньорство с bTV за така наречения двоен превод. Идеята е глух човек да превежда на жестов език. „Аз не мога да предам информацията така, както един глух човек“, обяснява Бъндев. За целта той ще застава зад камерата и ще подава репликите на глух човек, който е пред камерата и който ще пресъздава тази информация за зрителите.
Тече общ проект и с популярна образователна платформа, като Stray Sheep в момента прави жестов превод на всички видеа на платформата, които включват информация за ученици от 1 до 12 клас.
Голяма цел на компанията в дългосрочен план е да успее да развива социален бизнес в България. Бъндев и Калинов вече са се убедили, че това не е лесно, но са решени да ръководят Stray Sheep така, както биха развивали всеки друг бизнес. „На първо място гледаме на него като на нещо, което ни изхранва. Не очакваме нищо подарено. Преборваме се за всеки лев и постигнат резултат, което смятам, че много ни е помогнало“, казва Бъндев и допълва, че са получили предложение от инвеститор, но са го отказали, защото „не ни устройваше сумата, която предлагаха срещу процент от компанията“.
Въпреки това той е убеден, че ще успеят в мисията си. „Още от малък исках да бъда успешен в това, което правя, това ми е било единственият двигател – да бъда успешен“, казва той.