Онлайн магазин с доставка, точно когато имаш нужда от нея
Светослав Добрев, изпълнителен директор на Wooop, разказва за смисъла на динамичното определяне на стойността на минималната поръчка
Какво представлява Wooop?
Wooop е онлайн магазин, който предлага някои екстри, които са в удобство на клиента. Това са на първо място бързата доставка в рамките на 15-30 минути и удобството да поръчате нещата, които са ви необходими в реално време. Тоест, ако видите продукт в магазина, той със сигурност ще бъде наличен, а няма да поръчате нещо, което впоследствие да се окаже, че е изчерпано.
За да реализираме бързата доставка, във всеки отделен район имаме т.нар. даркстор, от който стоките се доставят в радиус от 2-3 км. Дарксторът прилича на магазин, в който има различни хладилни витрини, фризери, рафтове и т.н. Той обаче не е подреден по логиката на обикновен хранителен магазин, а по логиката на склад, което позволява една поръчка да се събере от квалифициран персонал и да се подготви в рамките на не повече от 2-3 минути, след като бъде получена.
С какво се различава от другите онлайн магазини?
На първо място ние винаги предлагаме напълно безплатна доставка в зоните, които обслужваме. Така клиентите не трябва да мислят за това колко и какви поръчки биха искали да направят. Вместо това те могат спокойно да пазаруват нещата, които са им необходими, тогава, когато са им необходими, дори това да изисква няколко поръчки на ден. В крайна сметка доставката е безплатна.
Другото отличително преимущество е, че предлагаме много кратко време за доставка. Имаме две зони – 15-минутна и 30-минутна. Това означава, че в 15-минутната зона ще донесем поръчката ви за около 15 мин., като това може да се случи за 5 минути, може да отнеме и 17 минути, според натоварването в конкретния момент. Идеята при всички положения е, че поръчвате неща, които получавате сега. Един вид магазинът идва при вас, вместо вие да отидете до магазина.
Третият отличителен елемент е, че нямаме фиксирана минимална стойност на поръчката. Това е също толкова иновативно за българския пазар, колкото и бързата и безплатна доставка. На пазара у нас до момента не е прилаган такъв динамичен способ на формулиране на минималната поръчка. Обикновено безплатната доставка е обвързана с конкретна сума на поръчката. В повечето случаи минималната поръчка в Wooop е на стойност 1 лв., което е и минималната стойност, за която една трансакция има икономически смисъл.
Какъв е смисълът на динамичното определяне на стойността на минималната поръчка?
Идеята на Wooop е клиентите да поръчват неща тогава, когато имат нужда от тях, което прави натовареността на нашите куриери много различна. В някои моменти те са много натоварени и дори може да има поръчки, чакащи обработка. Има и моменти, в които времето е лошо, което също води до повече поръчки. Без значение какви са условията, за нас най-важното е, че ще доставим поръчките в рамките на 15–30 минути.
С динамичната минимална поръчка можем да управляваме натовареността на куриерите, като им спестим доставките, които е вероятно да не са с висок приоритет за потребителя в този конкретен момент. Например, ако искате да си поръчате просто един чипс, ще видите, че това не е възможно в момента, защото временно минималната поръчка е 10 лв. Така имате избор да допълните поръчката си, да отидете до близкия магазин или да изчакате куриерите ни да се освободят и минималната поръчка да отпадне, за да можем да гарантираме бързата доставка.
Какво представлява дарксторът?
Дарксторът прилича на хранителен магазин, който работи по логиката на склад. Шегуваме се дори, че може би сме един от най-чистите и правилно подредени магазини в София. Причината е, че всеки даркстор се обслужва само от квалифицирания ни персонал, нашите пикери – хората, които приемат и събират поръчката и след това я предават на куриерите за доставка. Дарксторът е с размер от около 150 кв. м, в които събираме асортимент от 1500–2000 различни артикула. В това отношение надвишаваме значително всяко квартално магазинче.
„ЦЕЛТА НИ Е ДА СМЕ ТАМ, КОГАТО НЯКОЙ ИМА НУЖДА ОТ НЕЩО В ТОЗИ КОНКРЕТЕН МОМЕНТ, БЕЗ ЗНАЧЕНИЕ ДАЛИ Е ХРАНИТЕЛНИ ПРОДУКТИ, НАПИТКА ИЛИ КРУШКА ЗА БАНЯТА.“
Дарксторът е подреден по конкретен начин, като основната цел е продуктите да са бързо достъпни. Всеки продукт се позиционира според съображния като съседство на продуктите или температурен режим на съхранение. Част от съображенията е подредбата да позволи на пикера, който обслужва даркстора, да може да събере поръчката за максимум 3 минути, след като е получена. В момента средното време на събиране е за под две минути, след което поръчката се предава на куриера.
Колко души обслужват един даркстор?
Предвид пространството на дакрстора той се обслужва от един, максимум двама пикери. По отношение на куриерите имаме определени показатели, към които се стремим и чрез които преценяваме колко души са ни нужни. В момента имаме постоянно двама-трима куриери, които да обслужват един дакрстор между 8:00 и 22:00 часа. Знаем всеки от тях какъв капацитет има и е напълно нормално да достигнем до момент, в който постоянно има по 10 куриери за един даркстор.
Как определяте зоните, в които функционира Wooop?
Най-грубият принцип е, че един даркстор обслужва радиус от 2.5 до 3.5 км. Това обаче не е напълно коректно, тъй като София е с неравна топография и е предизвикателно да се определи територията на такъв принцип. Затова логиката ни е колко бързо можем да стигнем до определени точки. Създаваме специфични карти, които включват двете зони – 15- и 30-минутна, като в момента сме лимитирали зоните, за да направим логистичните тестове, които са ни необходими.
Конкретен пример е, че в момента имаме даркстор в София, който обслужва районите от „Околовръстен път“ до „Стрелбище“. Напълно изпълнимо е да стигаме до „Стрелбище“ за 30 минути, тъй като нямаме друга задача освен това. Планираме също така да обслужваме и кв. „Бояна“, но макар да е близо, той ще е в 30-минутната зона, тъй като има сериозна денивелация, която трябва да преодолеят куриерите ни, които се придвижват с електрически тротинетки или велосипеди.
Що за хора са потребителите, които целите с Wooop?
Ние не разделяме потребителите си по стандартния начин, а по-скоро по мотивацията да се обърнат към нас. Основната ни група са хората, които искат да си купят нещо тук и сега в този момент. Това може да е някой, на когото му се хапва нещо сладко или солено в момента или да му се пие нещо. Хората не поддържат асортимент от 40 вида снакс вкъщи, но ние ги имаме. Това е спонтанна мотивация и нея могат да имат млади хора, работещи родители и всъщност всеки един от нас.
Другата мотивация е появата на нужда от инцидентни покупки. Това са моментите, в които сте забравили нещо, не сте разбрали, че нещо вкъщи е свършило, или пък на някой продукт е изтекъл срокът на годност. Това може да са продукти, които ви трябват, докато готвите, чистите или дори тоалетна хартия. Това са също така ежедневните продукти като свеж хляб, мляко, яйца и други.
Третият тип мотивация е на хората с деца. Всеки родител е попадал в ситуация, в която детето ви просто иска нещо или е необходимо да осигурите продукти, които нямате в момента, а да отидеш до магазина е цяло събитие. В такава ситуация Wooop е безспорно удобно и бързо решение. Целта ни е да сме там, когато някой има нужда от нещо в този конкретен момент, без значение дали е храна, напитки, битова химия, козметика, дори крушки и батерии.
Какви са плановете ви за развитие?
В момента имаме само един даркстор в София, тъй като на този етап това е необходимо и достатъчно. С него тестваме свършената от нас работа в последните шест месеца – както по отношение на логистиката, така и за нещата, които трябва да подобрим на базата на обратната връзка, която получаваме. Имаме конкретни приоритети за развитието ни, но обръщаме внимание на всички детайли, дори да не ни се струват толкова важни.
Целта ни е да покрием поне 70-80% от територията на София, което означава да имаме общо между шест и осем даркстора, според зонирането. Това е най-приоритетната ни задача, в която имаме преимуществото на приложението и ERP системата, която стои зад него. С нея можем да приспособим всеки даркстор според потребителските навици и търсенето в конкретния район, така че да предлагаме нещата, от които клиентите имат нужда.