Местен шеф за дигитални номади
Отразявам успехите на българските предприемачи с фокус върху стартъп екосистемата, технологиите и социалното предприемачество
През пролетта на 2022 г. основателят на Motion Software Христо Пеев е на купон в дома на приятел. Наближава време за срещата му в Zoom с Дарън Оберст, изпълнителен директор на американската софтуерна компания Exadel. Пеев взeма лаптопа и слушалките и се качва на тавана, за да избяга от музиката.
Тогава се вижда за първи път с Оберст. Американецът го търси за съвет как Exadel да стъпи на българския пазар и Балканите. Двамата разговарят около час. Накрая Пеев, който е част от „30 под 30“ на Forbes България за 2019 г., съветва американеца да помисли за придобиване на местна компания. Срещата приключва и Пеев се връща при останалите гости за питие.
След два дни Христо Пеев (31) получава имейл от Exadel. Оберст е решил да го послуша. Изненадата е, че се е насочил към Motion Software. Основният ѝ продукт е WhoIsAvailable (WIA). Чрез него чуждестранни компании наемат и управляват ИТ специалистите си в България, Румъния, Украйна и Турция. Така местните разработчици отмятат задачи за най-желаните работодатели в света, като получават местни осигуровки, а условията са все едно са в централата.
Предложението на Оберст идва в подходящ момент. Пеев е прекарал последната година в активно търсене на инвестиция от 2 млн. лв., за да скалира бизнеса.
Сега може да стъпи на глобалния пазар чрез Exadel и нейната партньорска мрежа.
Следват два месеца и половина в срещи. Пеев се включва от офиси, кемпери, гръцки плаж и по време на изкачване на планински връх. През юли 2022 г. Exadel купува българската компания, а Христо Пеев запазва позицията си на изпълнителен директор. Цената на сделката не е публична.
Motion Software има офиси в четири държави. В тях работят 115 души, като 100 от тях са наети през българската компания за работодатели като Financial Times, Spiral, Giraffe360, Mentessa и Xapix. Оборотът на Motion Software за 2021 г. е 6.8 млн. лв. – 110% ръст спрямо предишната година.
„Предизвикателство е как ще бъдем част от огромна организация като Exadel със 170 млн. евро оборот и 2.5 хил. души в целия свят, казва Пеев. Освен това е собственост на фонда Sun Capital, който прави 50 млрд. евро на година. Целта ни е да съхраним нашите подход, ценности и култура. Засега се справяме, защото те дават добри резултати.“
Специфична черта на Motion Software е, че няма йерархия. Правилата се гласуват от колегите, заплатите – също. Ако някой от продажби иска да помага на маркетинга, е свободен да го направи. Всеки отдел в компанията се оглавява от „шампион“, който е най-добре запознат с правилата в него. Ако нещо не работи добре, хората се обръщат към екип „управление“, той ръководи имплементирането на промени и предлага такива за гласуване. „Ние нямаме мениджъри, но имаме екипи с лидери и много ясно разписани процеси“, казва Пеев.
Въпреки че Христо Пеев започва кариерата си с писане на код и досега не е спирал да се занимава с това, казва, че не гледа на себе си като на добър програмист. За него е много по-важно, че може да разбира клиентите и да решава проблемите им. „Ако ме съберете с един софтуерен разработчик, той ще напише много по-сложен код, но аз ще направя програмата по-бързо, защото ще намеря вече работеща и ще я пакетирам така, че тя да решава проблема.“
От 15–16-годишен прави сайтове на приятели и роднини. След като завършва бакалавърската си степен по компютърни науки от Университета в Бат, Великобритания, го наемат като софтуерен инженер в ScaleFocus. Въпреки че работата му харесва, не се чувства добре в корпоративната култура с работа от 9 до 17 ч. „Отиваш в един и същ офис, на един и същ стол, с едни и същи хора и понякога се чувствах доста зле от това, имах чувството, че животът минава пред очите ми, без да мога да го видя от всички ъгли“, спомня си Пеев.
Намира изхода в обява за работа – стартъп си търси програмист. Компанията е Leap. Тя създава социална мрежа, насочена към любителите на екстремните спортове, какъвто е и Пеев. В началото му се струва, че е попаднал на точното място. После разбира, че пазарът не е достатъчно развит и не може да се печели лесно.
Докато е част от Leap, стартъпът е избран сред 20 компании от цяла Европа да участва в акселератора Lisbon Challenge. След три месеца в състезанието българският екип печели второто място. Пеев признава, че това преживяване полага основите на кариерата му като предприемач. В рамките на програмата той се среща с ментори от САЩ, Великобритания, Германия, а в края има възможността да посети офисите на големи имена в Сан Франциско и Лондон. Среща се с мениджъри от Amazon, Facebook, Google, Tesla и др.
„Вече бях убеден. Въпреки че сме от малка държава, която не е известна с някакви кой знае какви дигитални висоти, можем да правим неща, които са от световно значение“, казва той. С тази нагласа през септември 2015 г. основава Motion Software. От самото начало философията му е, че служителите ще могат да работят откъдето и когато поискат, стига работата им да носи резултати.
Тогава работи за FactSet и с парите оттам наема други хора и им дава проекти. Първият му клиент е предишният му работодател – ScaleFocus. Българската компания наема през Пеев няколко души. Въпреки тази подкрепа първите две години са най-трудни. „Имало е моменти, в които съм нямал пари да си сипя бензин в колата, но съм блъфирал пред клиенти, за да ми платят повече. Пет-шест пъти бяхме пред фалит. Идва време за заплати и нямаме с какво да ги платим. Тогава давах заем на фирмата, исках от приятели или залагах други мои активи.“
Следващата стъпка в такива ситуации винаги е една и съща. „С последните пари си вземах билет за Лондон, Сан Франциско или друг подобен град и не се прибирах, докато не подпиша с нов клиент.“ В Лондон Пеев има мрежа от приятели от университета, които са склонни да го приютят да спи у тях. Докато е на подобно „гости“, прави едни от най-големите си сделки.
Например през 2016 г., пред поредния фалит, попада на отворено събитие на креативна агенция в Лондон. Единият от лекторите говори за криптовалутата Ethereum. По това време технологията е в началото си и малко хора подозират за възможностите ѝ.
На партито след събитието се запознава с човек от Lykke, най-голямата компания за размяна на валути в ЕС по това време. Той му казва, че много трудно успяват да намерят програмисти в областта на финансите, а се нуждаят от тях спешно. Пеев се пали и започва да чете за софтуерите в този сектор и при децентрализираните валути. Изглежда му перспективно и решава, че трябва да инвестира време и да обучи такива кадри от България. Подписва с малък клиент и се прибира. Казва на колегите си за новата възможност. За негова изненада всички припознават идеята. Оказва се дори, че Васил Тучков, съдружник в Motion Software, от три години копае биткойн и е навътре в темата.
Месец по-късно Пеев се запознава лично с шефовете на Lykke. Така разбира, че има проблем в изпълнението на проект за BNP Paribas. Пеев се качва на самолета и отива в централата в Лондон. Там уверява финансовата институция, че с включването на неговите хора от Motion Software в проекта всичко ще се получи. Така получава договор с Lykke. През ума му минава идеята да насочи разговора към това BNP Paribas да подпише директно с Motion Software. „Тогава екипът беше много малък. Нямах си и идея как ще мога да работя с толкова голям клиент. Затова не съм натискал в тази посока, но може би щяхме да се справим.“
През 2017 г. напредъкът по финансовите софтуери и криптовалутите води нови клиенти на българската компания. Освен това самия Пеев го канят да бъде партньор в криптофонд в Швейцария. „Губил съм и съм печелил много пари от инвестиции в крипто валути. Може би колкото съм спечелил, толкова съм и загубил. По-важното обаче е, че като екип развихме умения как да изграждаме блокчейн базирани проекти, а те стават все по-търсени. “
За да изгради силен екип, за Пеев преди всичко е важна споделената култура на постоянно подобряване, на проактивно вземане на решения и на честност. Това са и нещата, които търси в кандидатите за работа. Процесът по наемане на консултанти за други компании и за хора в основния екип на Motion Software е напълно еднакъв.
Идеята за първия тиймбилдинг идва естествено през лятото на 2018 г. и включва всички. Пеев е свикнал да ходи на море с приятелите си, затова прави абсолютно същото преживяване и за екипа си.
В края на 2019 г. СофтУни стартира първата образователна програма за блокчейн. Кандидатстват 800 програмисти, отсяват 15 и с тях се организира лагер. От тях остават 10 души, които започват да работят за проект на СофтУни. Срещу 50% от дяловете на Motion Software СофтУни влива клиентите и подготвените специалисти в българската компания. Сред разработчиците са настоящият технически директор на Motion Software Елиан Куртенков и Николай Ангелов, сега директор блокчейн в NEXO.
През пандемичната 2020 г. Христо Пеев вижда по-ясно перспективите пред компанията. По негови изчисления ролята на междинен орган е част от пазар от над 1 трилион долара. С тази нагласа през 2021 г. Motion Software отваря първия си офис в Румъния, скоро след това и представителства в Украйна и Турция.
„Амбицията на нашия продукт е да даде нов начин на хората да работят, а това изисква ресурси“, казва Пеев. Той е решен да продължи разрастването чрез стратегически инвеститор. Сделката с Exadel идва през юли 2022 г. Още не е минало достатъчно време, за да се види ефектът от нея. Ангажираността на Пеев обаче не се е променила.
„Основната ми работа е да съм изпълнителен директор на Motion Software. Това е 80% от времето ми. През останалото помагам на готини бизнес идеи като инвеститор, ментор или част от борда на съветниците“, казва той. Един от проектите, в които се включва, е испанско-американската компания в сферата на телемедицината QMENTA. Тя е разработила алгоритъм, с помощта на който се изследват снимки от скенер на мозъка. Така могат да се засекат микроскопични изменения и да се поставят диагнози в много ранна фаза на заболяването.
Освен за QMENTA Пеев разказва на екипа на Forbes за още няколко бизнес начинания, сред които и проект за децентрализиран медиен франчайз, който се продава като NFT. Христо Пеев ни признава, че подобно на сделката с Exadel повечето от тези партньорства по един или друг начин са свързани с някой купон.