МВА лично за вас: защо, къде, как
Топ бизнес училища и МВА възпитаници ще споделят в София последните тенденции
Красимира Антонова е с международно образование и богат професионален опит в стратегическо бизнес развитие, управление на организационната промяна, глобални бизнес операции, управление на проекти, маркетинг и комуникации. Има придобита MBA квалификация, а висшето си образование получава в три университета във Франция, от които има бакалавърска степен и две магистратури в областите маркетинг и комуникации, международни отношения и мултикултурализъм. През последните 12 години пряко ръководи развитието на специализираните събития за бизнес образование Access MBA и още четири бранда на Адвент Груп, които са лидер в глобален мащаб.
Сигурна ли е инвестицията в МВА обучение в несигурни времена? Защо?
Като човек, който работи в сферата на бизнес образованието и постоянно наблюдава неговото развитие, бих казала, че интересът към квалификацията Магистър по бизнес администрация (MBA) е стабилен и винаги е бил такъв. В моменти на криза обаче, най-ярко се отличава желанието на хората да се развиват. Така те инвестират в бъдещето си и изпреварват събитията.
Исторически поглед към световната финансова криза от 2008 година показва, че хората, които тогава избраха да се включат в МВА програми, да учат в момент на несигурност, излязоха отлично подготвени за пазара на труда. Точно те заеха челните позиции в управлението на много от международните компании. Работодателите предпочетоха да наемат наскоро дипломирани МВА професионалисти, защото те носят най-новото знание, актуален стратегически поглед върху бизнеса и мотивация да се развиват.
“Да, светът е изправен пред поредица от кризи. Тази ситуация изисква различен подход в решенията и друг вид лидерство. Точно в момент като този си заслужава да надградиш знания, да работиш върху нови умения и да създадеш контакти с МВА обучение”, Григор Николов, управител на ГфК България, участник в Global Executive MBA
Вие познавате стотици топ МВА програми по света. Какво е най-ценното, което дава това обучение?
Предимството на МВА е, че дава цялостен стратегически поглед върху управлението и развитието на един бизнес. Същевременно, по време на обучението се срещаш и работиш пряко с хора от различни националности, индустрии и роли в организациите си. Този цялостен подход обогатява и трансформира коренно разбирането ни за бизнес и бизнес подходи. А всички колеги-студенти в програмата, както и преподавателите, остават завинаги част от безценна мрежа от контакти, източник на експертиза, съвет и външна гледна точка.
Какво е разнообразието от МВА програми в момента?
Както всяка друга сфера, така и образованието еволюира. То, особено бизнес образованието, е пряко свързано, както с интереса на професионалистите, така и с нуждите на реалния бизнес. Бизнес училищата трябва винаги да са една крачка напред, за да осигурят на компаниите хора с най-необходимите знания и умения.
В момента разнообразието е огромно, както като съдържание, така и като форма на обучение и бюджет. Изборът е между редовно обучение от една или две години, както и обновени варианти, които позволяват съчетаване с работата – дистанционно, хибридно и модулно обучение.
Спрямо професионалното ниво на участниците, има програми за хора с две-три години опит и без управленски такъв, както и програми, насочени към младши и средно ниво мениджъри. Най-опитните, с повече от пет години управленски опит ще извлекат най-много ползи от т.н. екзекютив програми (Executive MBA, Global Executive MBA).
Променя ли се начинът, по който българите избират МВА?
Ще стъпя на данните от глобалните образователни изложения Access MBA, които провеждаме през последните 17 години, като част от световен тур в над 60 държави на 5 континента, включително и в България вече 12 поредни години.
Access MBA e специализиран делови формат за лични срещи между кандидатите и предварително подбрани бизнес училища, които отговарят от една страна на предпочитанията на кандидата, а от друга, на потенциала му спрямо изискванията за прием. Този изцяло персонализиран подход на Access MBA ускорява избора и подпомага приема в желаните университети.
Най-мотивираните кандидати от България участват в Access MBA, за да направят информиран и точен избор, да получат консултации по всички въпроси и най-ценното – лични контакти с представители на най-подходящите бизнес училища.
Новите тенденции в бизнес образованието са, както по отношение на предпочитан формат на обучение, така и на дестинации. Преди години интересът на МВА кандидатите от България беше предимно към редовна форма на обучение.
Пандемията определено доста промени работния лайфстайл на хората, както в световен мащаб, така и в България. В момента има засилен интерес към възможностите за съчетаване на МВА с работата, т.е. дистанционно, хибридно или модулно обучение, вкл. Executive MBA. Превес има търсенето на европейски бизнес училища, за сметка на обучение в Северна Америка, която беше приоритет преди години. Местни и регионални програми също са във фокуса на българските кандидати за МВА.
Как да извлечем максимума от лична среща с представител на бизнес училище?
Ключът към успеха е предварителната подготовка от двете страни. Тя е възможна, тъй като веднага след регистрация за участие на всеки кандидат, Access MBA прави предварително напасване на кандидатите и университетите, спрямо техните предпочитания и изисквания.
Така представителите на университетите се запознават с профила на всеки подходящ кандидат още преди събитието. От другата страна, кандидатите също своевременно получават списък с най-подходящите университети, за да се подготвят за целенасочен и ползотворен и за двете страни 20-минутен разговор.
Моят личен съвет към участниците в Access MBA е да продължат комуникацията с представителите на университетите и след тази среща по всякакви допълнителни въпроси, които са нужни, за да може кандидатът да финализира избора си.
“Със SKEMA Business School се запознах на едно от предишните издания на Access MBA. Веднага си допаднахме с техния програмен директор и знаех, че шансовете да продължа с точно това бизнес училище са големи”, Григор Николов, управител на ГфК България, участник в Global Executive MBA.
Какво може и не може да се научи в личен разговор с възпитаници на бизнес училища? Как да се отсее субективизма?
Участниците в Access MBA имат отличната възможност от една страна да се запознаят с актуалните предложения лично от университетите, а от друга – да чуят преките впечатления от вече завършили МВА, както за самото обучение, така и за влиянието му върху кариерното развитие и новия начин на живот. Тази комбинация от гледни точки създава обективна представа.
Личният контакт с представител от университета е най-голямото предимство за всеки един кандидат. Тук не говорим просто за семинари и презентации, а за пълноценен личен контакт. Това дава възможност да зададем правилните въпроси, да усетим стила и културата на университета и много важно – да разпитаме в повече конкретика за възможности за развитие след МВА дипломата в дадения университет. Това е строго индивидуална консултация и не може да са сравнява с набавяне на информация от Интернет, брошури и презентации.
На предстоящото събитие Access MBA в София на 26 ноември 2022 г., ще се проведе и алумни панел. В него ще участват българи, завършили МВА в различни държави и формати на обучение, както и такива, които в момента са МВА студенти. Тук обменяме информация и черпим опит директно от извора. Много често в живота нашият избор се базира на споделен опит и препоръка от професионалисти в дадена област и затова ние смятаме, че срещи с вече реализирани МВА възпитаници от България са изключително полезни за всички участници в изложението.
На фона на световната тенденция за прекратяване на МВА ранкингите, какви са индикаторите за престиж и качество на МВА?
Да, наистина съществува световно движение за преосмисляне на МВА ранкингите, подкрепено от реномирани бизнес училища, от създатели на ранкинги като The Economist и водещи организации в областта на бизнес образованието като GMAC. Моето убеждение е, че винаги една такава промяна идва, за да даде място на нещо ново и по-иновативно, така че всички сме в очакване.
За тези МВА кандидати, които все пак предпочитат да гледат ранкинги, най-важно е първо да преценят дали методологията на съответния ранкинг покрива критериите на кандидата. Ако не, то ранкингът би бил подвеждащ за този кандидат. От гледна точка на работодателите, тези, които се интересуват от МВА класациите при наемане на мениджъри, са в много ограничен брой сектори и държави.
Индикаторите за престиж зависят от целите на кандидата. Например към каква индустрия се е насочил? Към каква позиция? Как предпочита да избира университетите? По какви критерии? Ако сред основните критерии са определена локация и сектор, кандидатът трябва да се насочи към бизнес училище с добра репутация в тази държава и бранш. Персоналният ранкинг е най-важен! Най-важно е кандидатът да определи правилно какви са неговите критерии и цели и да търси в тази посока.
Тук искам да акцентирам върху една нова тенденция: духът, стилът и културата в бизнес училищата са различни, както и всяка компания има своя култура. Това е все по-важен критерий при избора на правилно място и среда, особено след пандемията. Интересен факт е, че има кандидати, избиращи култура близка до техните разбирания, както и такива, търсещи по-непозната такава и нови предизвикателства.
Този тип информация може да получите на самите срещи с университетите, както и допълнително при посещения на място лично или виртуално. Бих посъветвала кандидатите да обсъдят с университетите възможността за кампус визит, физически или онлайн, или участие в отворени класове. Всичко това създава цялостна представа за мястото, в което искат да инвестират и което ще инвестира в тях.
Какъв калибър бизнес училища активно търсят МВА кандидати от България?
Престижни университети от различни държави и континенти идват в България с Access MBA, за да се срещнат с най-подходящите за тях кандидати.
Тъй като разнообразието на гледни точки е изключително важно при МВА обучението, бизнес училищата целят да го изграждат във всеки свой випуск. Това разнообразие изисква не само МВА студенти от различни националности и култури, но и такива с опит в различни организационни роли, индустрии, кариерен път и цели. Дори характерът и хобитата имат принос в създаването на този микс.
България е част от световния Access MBA тур на много международни университети и не случайно. Това, което споделят университетите е, че в България те се срещат с много качествени кандидати, добре подготвени и целеустремени, които в повечето случаи успяват да извлекат най-доброто от МВА обучението и да придобият перспективна международна кариера.
Ще поскъпнат ли банковите заеми за МВА обучение и какви са най-добрите други варианти за финансиране на МВА?
Възможностите за финансиране на МВА са важна част от процеса за избор на подходящ университет и затова Access MBA обръща специално внимание на този аспект.
Част от събитието ни на 26 ноември в София е семинар, който ще представи всички варианти за финансиране, както и актуална информация за специални банкови заеми за МВА, достъпни в България. Допълнително, всеки кандидат ще има възможността да обсъди лично вариантите с МВА експерт, както и банкови консултанти, специални гости на събитието.