Българска платформа атакува световния пазар за фрилансъри за 43 млрд. долара
Българската платформа GigsRemote навлиза на световния пазар за отдалечена работа, таргетирайки една от най-горещите индустрии: информационните технологии.
Идеята зад GigsRemote е да свързва компании с ИТ специалисти, които работят на свободна практика. Може да мислите за GigsRemote като за Tinder за фрилансъри: те могат да открият своят бъдещ работодател на базата на критерий като опит, умения, гъвкавост на сроковете и работното време и други.
Зад платформата стоят Пламен Цеков, съосновател на Scalefocus, Стефан Бумов, съосновател на HeleCloud, е един от ключовите кадри в българския офис на Paysafe Александър Станков. Като мениджъри в ИТ компании тримата от личен опит знаят за проблема с намирането на квалифицирани кадри.
Новата нормалност
Все повече компании предпочитат да наемат служители на свободна практика вместо на трудов договор. „Очакванията са, че в обозримо бъдеще традиционният модел на трудов договор ще работи само за ядрото на компаниите, а 30% до 40% от проектите ще се разработват от специалисти на свободна практика. Нашият модел отговаря точно на тази потребност от гъвкавост както при клиентите, така и при специалистите“, каза Пламен Цеков.
Работата на свободна практика набира популярност от години, но получи мощен тласък заради пандемията. Софтуерните инженери я предпочитат, защото им дава възможност да работят от дома си и когато си поискат, вместо да се съобразяват с нормираното работно време и постоянното присъствие в офиса.
Немалко ИТ специалисти съчетават отдалечената работа със стандартната си работа на трудов договор. По този начин те могат да неутралзиират негативните ефекти от факта, че работодателите им не индексират заплатите към високата инфлация.
Пазар за 43 млрд. долара
От GigsRemote посочват, че в момента над 1.1 млрд. души по света работят като фрилансъри, като целият пазар се оценява на 42.9 млрд. долара. Много малка част от платформите, които свързват фрилансърите с потенциални работодатели, са с фокус върху специалисти от Източна Европа.
“В допълнение съществуващите платформи за свързване на фрилансъри и компании са ограничени до предлагане на отворени позиции и запълването им. Този модел отнема време и на двете страни да търсят сами възможности. GigsRemote прави това вместо тях. На база дълбоко познаване на клиентите и потребителите посредством AI решения, платформата им предлага най-доброто съвпадение на интересите на двете страни, като по този начин съкращава времето за наемане и старт на проектите до само 1 месец”, казват от GigsRemote.
Платформата ще работи с фрилансъри с или без предишен опит в отдалечената работа. Те ще преминават през строг процес на проверка и оценка на компетентностите им, така че да ги свърже с подходящите за тях проекти.
Целта е платформата да създаде общност, в която хората споделят знания и опит и придобиват допълнителни квалификации, като същевременно намират интересни проекти спрямо технологичните си предпочитания.
Потребителите на платформата получават при необходимост помощ и консултации в първите си стъпки към фриланс работа, така че да стартират работа бързо.
Потенциал за растеж
Под 1% от работещите в България имат и втори източник на трудови доходи, което поставя страната ни на дъното на европейската класация според Евростат. Показателят за България е над 4 пъти под средното за ЕС (4%).
До България се нареждат страни като Румъния, Словакия, Гърция, Италия и Чехия. Във всяка от тези страни под 2% от работещите имат алтернативни доходи. За сравнение: в страни като Нидерландия(10%), Дания(9%) и Финландия(9%) показателят е в пъти по-висок.
Това предполага, че източноевропейските пазари на работна ръка имат потенциал да растат в нишата, на която функционират платформи като GigsRemote. Предпоставка за растеж са и по-ниските разходи за труд в региона, които го правят по-атрактивен за работодателите.