Сертификат за компании, приятели на детето
„Опитваме се да направим една по-цялостна промяна в политиките за деца – в здравеопазването, детското правосъдие, образованието, социалните услуги и подкрепата за семействата“ – така започваме разговора си с Георги Богданов, изпълнителен директор на Националната мрежа за децата (НМД), която обединява 130 граждански организации и активисти, работещи за правата на децата. Той споделя, че тяхната задача е трудна, защото отвъд спешните случаи и конкретните казуси, на които трябва да се помогне, НМД се опитва да решава проблемите системно, на ниво политики.
„Например дете със заболяване, което гладува, защото медицинската храна за него струва около 2 хил. лв. на месец. Даренията и бизнесът ще нахранят това дете един път или два пъти, или за една година, но ще бъде за едно дете. Идеята е да направим така, че да се промени една наредба или един списък с медицински храни в Националната здравна каса и по този начин всички деца и възрастни да могат да получават медицинска храна. И да няма нужда хора да умират от глад през XXI век. Такива са борбите, които водим за справяне със системните проблеми в държавата, а те са много“, казва Богданов.
Основната роля на него и екипът на НМД са застъпническите програми. За решаването на тези проблеми те работят със специалисти и експерти, с родителите на терен, обучават и организират кампании за подобряване на информираността за дадени проблеми, опитват се да сформират работни групи в парламента, така че да се стигне до промяна на политики, които да имат влияние върху много хора.
Често се сблъскват с неразбиране от управляващите – за пример Богданов дава дългогодишната битка за детска болница, където липсва разбиране, че това не е просто място за лекуване на децата, а концепция какви болници искаме да имаме и как да изглежда детското здравеопазване. Богданов разказва за опита на Ирландия в новостроящата се детска болница в Дъблин – задълбоченият анализ, който там са направили, обхваща както какви са нуждите на страната, така и как ще се променя числеността на детското население в следващите години, какви заболявания се очакват, какви и колко специалисти ще има, къде ще бъдат родителите, къде ще отсядат семействата от провинцията и всичко това оформя цялостна програма за педиатричната грижа.
Сред другите ключови теми, по които работи НМД, е темата за детското правосъдие. „Законът, който касае правосъдието за деца, е от 1956 г. – Закон за борба с противообществените прояви, който е създаден да наказва непокорната младеж в социалистическия строй. Децата биват наказвани за неща, за които възрастните не биват наказвани. Например, ако дете избяга от вкъщи или полицията хване пияно дете на улицата, то може да отиде в поправителен дом. Според този закон децата подлежат на санкции, но не и възрастните“, казва Богданов и допълва, че все още стои противоборството между министерствата дали децата трябва да бъдат наказвани, или подкрепяни. От НМД са категорични, че децата нямат нужда от наказания, а от мярка за закрила.
Подкрепа за правата на детето
За 11-а поредна година екипът на НМД изготвя и мониторингов доклад, в който оценява детските политики в България. Символично докладът се нарича „Бележник на правителството“ и в него се поставят оценки, като през 2022 г. държавата получава 3.18 за грижата си за децата. Изготвянето на този експертен документ се осъществява чрез постоянната работа между организациите и експертите, които работят в тази област, наблюдават се политиките, дават се препоръки. Както работата по „Бележника“, така и застъпническите и информационните кампании за правата и проблемите на децата изискват огромен ресурс. Георги Богданов отбелязва, че ако този ресурс идва като финансиране от страна на държавата, то НМД ще бъде зависима от нея, „а ние по-скоро трябва да бъдем корективът на държавните политики“, казва той.
От друга страна, проектите за този тип организации все повече намаляват, защото чуждестранните донорски организации обръщат по-малко внимание на правата на децата, приемайки, че през XXI век, държава – членка на ЕС, е подсигурила правата на децата. „Нашата работа обаче показва, че те трябва постоянно да бъдат подсигурявани, а това изисква експертиза“, казва Богданов.
Сертификат „Компания – приятел на детето“
В търсенето на партньорства с бизнеса, които да решават системни проблеми, но и да осигуряват устойчивост на дейността на НМД, от мрежата разработват сертификат „Компания – приятел на детето“. Той стъпва на основните постаменти на ООН и Конвенцията за правата на детето за партньорства с бизнеса и е разработен съвместно с УНИЦЕФ, Български дарителски форум и други партньорски организации. Сертификатът включва одитиране и консултиране на компаниите в три големи области: маркетинг, човешки ресурси и корпоративна социална отговорност.
Георги Богданов разказва, че специално обучен одитор преминава с компанията през въпросник за оценка на всяка от тези области и ако компанията отговаря на всички критерии, независима комисия оценява и присъжда сертификата. В това своеобразно жури участват Националната мрежа за децата, УНИЦЕФ, Българският дарителски форум и Държавната агенция за закрила на детето. Кампанията по сертифициране е започнала миналата година, като вече има три сертифицирани компании – УниКредит, А1 и Lidl, в момента в процес на сертифициране са „Кауфланд“ и ДСК.
Но какви са условията, на които трябва да отговарят компаниите, за да бъдат означени като приятели на детето? Създателите на сертификата разказват за някои от критериите за оценка: „Например в областта на маркетинга – много често в рекламните кампании се използват деца. Но има реклами, в които те са показани по неуместен и смехотворен начин. Ние можем да окажем подкрепа на компаниите, така че да показват децата с достойнство и уважение.“ Богданов разказва, че компании, които още дори не са сертифицирани, се обръщат към тях за консултации относно рекламите с деца.
Другата голяма област, в която оказват подкрепа, е свързана с човешките ресурси – дали компанията спазва законодателството, дали трудът, който хората полагат, се заплаща достойно, дали осигуровките са на пълната заплата, дали компанията подкрепя служителите си в трудни семейни ситуации. В процеса на сертифициране включително са включени консултации за постигане на баланс между личния и служебния живот.
Сертифицирането като процес за решаване на проблеми
Сертифицирането на компаниите е услуга с добавена стойност за бизнеса и за подобряване на средата, в която растат децата. „Сертифицирането не е еднократен акт, а процес – нашите консултации продължават през целия период на сертификата, който е 3 години. След това предстои ново сертифициране. Компанията, която сме сертифицирали, може да получи според нуждите си всякакви консултации, включително и вътрешни обучения за екипа“, казва Богданов и добавя, че ако при преминаването през въпросника компанията не отговаря на критериите, тя преминава през допълнително консултиране и след това продължава процеса на сертифициране.
Добавената стойност за бизнеса от получаването на сертификат са не само експертизата и консултациите, които получават в рамките на 3 години, но и CSR, който връща и към компанията, уточнява Богданов. „Даваме конкретните услуги за компанията, даваме обратна връзка и към служителите по теми, свързани с децата. Големите компании, които имат доклади за нефинансовите ползи, допринасят за изпълнението им чрез сертификата.“
От друга страна, партньорството, което се създава в процеса на сертифициране, между гражданския сектор и бизнеса предоставя възможност да се обсъждат големите въпроси и системните проблеми пред децата в България. Богданов казва, че компаниите, които искат да придобият сертификата, обикновено са осъзнати за тези проблеми и работят с граждански организации в тази посока. Знаят, че вложените усилия се връщат при тях – „ако децата на служителите са болни и те трябва да обиколят 14 лечебни заведения, защото няма детска болница, това променя фокуса им и не може да се говори за никаква продуктивност на работното място“, допълва изпълнителният директор на НМД.
Българска експертиза на европейско ниво
Сертификатът „Компания – приятел на детето“ е разделен на различни категории и съответно може да се прилага както за големи, така и за малки и средни компании. В този случай и цената за сертифициране е различна в зависимост от оборота на компанията. „Психологически център или частна детска ясла също могат да бъдат сертифицирани и ние да им помогнем да бъдат приятели на децата. За нас е важно да има поне 40–50 компании, приятел на децата, за да се повиши цялостното благосъстояние на децата“, казва Богданов.
От Националната мрежа за децата са патентовали сертификата, а в момента тече лиценз на европейско ниво. Това ще позволи да го пакетират като продукт на франчайз, който да излезе на международната сцена и да се предлага на други организации, които работят с деца и семейства. По този начин чрез организации със сходна на НМД дейност и силни локални позиции ще може да се предлага този тип услуга, да се помага на много деца и да се подкрепя чрез франчайза дейността на българската организация.