Гледам на бизнеса като на игра, в която трябва да напредна
Васил Маджаров, собственик на АПТЕКИ 36.6, разказва за трудностите по пътя на успеха.
Верига „АПТЕКИ 36.6“ навърши 20 години през септември. Кои са моментите от тези години, които помните най-добре?
Спомням си откриването на първата ми аптека от веригата – 9 септември 2002 г. Локацията беше в близост до входа на хранителен магазин, което за времето си беше непопулярно. Традиционното локализиране на аптека до този момент беше в близост до лекарски практики.
Спомням си отварянето на втория и на всеки следващ обект. Помня трудното начало и множеството предизвикателства, свързани с менажирането на по-възрастни и по-опитни магистър фармацевти от мен самия. Не е лесно да накараш ерудирани служители да повярват във визията на току-що завършил студент бизнесмен. Помня и неуспехите, както и затворените обекти, благодарение на които придобих опит и ново познание за бизнеса.
Как преодоляхте трудностите по пътя?
Информацията е най-ценният ресурс в съвременния свят. Понякога взимам информирани решения за развитието на компанията, друг път действам на базата на усет и интуиция. Човек не трябва да подценява собствените си инстинкти! Трудности винаги ще има, но тяхното преодоляване ни прави по-единни и ни дава самочувствие. Ако един бизнес не среща трудности, тогава той не се развива!
Гледам на бизнеса като на игра, в която трябва да напредна. Всяко следващо ниво е изпълнено с по-големи трудности и нови предизвикателства. Трябва да се върви напред с проява на постоянство, упоритост, усърдна работа, а нерядко с направата на компромиси със собствените си нужди.
Каква е тайната за създаването на устойчив дългогодишен бизнес в България?
Считам, че екипът е най-големият актив на една компания и добрият екип е в основата на устойчивото развитие. Всеки бизнес трябва да поощрява и да стимулира личностното и професионалното развитие на своите служители, както и придобиването на нови умения от тяхна страна. Хората трябва да са спокойни на работното си място и да се чувстват свободни да предлагат идеи за по-нататъшно развитие на бизнеса.
Успешният бизнесмен трябва да изгражда устойчиви във времето партньорства с клиентите и доставчиците си. Близкото сътрудничество се основава на проявата на взаимна подкрепа, уважение и доверие. Само тогава всички могат да вървят напред заедно!
По повод юбилея създавате стипендия в сферата на фармацията в Медицински университет – Пловдив. Защо избрахте да отбележите годишнината по този начин?
Като преподавател във Фармацевтичния факултет на Медицинския университет – Пловдив, виждам от първо лице множеството трудности, пред които са изправени днешните студенти по фармация. Затова бих искал да възнаградя най-ученолюбивите и най-предприемчивите сред тях и да ги стимулирам да продължават в същия дух!
Смятам, че обществото не подкрепя достатъчно младите образовани хора. Тази стипендия е малка стъпка към промяната, която бих искал да видя! Надявам се и други компании от здравния сектор да последват нашия пример.
Дейността на „АПТЕКИ 36.6“ е обвързана и с много други социални проекти. Разкажете за тях. Защо е важно за вас да връщате на обществото по този начин?
Тези проекти ми доставят личностно удовлетворение и дават допълнителен смисъл на работните ни успехи. Спонсорираме редица мероприятия с локално значение в областта на културата, спорта и образованието – Международния турнир по художествена гимнастика „Тракия къп“, маратона „Трявна ултра“, националния приз „Студент на годината“, наградите на БГ радио, „Мис Пловдив“ и др. Наскоро подпомогнахме УНИЦЕФ България в популяризирането на мобилното приложение „Беббо“, което цели да даде точни и ясни насоки на родителите в отглеждането на техните деца. Във всяка аптека от веригата има позициониран кош за събиране на пластмасови капачки за кампанията „Капачки за бъдеще“.
Инвестираме в развитието на ежемесечното безплатно издание „АПТЕКИ 36.6“, което, освен че представя месечните промоционални активности, се стреми към повишаване на здравната култура.
Планираме проекти, свързани с разделното събиране и рециклиране на отпадъците, производство на собствена зелена енергия и внедряването на енергоспестяващи системи.