Грижа за пациента отвъд хапчето
Тодор Кесимов, генерален мениджър на Takeda за България и Румъния, за баланса между традициите и иновативния подход.
Вие сте част от екипа на Takeda през последните 10 години. Как се промени компанията?
Предвид, че в последните три години неведнъж бяхме най-бързо растяща фармацевтична компания в България по месечни данни на IQVIA, а в глобален план през тежките ковид години успяхме да постигнем впечатляващи финансови резултати и многократно признание като работодател, вярвам, че Takeda определено е устойчива компания, която постоянно се развива и израства. Това е така, защото терапиите ни следват най-новите тенденции в медицината. Стремим се да отговорим на сериозните непосрещнати нужди в терапевтичните области, в които оперираме. Преминахме през различни трансформации, като една от основните е от primary care към specialty care. В България бяхме известни с витамините и хранителните си добавки. Сега се движим в съвсем различна лига – онкология, гастроентерология, редки заболявания, а в глобален план – и неврология и ваксини. Значителна трансформация беше и закупуването на Shire от Takeda през 2019 г. Процесът на интеграция е сложен и дълъг и продължава и до момента.
Сега в глобален план Takeda е оценена сред компаниите, които предлагат най-добри условия и възможности за работа. В България не оставаме назад – през 2022 за втора поредна година сме сертифицирани като „Най-добро място за работа“. Ако преди 10 години в България бяхме двама служители, сега сме близо 20. Едно обаче остава константна величина – фокусът ни върху пациента. И това за Takeda не е просто клише. Ние се ръководим от грижата за пациента във всичко, което правим.
На какво се основава стратегията ви за управление на Takeda в България?
Основният двигател на една компания и на един бизнес е екипът. Успешната формула за мен е „доверие, уважение и самостоятелност“. Давам предварително кредит на доверие и очаквам да го поддържат. Държа да се уважаваме като хора и професионалисти. Вярвам, че по този начин се създава сплотен екип, който постига целите на компанията. Същевременно за мен е важно Takeda да бъде отговорна и към обществото. Зад гърба си имаме няколко инициативи в помощ на уязвими членове на обществото и зелени проекти. Имаме няколко сертификата за зелена компания и планираме обновяване на автопарка изцяло с електрически автомобили. Един от любимите ни проекти пък е обновяването на единствената обществено достъпна японска градина в София – тази в столичния зоопарк. Постоянно се стремим да допринасяме и за подобряване на бизнес климата в страната и във фарма сектора в частност.
Кое е най-голямото предизвикателство, с което сте се сблъсквали?
Takeda е много изискваща компания. Вчерашните успехи са само основата, върху която да надскачаш себе си. Преди да поема ролята на управител на Takeda България, заемах различни постове в компанията, което ми даде възможност да оценя колко е важно да предизвикваш сам себе си и да служиш за пример. Едно от най-големите предизвикателства е било да поддържам себе си и екипа мотивирани. За мен е важно в компанията да има подходящата среда, така че всеки служител сам да излиза от зоната си на комфорт, да определя сам приоритетите си, да е отговорен сам за своя успех.
Takeda има над 240-годишна история. Как успявате да намерите баланса между традициите и иновативния подход?
Традициите само помагат – дълбоките и здрави корени са това, което помага за развитието на устойчиви плодове. Чрез иновативните подходи, които прилагаме в комуникацията с клиенти и партньори и в управлението на екипа ни, ние се адаптираме към реалността, но традицията и ценностите на Takeda – почтеност, усърдност, честност, справедливост, поставят основата за постоянен и сигурен растеж.
Takeda е лидер в производството на терапии за редки заболявания. Защо избрахте този фокус?
В редките болести има много нерешени проблеми. Наличието на лечение е само един от тях. Към момента има над 6000 редки болести, като терапия има за едва около 5% от тях. Ние се опитваме да подобрим това съотношение.
Какви са приоритетите ви по отношение на грижата за пациенти с редки заболявания?
Наред с осигуряване на достъп до лекарства ние се стремим да прилагаме цялостен подход на грижа към тези пациенти. Той включва както инициативи и програми за подкрепа на пациентите и техните близки чрез сътрудничество с пациентските организации, така и действия в посока привличане на вниманието на компетентните институции към основните проблеми в тази област. Важна е и осведомеността на обществото. Такава е идеята зад нашата информационна кампания „Двадесетият герой“, която цели да покаже трудностите на хората с редки заболявания – по статистика 1 на всеки 20 души, откъдето идва и името на кампанията.