Дисциплина и постоянство
Тихомир Казаков, управляващ директор на SGI Architects, разказва за качествата, които трябва да притежава успешната архитектурна компания.
Г-н Казаков, в SGI Architects вярвате, че основите на добрия дизайн се уповават на добри взаимоотношения между страните. Може ли да обясните тази философия?
Нека първо дефинираме понятието добър дизайн. Може би едно от най-добрите определения, които съм чувал по тази тема, е, че добрият дизайн се случва, когато егото на архитекта, т.е. желанието му да остави отпечатък, е съчетано с желанието да изпълни най-добрата представа, визия на своя клиент и в естетически, и в икономически план, от която да се облагодетелства общността. В този триъгълник, който представлява процесът на създаване на дизайн, при липсата на правилна комуникация между страните е твърде вероятно да възникне вътрешно напрежение, което да разруши тази триада. Сам по себе си дизайн процесът е сложна система, в математическия смисъл, ето защо смятам, че необходимостта от методология и алгоритъм е неизбежна. Емпиричното натрупване през годините на практика ни позволи да синтезираме четири основни процесни точки, които опростено изглеждат така: разбери какво трябва да правиш; планирай как да го направиш; направи го; направи го по-добре.
Има ли национален архитектурен дизайн? Какъв стил се опитвате да следвате?
Така зададен, въпросът изглежда прост. Може би 10 от 10 архитекти ще отговорят, че няма такъв, какъвто е и моят първосигнален отговор, но, погледнато в дълбочина, темата е доста многопластова в ретроспективния си, регионален и професионален смисъл.
Ако се огледаме, няма как да не забележим, че при построеното през годините, по-конкретно при жилищното строителство, като основна част от новото строителство след 1989 г., се следват определени правила и тези дизайн норми, за съжаление, са диктувани единствено от националната нормативна рамка.
В практиката един дизайн е винаги конкретен, т.е. той се позиционира в конкретна среда, която обслужва или е обслужена от него, посреща определени функции и нужди, подвластен е на зададени технико-икономически показатели, бюджет, маркетингови изисквания и други.
Този конкретен дизайн е продукт на решаване на едно сложно уравнение, затова смятам, че сляпото следване на определен стил или буквалното прилагане на регулаторната рамка в архитектурата и дизайна може да е твърде самоцелно и непрофесионално.
Кои са най-новите проекти на компанията, които се реализират в момента?
SGI e практика с умения и експертизи в доста области. В момента участваме в няколко проекта в сферата на градоустройството, жилищните сгради, хотелиерство и ритейл, офисно строителство, логистика и индустриално строителство. Работим и по няколко индивидуални резиденции. Преди години създадохме и интериорен отдел с първоначална насоченост към корпоративния office fit out. Към днешна дата имаме множество изпълнени интериорни разработки в сектор жилища. Надградихме проектирането и с проектов мениджмънт по време на изпълнението. Водени от идеята да дадем допълнително добавена стойност към нуждите на нашите клиенти, сме в процес на разработка на build-to-fit методология в областта на интериорния дизайн и изпълнението му.
Имате сгради с международен сертификат за устойчиво строителство, предвиждате ли да утвърждавате все повече високите екологични стандарти в новите обекти?
Аз съм запален поддръжник на вярването за индивидуална и социална отговорност към средата, която обитаваме, първо като индивид и неизбежно след това като професионалист. За мое голямо удовлетворение всички от колегите, които работят в SGI, застават зад тази идея, което прави колектива ни още по-сплотен. Ние първо се стремим да спазваме добрите практики на устойчивост и отговорност в собствените си среди на обитаване като офис и дом, което води и до естественото продължение да прилагаме тези добри практики в проектите, които са продукт на нашата компания. SGI като интегрална част от BGBC, наскоро в лицето на моя партньор архитект Алекс Доу взе участие в конференция на Световния съвет за зелено строителство (WGBC) в Лондон с наслов „Building for everyone“, където се решаваха бъдещите практики и методологии, които ще гарантират целта на строителния сектор да изиграе своята, вярвам, важна роля в постигането на амбицията на Парижкото споразумение.
Какви качества трябва да притежава една архитектурна компания, за да се нарече успешна?
Мечта без цел си остава просто мечта. За да следваш мечтата и ежедневно да изпълняваш малките стъпки, наричани цел, са необходими две условия – дисциплина и постоянство. Дисциплина, за да започнеш пътя към мечтата, и постоянство, за да вървиш по него.