Живот по вода, или как да превърнеш хобито си в работа
Севдалин Минчев, член на УС на Асоциацията на производителите и вносителите на яхти в България, основател и собственик на MS Yachting и plavai.bg, за конкуренцията, високият клас обслужване и бъдещето на морския туризъм.

Интересът към луксозния морски туризъм и персонализираните услуги расте непрекъснато. Как се усеща това във вашата компания?
Пазарът на яхти преживява истински бум. След пандемията хората харчат все повече пари за луксозни стоки и преживявания. Търсенето на яхти е толкова голямо, че производителите приемат заявки за 2026 г. На изложенията в Кан, Генуа, Монако и Барселона бяха подписани огромен брой нови договори за продажби. Търсенето вече е за яхти над 30 м. Чартърният пазар също е в подем.
Ние имаме флотилия от луксозни катамарани и с голям успех предлагаме услугата „Петзвезден хотел на вода“. Всеки ден е на различен остров из Егейско или Йонийско море, по живописните пристанища на Споради, Циклади, Додеканези или из Сароническия залив и Пелопонес. Ние не знаем колко ще продължи този тренд, но виждаме как все повече хора откриват очарованието да наемат и плават на катамаран, което ни кара да удължим сезона и да се замислим за нови лодки в нашия флийт.
Казвате, че сте превърнали страстта към яхтите в бизнес. Как го направихте?
Още през 90-те бях запален ветроходец, който не пропуска регата по Черно море. Вземахме под наем 30-футова килова яхта от базата на НСА в Равда и винаги се борехме за първите места. През 2006 г., когато се заговори, че България трябва да излезе на картата на Европа като морска държава, регистрирах Marina systems. Първи започнахме да изграждаме яхтени пристанища и съоръжения за тях. Започнахме с марината в Балчик, после пристанището в Созопол, работихме и по двата проекта за яхтени пристанища в Несебър. След това най-логично беше да започнем да предлагаме за продажби и лодки.
Станахме официален вносител на френските яхти JEANNEAU, LAGOON и PRESTIGE, които са част от Beneteau groupe – най-големия производител в света на моторни и ветроходни яхти. В новосъздадения пазар търсенето беше за моторни лодки до 7–8 метра и яхти до 15 метра. В бума на развитието на яхтения бизнес до 2008 г. в България вече имаше 32 представителства и вносители на различни брандове. Но финансовата криза тогава се отрази тежко на всички. Ние оцеляхме благодарение на това, че нямахме кредити и следвахме много консервативна политика на продажби, така минимализирахме риска и това ни остави активни на пазара. Сега останахме не повече от пет компании вносители на яхти. След 15 години в морските дейности яхтите и яхтингът са ми все още хоби и любима работа.
Влизате в наситен и опитен пазар, как пробихте и колко дълбоко навлязохте в бизнеса с яхти?
Като вече наложен търговец на яхти трябваше да предложим на клиентите си възможности яхтата да носи приходи, които не само покриват разходите по поддръжка, а да има и печалба. Разработихме инвестиционен бизнес модел и план за мениджмънт на яхтите им, който ясно показва, че за четири–пет години е възможна пълната възвръщаемост на инвестицията. Някои от клиентите ни притежаваха изключително удобни за плаване катамарани и на тази база започнахме да организираме чрез наша туроператорска компания услугата Седмични почивки на яхта.
Бизнесът се разви и започнахме да наемаме яхти от други компании. Създадохме собствена онлайн платформа Plavai.bg за наемане и чартиране на катамарани и яхти. Започнахме да предлагаме на собствениците на лодки пълен мениджмънт и техническо обслужване, като в същото време им гарантираме и много добра годишна възвръщаемост.
Стратегически избрахме и базирахме дейността си в някои от най-популярните дестинации за плаване в Европа – Гърция, Турция, Хърватия, Италия. Започнахме да работим и с чуждестранни агенти, както и с някои от най-големите резервационни системи в света. Днес вече сме натрупали достатъчно опит, клиенти и рейтинг, присъстваме на най-авторитетните туристически събития и чартърни изложения по света. В момента сме най-голямата българска яхтчартърна компания.
Как се преборихте с конкуренцията?
В началото нямахме ясна представа къде навлизаме, но се обединихме около идеята за закупуване на големи и луксозни катамарани, каквито липсваха на чартърния пазар. Масово тогава под наем се предлагаха яхти до 45 фута. Така ние доставихме дизайнерски конфигурирани три ветроходни катамарана между 50 и 60 фута.
Никой не разработваше активно този сегмент – на границата между малките яхти, които хората, ако имат правоспособност за управление, си наемат сами, и мегаяхтите над 30 метра, които задължително вървят с цял щаб обслужващ персонал. Създадохме хибриден модел за яхтен туризъм в луксозния сегмент, но който не е толкова скъп, колкото при суперяхтите на Ривиерата – по 800 хил. евро на седмица. С това станахме интересни на северноамериканския пазар. Нашето предимство е в наистина доброто обслужване на борда – с гурме готвачи, стюардеси и елитен екипаж. Това ни закова на пазара като надеждна компания за чартиране на яхти пред агентите ни в САЩ, Канада и Австралия.
Как постигнахте този висок клас в обслужването?
Работим в тясно сътрудничество с университети, частни компании и школи, създаващи кадри за морския бизнес. В началото активно работихме и със специализирани учебни центрове в Украйна и Гърция. Лодките са ограничени откъм много място и се налага екипаж и клиенти да живеят заедно, да си контактуват постоянно. И ако комуникацията и обслужването не са на професионално ниво, клиентите пишат негативни ревюта. Най-хубавото е, че досега няма недоволен наш клиент.
Какво е за вас яхтеният бизнес?
Този бизнес дава свобода. Носи пълна удовлетвореност за интересен и добре живян живот. Благодарение на яхтинга се запознах с изключително интересни морски хора: професионалисти, мечтатели, авантюристи. Дори успях да изпълня част от юношеските мечти, записани в бъкет листа ми. Прекосих моретата надлъж и нашир, пресякох два пъти Атлантика с ветроходен катамаран, участвах в 28-та Българска антарктическа експедиция като част от логистичната група. Има някои проекти, за които наистина обичам да говоря – това са няколко построени яхт марини в България, в момента сме канени да строим пристанища в още две държави, предстои да отворим чартърна база и на африканския континент.
Какво бъдеще има морският туризъм?
Яхтингът е неразделна част от туристическата индустрия. А яхтчартърингът заема голям дял в морския туризъм, така че този пазар ще запази много високи темпове на растеж поне през следващите пет години. Отделно технологичният напредък в яхтостроенето е невероятен. Бъдещето е във все по-иновативните решения при ветроходните яхти, на хибридните лодки, на напълно автономните електрически катамарани със слънчеви батерии на покрива. С MS Yachting сме вносители на Silent-yachts, първите яхти, които се захранват само със слънчевата енергия. Нещо като Тесла на вода. Вече започнаха серийно производство. Надяваме се скоро и в нашия флийт да има електрически катамаран.