Любов и усърдие за глобални успехи
Ярив Лернер, изпълнителен директор на „Ню Бояна Филм“, разказва как се гради успешен екип.
Кои са най-големите предизвикателства, пред които се изправяте при управлението на филмова компания в България?
Предизвикателствата варират, защото ситуацията постоянно се променя. Едно от нещата, които искам да видя, е стабилно правителство. Имам чувството, че разделенията са толкова дълбоки, че хората предпочитат да спорят, вместо да достигат до решения. Би било добре партиите да седнат на масата и да започнат да обслужват нуждите на хората. Със сигурност има проблеми на различни места, но в духа на хората тук е истинска надежда и желание да направят нещата по-добри.
С какво успява да се отличи „Ню Бояна филм“ спрямо сериозната конкуренция, която има по целия свят?
Бих казал, че тук имаме сърце. Повечето хора, които работят тук, обичат нещата, които правят, и наистина им пука за работата. Може би съществуват по-ефективни начини да се правят нещата, по-умни, по-технологично напреднали, но никой никога не може да замени искрената любов към работата.
Кои са най-големите ви постижения през годините, в които управлявате „Ню Бояна филм“?
Върховното постижение е, че поставихме Disney на масата. Те изпълниха два успешни проекта и ще се върнат, ако правителството спази ангажимента си за механизми за възстановяване на разходите. Това показва колко далеч сме стигнали и на какво сме способни.
Също толкова важно е пускането отново на Film Forge, нашият институт за професионално обучение. Ако Disney се завърне, ще ни трябват много повече квалифицирани хора на място. С партньорите ми работим да превърнем института в най-доброто филмово училище в света.
Как се промени работата на компанията в годините след ковид пандемията?
Ковид не ни забави, но ни принуди да станем по-добри. В началото на пандемията трябваше да вземем решение – да останем отворени или да затворим.
Ние поехме риск, като останахме отворени и дългът ни достигна 3 млн. лв., защото продължихме да плащаме заплати и да преконфигурираме бизнеса. Трябваше да сме креативни и да внедряваме нови мерки, което ни направи по-ефективни. Имаше повече търсене за медийно съдържание и успяхме да го обслужим, защото бяхме от малкото работещи студиа по света.
Какви стъпки предприемате, за да изграждате успешни екипи?
Първо търся правилните хора и когато ги намеря, инвестирам усилено в тях. Те трябва да са ентусиазирани и усърдни и другото идва естествено. Също от опит вярвам, че грешките са важни за развитието, защото се учим повече от провалите си, а не от успехите. Окуражавам поемането на рискове и давам подкрепа при провали.
Наскоро колега беше разстроен, защото наш проект беше на загуба. Повече ме нарани, че се чувстваше неспособен да комуникира с мен, а не загубата на пари. Всъщност проектът беше печеливш, защото получихме дългосрочни връзки с важни хора, които той не виждаше в счетоводните документи. Добрите отношения са базирани на добра комуникация и изграждането на успешни екипи разчита именно на нея. Еднакво важни са приятелството, лоялността и доверието.
В началото на кариерата си сте били каскадьор, но след това се оттегляте от „сцената“. Липсва ли ви да сте под светлината на прожекторите?
Не харесвам да съм под светлината на прожекторите, но по някакъв начин винаги съм там. По природа съм интроверт и не се чувствам комфортно в големи групи, защото винаги поставяме някакво шоу и не сме автентични. Работя върху това и вярвам, че ми се отплаща. Някои хора се сърдят, но накрая виждат това, което съм.
Осъзнах рано, че бъдещето ми е зад камерата, не пред нея, защото на 12 години бях изрязан от първия си филм. Помня, че поканих всичките си приятели на премиерата и им посочих сцената, в която трябваше да бъда, само за да открия, че вече не съм във филма. Следващата година в училище беше брутална, но това преживяване ме направи по-твърд и ми даде нужния тласък, за да успея.
Кои са постиженията, към които се стремите в близкото бъдеще?
Искам да превърна Film Forge във водеща дестинация за млади хора, които искат да работят в този бизнес. Стартирахме отново с ясна цел да обучаваме създатели на филми в основните умения, нужни, за да влязат в бизнеса. Започнах с двама млади членове на моя екип и заедно преведохме 280 души през курса, като 63 от тях днес работят в индустрията. Искам да повиша тези цифри и мисля, че можем да го постигнем с помощта на партньорите ми.