Нов живот за мобилния телефон
Според повечето специалисти търговията със стоки втора ръка вече има сериозен дял в развитите икономики, но в нашата страна все още са малко областите, в които има напредък. Подобно е и положението при мобилните телефони втора ръка, където доскоро основна част от обявите се публикуваха във форуми или сайтове за общи продажби. „Мобилните телефони и основно смартфоните са ликвидна и търсена стока. За съжаление, те са обект на множество измами, пазарът няма легитимност, правата трудно се защитават, а телефоните се предлагат във вида, в който са“, казва Михаил Димитров, управител на компанията „Суайп БГ“, която работи под търговската марка Swipe.bg и е първата в България платформа, специализирана в покупка и продажба на мобилни телефони втора употреба.
Разговарям с него в офис, който е едновременно и работилница, и център за технически преглед и обновяване на телефони. А поводът е приключване на рунд за финансиране в размер на 500 хил. евро, който ще помогне за разрастването на компанията.
Инвестицията е чрез придобиване на дялове от „Суайп БГ“ ООД. „Затворихме рунда през септември, в него участват два фонда – „Витоша венчър пъртнърс“ и „НюВижън 3“, както и много бизнес ангели“, уточнява Михаил Димитров. Споменава имената на Питър Барон и Денис Горбунов от tbi bank, Данета Желева oт „Индустриален холдинг България“, Георги Брашнаров oт „Немечек България“ и бизнес ангела Пресиян Каракостов, които са се доверили на екипа и компанията и са инвестирали в нея. Според него освен със средства те ще помогнат много, защото тяхната експертиза е много близка до дейността на Swipe.bg.
Финансирането ще се използва за нови функционалности на платформата, като част от средствата ще използват и за популяризиране и създаване на доверие в пазара на телефони втора употреба. „Досега това бе сектор в сянка, а ние искаме да му дадем легитимност, за да могат хората да се чувстват сигурни и спокойни, когато купуват такова устройство“, казва още той. Пазарът на устройства втора ръка в САЩ достига 40% от общия и причината е, че има много играчи по вертикалата – финансови компании, сервизи, застрахователни компании, сервизи и производители с програми за изкупуване. И за да се развие този пазар в България, също трябва да има много партньори. Според собствено проучване на екипа на Swipe.bg около 50% от българите имат стари телефони вкъщи, които няма къде да продадат. Според Михаил Димитров оценката на този пазар у нас в момента е 150–200 млн. лв., но само около 10% от устройствата реално се търгуват.
Една от новостите за компанията е партньорство с един от големите ритейлъри в България, който ще им помогне да развият канала за предлагане на телефони, изкупени преди това от тях. „За да създадем максимални удобства на всички потребители да могат да върнат старите си устройства, е ясно, че това не може да стане само през нашата платформа. Искаме да помогнем на ритейлъри и телекоми да създадат програми за изкупуване, а с нашия нов партньор създаваме пилотна програма и това ще ни помогне да се развием по-бързо“, уточнява Димитров, без да споменава името на компанията.
Според него пазарът на мобилни устройства втора употреба е с голям потенциал и това се потвърждава от срещите му с представители на телекоми и търговски компании. „Търсенето от клиенти е огромно, но големите играчи не искат да навлизат на този пазар заради трудния процес – да се изкупи устройството, да се инспектира, да му се даде гаранция и след това да се продаде отново. А това не е и техният основен бизнес“, разказва Димитров. Точно тази особеност дава големи шансове за развитие на Swipe.bg, защото компанията ще се отличи с много добра услуга и допълнителни стойностни предложения, убеден е той. Конкуренцията за него не е проблем, дори е по-добре да има, за да се развие пазарът, казва по повод появата на още един играч в лицето на Flip.bg.
35-годишният Михаил Димитров е с финансово образование, а след завършването си в САЩ се връща в България и работи три години като инвестиционен мениджър в „Карол инвестмънт“. След това преминава в „Нова броудкастинг груп“, където се занимава със сделки по инвестиране в бързоразвиващи се дигитални компании. „По това време имах възможността да се запозная и да работя с много предприемачи, стартирали свои компании“, спомня си той. Следва работа в компанията за онлайн търговия OLX и след почти две години там в него вече е назряла идеята да започне собствен бизнес.
Основава „Суайп БГ“ през септември 2021 г., като първият му съдружник е Огнян Попов, изпълнителен директор на Offerista Group. Към тях се присъединява и Никола Павлов, съосновател на Grabo.bg. В края на миналата година компанията става част от акселераторската програма на фонда „Витоша венчър“ и получава първото си финансиране – 25 хил. евро. „Стартирахме платформата на 20 октомври и до края на месеца имахме 30 хил. лв. приходи без реклами, което показа, че пазарът е жаден за такъв тип услуга“, казва Димитров. Очакванията му са в края на тази година приходите да достигнат около един милион лева.