Как се създава успешен бизнес в сферата на производството и търговията с месни продукти
Българската колбасарска работилница „Попов“ е утвърдено име в сферата на производството и търговията с месни продукти. Една от първите частни месопреработвателни фабрики, основана през 1994 г., марката е синоним за качество на територията на Пловдив и областта, където се намира. Предприемачът Петър Попов е личността, която стои зад този бизнес и години наред упорито учи и развива занаятчийското знание в колбасарството. Неговият професионален опит разказва историята не само на марката „Попов“, а и на месопреработвателния бизнес в България в последните 30 години. По стъпките на Петър Попов върви и неговият син Иван Попов, който естествено наследява своя баща в управлението на фабриката и чийто интерес и образование са с фокус към класическото колбасарство и хранително-вкусовата промишленост.
Към настоящия момент Българската колбасарска работилница има два големи фирмени магазина в град Пловдив и развита дистрибуционна мрежа в града и областта. Продуктите с марката „Попов“ се предлагат и в избрани търговско-хранителни обекти в София. Бизнесът осигурява 80 броя работни места в производствения, търговския и административния отдел. Фабриката произвежда над 150 вида продукти от свинско месо и месо от едър и дребен рогат добитък, подбрано от най-добрите животновъдни ферми в България.
Какво ви накара да тръгнете в посока на бизнеса с месопроизводство? В наследство ли получихте занаятчийското знание?
ПЕТЪР ПОПОВ: Да тръгна в посока на бизнеса с месопроизводство, се случи като естествено събитие в хода на моя живот. След като се уволних от казармата през 1993 г., с един мой приятел започнахме като на шега търговия с живи животни и месо. Така постепенно навлязох в занаята и развих своя предприемачески дух. Може да се каже, че наследих знание и опит не по родствена линия, а в лицето на опитни технолози от миналото. Те ми завещаха своето наследство и на тази база преди 28 години открих първата си транжорна за месо в пловдивския квартал „Прослав“.
Разкажете ни за фабриката днес, защо носи фамилното ви име и разчитате ли на наследствеността в развитието ѝ?
П.П: Да кръстя бизнеса с моето име беше доста спонтанно решение. Бях вдъхновен от личност, която ми послужи за пример по онова време. Вярвам, че изборът ми не е случайност, защото днес в лицето на моя син Иван Попов срещам желание и действия за поемане на тази наследствена отговорност. Силно се надявам той да надгради успешно моите усилия и да продължи наследството в колбасарския занаят. Горд съм да заявя, че днес фабриката е една от най-успешните модерно оборудвани месопроизводствени бази в страната. Рецептите за приготвянето на колбасите са разнообразни и почерпени от знанието на старите майстори колбасари. Стремим се не само да задоволим традиционния български вкус, но и да го обогатим. В производството влагаме 100% българско необработено охладено месо, без изкуствени добавки и при гарантиран хранителен стандарт.
Каква е важността на местната култура и традиция за вас? Фабриката се намира в Пловдив, вие самият сте пловдивчанин. Държите ли да ви познават като местен производител?
П.П: Аз съм занаятчия, познавам всичките си служители, познавам фабриката и магазините като петте си пръста и ръководя целия процес от А до Я. Марката „Попов“ е известна като местен производител. Имиджът, който сме постигнали, е благодарение на оценката на нашите клиенти. Пловдив е вторият по големина икономически и културен център в България. Местната култура и традиция са важен фактор за нас като предприемачи.
Разкажете ни за процеса на производство? Кое е това, на което най-много държите и се гордеете като производител?
П.П: Процесът на производство е процес на множество трансформации. От една страна, това зависи от технологията. През годините навлязоха различни методи и осъвремениха стандарта в производството на месо и месни деликатеси. Разбира се, не всички бяха успешни. Сблъсквали сме се с множество пречки, правили сме и грешки. Най-много държим на честността, да бъдем честни към клиентите си и хората, с които работим, а това, с което с гордеем, е качеството.
Продуктите на Българска колбасарска работилница „Попов“ са символ на качество и гарантиран произход. Качеството на месото зависи от множество фактори, които го определят. Първото са добивът, процесът на подбор и транспортирането на животните. Изискванията са високи, както във всяка друга сфера, има много тънкости. Следва зреенето на месото или нивото на PH, което определя неговата продуктивна стойност и характеристика. Микробиологичният процес на зреене е важен фактор в производството на колбаси и месни продукти.
Как са плановете ви за развитието на бизнеса, какви инвестиции планирате?
П.П: Планираме пълна оптимизация на производствения процес и превръщането на фабриката в още по-модерна, компактна месопреработвателна работилница, която има капацитета да произведе пълна гама от продукти. Инвестицията, която предстои, е с оглед към наследството, което искам да завещая на сина си. От търговска перспектива предстои разширяване на дистрибуционната мрежа в страната и броя на местата, в които се продават продуктите с марката „Попов“. Оптимизираме и начините за онлайн търговия.
Кои са факторите, които определят цената на месото у нас и в чужбина? Кои са динамиките, които ги определят?
П.П: Цената на месото в България е пряко зависима от цената в Европа. За момента цената на трупното месо в Европа се определя от страна на Белгия, която е един от най-крупните производители и търговци на свинско месо на континента. Испания от своя страна диктува цената на разфасованото месо.
Какво е качеството на месото у нас, има ли разлика в стандарта между България и другите балкански и европейски страни?
П.П: Както ви казах, факторите, които влияят върху качеството на месото, са доста: хранене, лекуване, дори и климатът. Както в България, така и другаде в Европа има хубаво и лошо, зависи кой какво търси и какво е готов да плати.
Каква е културата на българина в консумацията на месо?
П.П: Тенденцията е за повишаване на културата по отношение на консумацията на качествено месо, но това се случва бавно. Българинът е добър консуматор и все по-голяма част от клиентите поставят изисквания за качествени меса и месни продукти към производителите и търговците.
Кой е най-важният урок, който искате да предадете на сина си в бизнеса?
П.П: Да не спира да учи и да се усъвършенства, разбира се, а аз ще му предам всичко, което знам. Да продължи и да развива започнатото и да го предаде с достойнство и чест на своите наследници.
Като представител на новото поколение какво е виждането ви за развитието на този бизнес в наследство? Какви са амбициите ви в развитието на фабриката?
ИВАН ПОПОВ: Най-важното за мен е да успея да съхраня и да продължа традицията, която нашата фирма гради повече от 30 години. Да запазя доверието на хората в абсолютното качество на продуктите, които произвеждаме. Развитието е в учението. От доста малък ходя навсякъде с баща ми, за да мога да усвоя това, което той може и знае, и да го надградя.
Кой е най-ценният урок в този занаят, който научихте от баща си?
И.П: Всичко, което съм научил от баща ми, има комплексна стойност. Няма нито най-важно, нито най-маловажно. Но основното, което се отнася не само до работата, а и до живота, е, че човек трябва да бъде себе си и да ходи по земята. Всички сме хора и трябва да си останем такива.