Каква е тайната на преуспяващите екипи в бизнеса и спорта?
Есента дойде не само със своите ярко оцветени дървета, които винаги са ми носили радост, възхищение и спокойствие, но и с вълнението от тенис турнира ATP Sofia Open. Това е най-голямото спортно събитие, на което България беше домакин седем години.
Тази година с екипа ми имахме възможността да подготвим млад български отбор за дебюта им на двойки на световно професионално ниво ATP – 18-годишният Янаки Милев и 19-годишният Пьотр Нестеров. Планирахме два вида подготовка – тенис и психическа. Безспорно е новаторско с тенис отбор на двойки да се работи на психическо ниво. Като една любопитна личност, исках да помогна и да използвам опита си от коучинг на лидерски екипи в бизнеса, където средата и предизвикателствата са доста различни от отборите на двойки в тениса.
Разполагайки с ограничено време за подготовка на отбора ни преди Sofia Open, чувствах, че трябва да го максимализирам, за да им помогнем да поемат по пътя към успеха. Как би изглеждал успехът за един млад отбор на двойки? Това би било да пробият на международно ниво в самото начало на своята тенис кариера. Тези тийнейджъри, които вече не играят в младежки турнири, са изправени пред реалността на това как изглежда наистина професионалният свят на тениса. Няма да ви лъжа, това е истинско предизвикателство!
За мен темата за представянето с лекота на най-високо ниво и това „да си в зоната“ винаги е била интригуваща и в обхвата на професионалния ми интерес като коуч. В докторската си теза това пространство, в което се представяме на най-високо ниво и с лекота, наричам „The Thrive Space“ (Пространството на преуспяване).
Работата на един екипен коуч
Подхождайки интуитивно, исках да опростя подхода. Ролята на екипния ментален коуч е да създаде психологически сигурна среда, в която да се осъществи открита себерефлексия. Тенис треньорът ментор също присъстваше на сесията. Създавайки тази психологически сигурна атмосфера и съгласувайки с отбора прости основни правила, с които всички се съгласихме, се потопихме в преживяването.
Нека обясня, че това е не само млад отбор по отношение на възраст и опит, но и по отношение на работата им и играта им в екип. Тъй като бяха играли само два мача заедно преди дебюта им на Sofia Open през 2022 г., естествено исках първо да изследваме заедно всички успешни преживявания, които отборът е имал, като им дам възможността да извлекат колкото се може повече от предишния си опит.
За моя приятна изненада, когато ги попитах какво работи наистина добре за тях като екип, те започнаха с доверието.
Всички знаем, че доверието е основополагащият елемент на един преуспяващ отбор.
Но след като прекарах повече от две години като ментален коуч на професионални тенисисти, бях наясно, че фокусът им обикновено е насочен първо към детайлите в тениса. Насърчени, прекарахме значително време, гмуркайки се по-дълбоко в ключовите елементи на успеха, докато не почувствахме, че това е всичко и бяхме готови да продължим напред. Така че, след като идентифицирахме каква е целта и визия за успех на Янаки и Пьотр, знаехме какъв е успешният поведенчески модел за тях като екип, бяхме готови внимателно да изучим какво все още не работи добре.
Тенисът като метафора за живота
Забелязах колко много честност присъстваше и колко спокойни бяха момчетата, когато говореха за вътрешната работа, с която трябва да се ангажират, за да могат да преуспяват като екип. Липсващите елементи за тях бяха търпението и доверието в процеса, които са взаимосвързани. Нормално е в спортна среда да се стремим да печелим. Въпреки това, колкото повече човек се стреми да спечели, толкова повече губи контрол в най-критичните моменти (решаващи точки, сет-точи, мач-точки, които на тенис езика се наричат „големите точки“), защото енергията ни става тежка и неспокойна.
Тенисът е метафора за живота. Разликата е, че всичко се променя толкова бързо и една „грешна“ стъпка в резултат на неспокоен ум може да повлияе на крайния резултат. Ето защо способността да си наясно как вътрешната енергия влияе на представянето в тениса е от решаващо значение. Освен това, когато работиш в екип, отговорността да бъдеш фокусиран и да управляваш собствената си, и енергията на екипа е още по-голяма.
Това, което наистина резонира за момчетата, беше дизайнът на екипа и тенис стратегията за успех. Обикновено тенис треньорите се грижат за тези два компонента – дизайн и стратегия. В идеалния случай треньорът по тенис трябва да бъде наблюдателен, за да опознае добре силните страни на всеки играч и да направи такава постройка на екипа, че той да е преуспяващ на корта.
Ключът е постройката да оползотвори потенциала на тенисистите, а именно допълващи се роли, позоваващи се на силните им страни.
Ключово от ментална гледна точка е енергийното допълване на играчите (излишък срещу недостатъчност на вътрешна енергия, или темперамент). Резултатът от сесията беше, че нашите играчи се представиха изключително добре както в тениса, така и на ментално ниво.
6-те условия за екипна ефективност
Според Рут Вагеман и Ричард Хекман има 6 условия за ефективност на екипа, базирани на десетилетия изследвания. Моделът „6 условия за екипна ефективност“ е най-добрият валидиран модел за прогнозиране на представянето на истинските екипи. Той обединява 6 условия – 3 основни и 3 благоприятстващи. Трите основни условия са правилните хора, истински екип и вдъхновяваща цел. Трите благоприятстващи са стабилна структура, екипен коучинг и подкрепящ контекст. Имайки предвид тези фактори, „правилото 60-30-10“ и ограниченото време, което имахме, се съсредоточихме върху 60-те!
Какво представляват „60-те“? Предварителната работа, която трябва да бъде свършена. Основната ни задача беше да създадем подходящ дизайн на екипа. Благодарност и поздравления за това на моя партньор Пол Макнами, който определено има таланта да улови тънкостите, да идентифицира тенис потенциала и силните страни във всеки играч, така че да създаде оптимален дизайн, за да може тенис отборът да преуспее.
Пол е напълно наясно, че ролята на отделния играч в отбора ще варира в зависимост от партньора му.
Не е случайно, че не само в литературата за екипен коучинг, но и в книгата на Пол Welcome to the Dance той подчертава огромното значение на предварителната работа, фокусирана върху настройката на екипа за успех.
Можете да се настроите да максимализирате силните си страни и да елиминирате слабостите си – почти изцяло. Това е много стратегическо и смея да кажа, че над 50% от успеха на всеки в двойките се основава на избора на партньор и екипната настройка. Всичко това се случва още преди да стъпите на корта, пише Пол.
Тъй като е бил петкратен шампион на двойки от Големия шлем и №1 в света, Пол е тренирал Су-Уей Хсие да достигне до №1 в света и до три титли на двойки на Уимбълдън с трима различни партньори.
Солидна основа за успех
След като направихме основната подготовка от тенис гледна точка и от ментална гледна точка, чрез екипен коучинг, ние вярвахме, че сме положили една солидна основа за успеха им.
Момчетата дебютираха на централния корт на „Арена Армеец“, голяма сцена, която може да бъде обезсърчаваща, и спечелиха откриващия си мач на Sofia Open. Във втория кръг те оказаха сериозна съпротива на поставените под номер две в схемата, които са в топ 35 на света, и впоследствие спечелиха турнира.
След три седмици Янаки Милев и Пьотр Нестеров спечелиха първия си турнир на ITF Futures от по-ниско ниво, което е още един пробив. Това донесе на всички ни толкова много радост, давайки много увереност на отбора, както и мотивацията да продължат да играят заедно в бъдеще и, кой знае, дори да пробият на голяма сцена на турнир от Големия шлем.
Работата с екип е комплексна поради необходимостта от непрекъснатото му хармонизиране, така че той да работи като едно взаимозависимо и цялостно ядро. Изпълнена добре, тя ни носи на крилете на радостта.