Успех от третия опит
„Виа Понтика“ е познат на мнозина като древен римски път край Черно море. По-неизвестен факт е, че днес същото наименование носи и един от основните маршрути на птиците, прелитащи от Европа към Африка. Също като тях българската аутсорсинг компания „Понтика солюшънс“ лети високо и целеустремено, предусещайки благоприятния климат за своето по-нататъшно развитие.
Историята на съоснователите на компанията Евгени Борисов (36) и Иван Георгиев (35), които са родени на една и съща дата – 12 декември, започва като по сценарий. Много рано в кариерното си развитие те вече са напълно наясно, че искат един ден да имат свое предприемаческо начинание.
Още преди 15 години те правят първи опит за съвместен бизнес. Идеята им, която в известна степен наподобява бизнес модела на основаната по-късно „Уча.се“, обаче нараства експоненциално още преди да стартира и се проваля точно поради своята комплексност.
По-късно следва и втори опит, който вече е доста по-изчистен като концепция. Проблемът тук обаче е различен, макар и също толкова характерен – липса на финанси. „Трябваше ни доста голяма начална инвестиция – над 300 хиляди евро, а ние нямахме опит зад гърба си и съответно не намерихме инвеститор“, каза Георгиев.
Третият път се оказва успешен за младите предприемачи. Те вече имат над шест години опит в аутсорсинг индустрията и достатъчно натрупани познания и увереност, а уроците от предходните провали са научени.
Започват бързо, без да си дадат време да усложнят идеята прекомерно. В същото време двамата печелят за съдружник Пиер Вале (69), който носи на екипа своя опит с основаването и продажбата на компания, в която Георгиев е бил служител. Така през 2015 г. се ражда „Понтика солюшънс“.
Компанията започва с двама души и два компютъра и влага всички усилия в преследването на първи клиент, който да валидира идеята. И този клиент идва, но нещата бързо придобиват отчетливо по-черен оттенък. „Още в рамките на първите ни шест месеца този клиент фалира“, каза Борисов.
Следват трудни дни за компанията, като в даден момент се стига и дотам, че основателите се принуждават да теглят заем, за да платят на служителите си. Но също като прелетните птици, те продължават по поетия път с увереност, без да поглеждат назад. „Ние вече имахме много опит в индустрията и стратегията, на която базирахме бизнеса ни, ни караше да сме спокойни“, каза Борисов.
Също както съветва книгата на Ронда Бърн „Тайната“, двамата се фокусират върху намирането на нови клиенти и крайния успех вместо върху проблемите. Те не вярват в чистия късмет, а работят здраво, за да извървят стъпките, планирани в тяхната стратегия. И това дава резултат.
Компанията печели нови клиенти и достига близо 100 души още през 2017 г., когато на хоризонта се появява възможност за вертикално излитане. Един от съществуващите клиенти на компанията предлага проект, който ще удвои броя на служителите ѝ.
Младите предприемачи сграбчват шанса с ентусиазъм. „Понтика солюшънс“ наема допълнително офис пространство, инвестира в техника и започва търсенето на хора с подходящи умения за проекта. И точно когато всичко е готово за началото, кошмарът се повтаря – клиентът променя първоначалните си планове и задрасква проекта. „Това отново ни вкара в същия цикъл, в който ние трябва да запълним отворената пробойна, за да оцелеем“, каза Борисов.
Както и при предходната турбуленция, отново дългосрочната стратегия е това, което донася необходимата стабилност. „През първите три години е много важно да имаш план, който да следваш, и да си планирал както растежа, така и появата на критични ситуации“, каза Георгиев, добавяйки, че и до ден днешен „Понтика солюшънс“ се е отклонила с не повече от 5% от този първоначален план.
Така компанията преживява тези първи три години, които се оказват фатални за 97% от стартъпите. С натрупването на успешни проекти и доволни клиенти разрастването на бизнеса среща все по-малко съпротивление.
Предвид ожесточената конкуренция на пазара на труда в София, логично, компанията започва да проучва алтернативни локации. Както в повечето случаи, Георгиев и Борисов отново достигат до единомислие по въпроса – и двамата виждат огромен потенциал за развитие във Варна, където все още големите играчи в сектора не присъстват.
Следващата стъпка е да се намери клиент, който да валидира идеята. Компанията започва да включва Варна като опция в търговските си предложения и това бързо дава резултат, макар пандемията вече да се шири из територията на страната. „Когато пътувахме към Варна и минавахме през КПП, обяснявахме на полицаите, че отиваме да отваряме нов офис, а те просто не ни вярваха“, каза Борисов. В крайна сметка офисът отваря врати през септември 2020 г. и за под една година набира над 100 служители.
„Понтика солюшънс“ излиза и извън пределите на страната, отваряйки офис в друга страна от района, предлагаща подходящи условия за развитие на аутсорсинг услуги с висока добавена стойност – Полша. Компанията следва методологията от Варна, като стъпва на пазара с осигурен първи клиент.
Опарени от предходните случаи обаче, двамата предприемачи изчакват официалното финализиране на сделката, преди да предприемат действия. Това им оставя едва шест седмици за регистриране на компанията и осигуряване на необходимите услуги, свързани с човешки ресурси, право и счетоводство, но те успяват.
„Понтика солюшънс“ се превръща в една от най-бързо издигащите се компании в страната, отчитайки ръст на оборота над 100% през 2020 и 2021 г., гарнирано с отваряне на втори офис във Варна и нов офис в Бургас. За тази година компанията очаква ръст от около 50% до 30 млн. лева, а текущият брой от 800 служители следва да нарасне до 1000 само до края на годината.
През следващата година се планира служителите да нараснат до 1300, а фокусът на компанията ще е на родна почва. „Понтика солюшънс“ ще работи за развитие на процесите, които да позволят наемането на повече хора, работещи от домовете си, както и за връщане на българи от чужбина и привличане на чужденци в България.
Стратегията предвижда приходите да се удвоят през следващите три години, включително и чрез придобиване на компания от Централна и Източна Европа, която да разшири портфолиото с услуги на компанията. Приоритетните сектори, даващи необходимата диверсификация на компанията, ще останат същите – Hi-Tech, HealthTech, онлайн търговия, игри, логистика и финтек.
Органичният ръст се очаква да се движи от нарастващите компетенции на екипа, който се състои от хора от 30 националности, предлагащи услуги на над 20 езика. За целта „Понтика солюшънс“ възнамерява да развива все повече своя отдел за обучение и кариерно развитие, както и да въведе онлайн автоматизирана система за повишаване на квалификациите на екипа, който е със средната възраст едва 26 години. „Ние може да сме компания за услуги, но нашият основен продукт са хората и затова инвестираме в тях“, каза Борисов.