В подкрепа на малкия бизнес
GombaShop дава лесен и достъпен начин на малкия бизнес да стартира онлайн магазин
През 2013 г. реалността на онлайн търговията в България е коренно различна спрямо днес, въпреки че дори тогава се наблюдава бурно развитие в този сегмент. Към онзи момент обаче това развитие сякаш е резервирано най-вече за големите търговци, които могат да си позволят скъпата и сложна разработка на онлайн магазин. Това се променя с появата на платформата за електронна търговия GombaShop, която предоставя лесно и достъпно решение, с което всеки може да стартира нов онлайн магазин изключително бързо и без специални технически умения.
GombaShop е основана от Георги Костов и Петър Михайлов, които и до днес са основните акционери и хората, които движат развитието на компанията. Костов има богат опит с уеб технологиите, като фокусът му е върху визуалната комуникация, уеб дизайна и дигиталния маркетинг. Той е и собственик на уеб агенцията eDesign и дигиталната агенция What If. Михайлов пък има експертиза в техническата част, като от над 20 години се занимава с изграждане и проектиране на софтуерни решения в сферата на електронната търговия.
Когато стартират GombaShop, те виждат възможност да създадат не просто бизнес с огромен потенциал, но и платформа, която да е в полза на малките търговци. „Когато става дума за ритейл, фокусът винаги отива към големите имена и обороти, но за щастие, голяма част от този бизнес си остава в дребния и средния търговец – казва Костов – Нашето решение не е насочено към големи и комплексни бизнеси, а по-скоро към магазинчето на улицата, тоест към гръбнака на икономиката.“ Основната цел на GombaShop е именно да осигури на прохождащите бизнеси възможността да навлязат в света на електронната търговия, без да поемат прекалено голям риск.
Днес GombaShop е водещата SaaS (software as a service) платформа за електронна търговия в страната. Причината за този успех е, че Костов и Михайлов осъзнават, че за един успешен интернет бизнес е необходимо нещо повече от дигитален еквивалент на лъскавата улична витрина. За тях онлайн магазинът включва съвкупност от технологии, които да обслужат всички аспекти от работата на търговците.
Сред тези технологии са например интеграции с водещите банки в страната, така че клиентите на GombaShop да имат лесен достъп до електронни разплащания. Друг такъв елемент е възможността за автоматизация на изготвянето на товарителниците и ценообразуването на доставките, отново чрез софтуерна свързаност със спедиторските компании. В този дух са и реализираните опции за маркетинг автоматизация и куп други периферни услуги, които са ключови за функционирането на един онлайн магазин. „Тази платформа освен място, където да покажеш продуктите си, е и хъб, който свързва множество функционалности и окрупнява целия процес – от създаване, през реализиране на продажби и функциониране на онлайн магазина. Нашите клиенти получават всичко това“, казва Костов.
За Костов и Михайлов истинският успех на GombaShop не се измерва единствено чрез годишните обороти и ръста, който за последната година е над 40%, а с успехите на всички клиенти, които намират своята реализация онлайн чрез софтуера на компанията. „Имаме много пъстро портфолио от всякакви клиенти – от хора на изкуството и занаятите до големи корпоративни ритейлъри. За нас е истински вдъхновяващо, че допринасяме за създаването на други успешни бизнеси“, казва Костов.
Водещата причина за този успех е, че GombaShop предоставя на клиентите си технологично облекчение, което се оказва много важно. „Много хора се мъчат да правят бизнес през социалните мрежи или някакви онлайн групи. Някои пък се опитват да стартират уебсайт сами, попадайки в лабиринт от технологични проблеми“, казва Михайлов. За тях GombaShop предоставя решение, с което могат да се съсредоточат върху това, което умеят най-добре, независимо дали става въпрос за творчески процес, производство или класическа търговия.
Желанието за подкрепа на малкия бизнес прозира и от инициативите на GombaShop за техните клиенти. За занаятчии и крафтъри например платформата предоставя различни програми, които да облекчат тези търговци. „Голяма част от нашите клиенти не разбират бизнеса си като правене на пари, а като правене на нещата, които обичат и също така им носят доход“, казва Костов.
Компанията се ангажира да помогне и при пандемията от COVID-9, като още през април 2020 г. стартира инициатива в подкрепа на малките квартални бизнеси като фризьорски салони, студиa за йога, фитнеси и др. „Може би за две седмици пренаписахме част от софтуера и пуснахме безплатна версия за магазини за ваучери“, казва Костов. Така малките бизнеси получават възможността да се обърнат към редовните си клиенти за подкрепа, в замяна на която клиентите да получат услуги, след като пандемията утихне.
В този контекст възможностите, които предоставя GombaShop, се оказват от ключово значение дори за по-големи компании. „Те позволиха на много търговци много бързо да се появят в интернет пространството, защото буквално за една нощ можеш да отвориш онлайн магазин“, казва Михайлов. GombaShop се предлага на абонаментен принцип, което я превръща в изгодно и икономически оправдано решение.
„GOMBASHOP Е БИЗНЕС, КОЙТО ПРЕДИ ВСИЧКО ПОМАГА ЗА СЪЗДАВАНЕТО НА ДРУГИ УСПЕШНИ БИЗНЕСИ“ – ГЕОРГИ КОСТОВ, СЪОСНОВАТЕЛ И УПРАВЛЯВАЩ СЪДРУЖНИК НА GOMBASHOP
Подходът на Костов и Михайлов в правенето на бизнес е базиран на вярването, че в основата трябва да седят качественият продукт или услуга, но преди всичко добавената стойност, които могат да донесат на хората. „Стартирахме с идеята, че имаме мисия да подкрепяме малкия бизнес и да му дадем възможност за старт и развитие – казва Костов – GombaShop е преди всичко value driven компания.“
Очевидно тази стратегия дава резултат. Днес компанията има над 2000 активни клиенти, като във времето техният брой нараства устойчиво с около 15–20% на година. Този растеж обезпечава развитието на платформата и възможността ѝ да предлага на клиентите си все повече функционалности. Въпреки това от компанията възприемат продукта си като част от сложен организъм, в който много и различни фирми допринасят за успешната работа на електронните търговци. Затова Костов и Михайлов фокусират развитието на GombaShop върху разработката на добър софтуерен продукт, а за обезпечаването на периферните услуги се доверяват на различни професионалисти в България.
Така стартира GombaShop Ahead Program (GAP), чиято цел е да изгради връзка между онлайн търговците и компаниите, чиито услуги биха допринесли за развитието на търговците. „Стремим се да запълним празнината (в превод от английски gap означава празнина), която съществува между компаниите, решили да правят бизнес в интернет, и професионалистите в сферите на програмирането, дизайна, дигиталния маркетинг, продуктовата фотография, счетоводството и другите услуги, без които успехът онлайн е много труден“, казва Костов.
Освен към локалния пазар погледът на двамата предприемачи е насочен и към реализацията на платформата зад граница. Успехът в България им дава увереност, че техният продукт може да бъде също толкова полезен и за търговците в други държави. В момента GombaShop функционира в Сърбия и Хърватия, като скоро ще започне работа и в Испания. „Основен принцип при работата ни в чужбина са адаптацията и локализацията на софтуера, съобразени със спецификите на съответния пазар. Това значително забавя процеса на стартиране, но е гаранция, че продуктът ни би носил същата добавена стойност за местния бизнес, каквато носи за търговците у нас“, казва Михайлов.